Trwa ładowanie...

#SzczepSięNiePanikuj. Polacy boją się igieł? Prof. Simon: Lekarze też się boją, ale to nie powód, żeby się nie szczepić (WIDEO)

Zobacz film: "Prof. Krzysztof Simon o realizacji Narodowego Programu Szczepień"

Jak przekonać do szczepień przeciw COVID-19 osoby, które się boją? Takie pytanie zostało zadane podczas panelu dyskusyjnego #SzczepSięNiePanikuj.

Głos w tej sprawie zabrał prof. Krzysztof Simon, ordynator I Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Gromkowskiego we Wrocławiu, dolnośląski konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych oraz członek Rady Medycznej powołanej przez premiera Morawieckiego.

Prof. Simon
Prof. Simon

- Część ludzi nie wierzy w ryzyko związane z COVID-19, ignoruje lub lekceważy zalecenia, więc lockdown i zamrożenie gospodarki nie przynoszą efektów. Epidemia koronawirusa dalej się szerzy. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem są szczepienia, które mają wyjątkowo wysoką skuteczność – do 95 proc. Przy tym mają minimalną liczbę objawów niepożądanych. Niemniej jednak wszyscy się tego czepiają. Proszę sobie przypomnieć, jak się szczepiło na dur brzuszny (tyfus - red.) albo na tężec. Wówczas nikt się nie awanturował - opowiada prof. Simon.

Ekspert podkreślił, że powinniśmy "bezwzględnie się szczepić przeciw COVID-19, inaczej nigdy nie zapanujemy nad epidemią".

W studiu WP Newsroom również poruszono kwestię strachu przed starzykiem. Bowiem część Polaków nie chce się szczepić ze względu na stres, jaki przeżywa na widok igły. Profesor Simon podkreślił, że zna kilku chirurgów z Wrocławia, którym zdarzyło zemdleć na widok igły.

- Wszyscy się boimy igieł, wszyscy się stresujemy wizytą u lekarza. Ale nie jest to powód, żeby się nie zaszczepić przeciw COVID-19 - powiedział prof. Simon.

- Każdy z nas boi się krwi, a tym bardziej własnej. To jest normalne – dodaje prof. Andrzej Matyja chirurg oraz prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. – Każdy ma prawo mieć wątpliwości, ale naszym obowiązkiem jest wytłumaczyć, dlaczego warto się szczepić i czym jest COVID-19, który może pozostawić ślad na całe życie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.