Trwa ładowanie...

Szczepionka przeciw HIV od J&J okazała się porażką? Zaledwie 25 proc. skuteczności

 Karolina Rozmus
06.09.2021 20:24
Szczepionka przeciw HIV od J&J okazała się porażką? Zaledwie 25 proc. skuteczności
Szczepionka przeciw HIV od J&J okazała się porażką? Zaledwie 25 proc. skuteczności (GettyImages)

Wirus HIV (ang. Human Immunodeficiency Virus) osłabia układ odpornościowy nosiciela, prowadząc w ostatnim etapie zakażenia do AIDS. Choć współczesna medycyna radzi sobie coraz lepiej z walką o dłuższe i lepsze życie chorych, to wciąż wirus HIV jest jednym z największych problemów świata. Szczepionka J&J miała rozwiązać ten problem, ale efekty badań okazały się rozczarowujące.

spis treści

1. Badanie "Imbokodo"

Trwające ponad 3 lata badanie o nazwie "Imbokodo" w Afryce Subsaharyjskiej obejmowało 2600 kobiet w wieku 18-35 lat. Uczestniczki pochodziły z m.in. Malawi, Mozambiku, Zimbabwe, czyli z obszarów najbardziej zagrożonych zakażeniem wirusem HIV.

Połowa uczestniczek badania otrzymała szczepionkę koncernu Johnson & Johnson, druga połowa – placebo.

Szczepionka od Johnson & Johnson oparta jest na zmodyfikowanym adenowirusie, który działa jak wektor. Preparat zawiera immunogeny mozaikowe, czyli stworzone w oparciu o geny z różnych podtypów wirusów cząsteczki pozwalające na wywołanie odpowiedzi immunologicznej przeciw wirusowi HIV.

Zobacz film: "Implant przeciwko HIV"

Zgodnie z założeniami naukowców szczepionka przeciw HIV miała zmniejszyć liczbę zakażeń wirusem o połowę. Choć badanie potwierdziło, że szczepionka jest bezpieczna, a jej stosowanie nie niesie ze sobą poważnych skutków ubocznych, to skuteczność wakcyny okazała się zbyt niska.

Według naukowców z laboratorium J&J szczepionka przeciw HIV daje efektywność rzędu 25 proc. Oznacza to, że o 25 proc. mniej z grupy zaszczepionych zakaziło się wirusem w stosunku do grupy, która otrzymała placebo.

2. Nie do końca porażka?

Od 1981 roku ponad 35 milionów ludzi na świecie żyje jako nosiciele wirusa HIV. Od ponad 40 lat bezskutecznie poszukiwana jest szczepionka, więc wyniki badania "Imbokodo" okazały się dużym rozczarowaniem.

Jednak badacze z J&J nie uważają, by wyniki badania były świadectwem porażki.

"Chociaż jesteśmy rozczarowani, że kandydat na szczepionkę nie zapewnił wystarczającego poziomu ochrony przed zakażeniem HIV w badaniu Imbokodo, to badanie dostarczy nam ważnych odkryć naukowych w trwających dążeniach do szczepionki zapobiegającej HIV" – powiedział Paul Stoffel szef zespołu J&J.

Równolegle mają trwać dalsze badania nad szczepionką – obejmujące zamieszkujące Amerykę Południową i Północną oraz Europę osoby transpłciowe i homoseksualistów.

Również Moderna poinformowała niedawno, że szczepionka mRNA przeciw HIV weszła w fazę badań na ludziach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze