Trwa ładowanie...

Szczepienia dzieci przeciw COVID-19. Pediatra tłumaczy, dlaczego są istotne (WIDEO)

 Karolina Rozmus
09.12.2021 15:08

Gość programu "Newsroom" WP, dr hab. Wojciech Feleszko, pediatra, specjalista chorób płuc, immunolog kliniczny z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odpowiedział na pytanie o to, jak podejść do tematu szczepień przeciw COVID-19 wśród najmłodszych. Czy dziecko, które chorowało, warto zaszczepić?

- Seropozytywność w Polsce wynosi około 38 proc. u dzieci i to jest znaczące. Badania pokazały, że zaszczepienie tych dzieci daje dobrą, skuteczniejszą odpowiedź niż u tych, które koronawirusa nie przeszły – tłumaczy ekspert.

- Każde dziecko, którego rodzice chcą, należałoby zaszczepić z powodów, o których mówimy. Czyli: braku zamykania szkół, transmisji wirusa, a także ryzyka poważnych konsekwencji zdrowotnych. 1 na 3000 dzieci zachoruje na wieloukładowy zespół zapalny (PIMS). I to nie są żadne plotki – podkreśla dr Feleszko.

Ten aspekt należy do najtrudniejszych, związanych z chorowaniem dzieci na COVID-19.

- Te dzieci są bardzo ciężko chore. Wiele z nich korzysta z intensywnej opieki medycznej czy OIOM-ów, wiele dzieci ma long COVID, czyli zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego, ciągnące się czasami wiele miesięcy – przestrzegał gość programu.

A na co powinni zwrócić uwagę dziecka z infekcją spowodowaną SARS-CoV-2? Zdaniem eksperta to, jaki będzie przebieg, ujawnia się bardzo szybko – już po 5-6 dniach mogą rozwinąć się duszności. PIMS z kolei pojawia się po kilku tygodniach od zachorowania na COVID-19.

- Bardzo wyraźne zmiany skórne, obrzęki. To są pacjenci ciężko chorzy, którzy nie są w stanie nawet wstać z łóżka. Czasami to są małe dzieci – nawet kilkuletnie – przyznaje ekspert.

Dowiesz się więcej, oglądając WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze