Trwa ładowanie...

Szafran - charakterystyka, właściwości lecznicze, zastosowanie szafranu w kuchni

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
30.03.2021 16:54
Szafran uznawany jest za nie tylko za najszlachetniejszą, ale również za najdroższą przyprawę świata.
Szafran uznawany jest za nie tylko za najszlachetniejszą, ale również za najdroższą przyprawę świata. (123rf)

Szafran uznawany jest za nie tylko za najszlachetniejszą, ale również za najdroższą przyprawę świata. Chcąc uzyskać jeden kilogram przyprawy, należy zebrać ponad dwieście tysięcy znamion słupków szafranu uprawnego. Ostatnie badania naukowców potwierdziły, że roślina ta wykazuje silne działanie antydepresyjne. Dodatkowo, poprawia funkcje seksualne i działa jak naturalny lek przeciwbólowy. Co jeszcze warto wiedzieć na temat szafranu?

spis treści

1. Charakterystyka szafranu

Szafran zaliczany jest do najdroższych przypraw świata. Za jeden gram wysokiej jakości szafranu trzeba zapłacić około trzydziestu złotych. Wysoka cena tego surowca wynika z faktu, że uprawa rośliny jest niezwykle pracochłonna. Do wyprodukowania kilograma szafranu potrzebne jest ponad dwieście tysięcy znamion słupków szafranu uprawnego!

Roślina jest niezwykle popularna w Iranie, Turcji, Indiach, a także w krajach śródziemnomorskich. Szafran uprawny, nazywany również krokusem posiada jasnofioletowe kwiat, w którego wnętrzu znajduje się słupek z trzema znamionami. Bylina osiąga zazwyczaj wysokość do piętnastu lub dwudziestu centymetrów. Wysuszone słupki krokusa posiadają jasnoczerwoną barwę.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Szafran, przynależący do rodziny kosaćcowatych najlepiej czuje się w glebach lekkich, przepuszczalnych, o neutralnym lub lekko kwaśnym odczynie. W przypadku uprawy szafranu zalecany jest również wysoki stopień nasłonecznienia gleby.

W przeszłości szafran wykorzystywany był do produkcji wyrobów perfumeryjnych, a także środków leczniczych. Jego zdrowotne właściwości doceniali już starożytni Egipcjanie, Grecy czy Rzymianie. Szafran był wówczas naturalnym lekarstwem na bóle różnego pochodzenia, środkiem pobudzającym libido, a także barwnikiem tkanin. W średniowieczu roślinę zaczęto uprawiać także w Europie (Hiszpania, Francja).

2. Właściwości lecznicze szafranu

Szafran wykazuje szereg właściwości leczniczych. Warto sięgnąć po niego, w przypadku następujących schorzeń lub dolegliwości, takich jak:

  • kaszel,
  • kaszel astmatyczny,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • bóle menstruacyjne,
  • niskie libido,
  • nadwaga i otyłość,
  • obniżony nastrój,
  • stany depresyjne.

W składzie szafranu znajdziemy mnóstwo cennych składników aktywnych, między innymi związek karotenoidowy o nazwie crocin. To właśnie ten związek odpowiada za charakterystyczną barwę znamion słupków szafranu uprawnego! Dodatkowo, roślina obfituje w olejki eteryczne takie jak limonen, p-cymen, linalool, olej terpinowy, cyneol, borneol czy geraniol. Szafran zawiera w swoim składzie również karotenoidy, czyli antyoksydanty o działaniu przeciwnowotworowym. Wśród nich warto wyróżnić beta-karoten, likopen, zeaksantynę. Karotenoidy stanowiące grupę organicznych związków chemicznych chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, przeciwdziałają starzeniu się szarych komórek, a także tkanek.

Szafran znajduje zastosowanie w leczeniu depresji i obniżonego nastroju. Jego działanie zbliżone jest do działania syntetycznych antydepresantów, takich jak fluoksetyna czy imipramina. Środki wykazujące działanie przeciwdepresyjne, określane są mianem selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotonin. Szafran poprawia nastrój, a także pozwala zachować równowagę emocjonalną.

Szafran może być stosowany przez pacjentów borykających się z chorobami metabolicznymi takimi jak cukrzyca. Dodatkowo, wykazuje on niezwykle silne właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne, wskazany jest więc pacjentom borykającym się z chorobami wątroby.

3. Zastosowanie szafranu w kuchni

Zastosowanie szafranu w kuchni jest dosyć szerokie. Roślina doskonale pasuje do potraw podawanych z ryżem. Stanowi również niezwykle istotny składnik dania o nazwie paella. Ta hiszpańska potrawa hiszpańska wywodzi się Walencji. Polacy dodają szafran przede wszystkim do potraw rybnych, deserów, a także flaczków wołowych. Sporą popularnością w naszym kraju cieszy się również herbata z dodatkiem szafranu. Herbata szafranowa usprawnia trawienie i wykazuje działanie odchudzające. Oprócz tego, pozytywnie wpływa na samopoczucie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze