Tabletka z magnesem
Pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences” przedstawiło wyniki badań amerykańskich naukowców, którym udało się opracować pigułkę kontrolowaną za pomocą pola magnetycznego. Nowoczesna metoda zastosowana w magnetycznej tabletce ma ułatwiać wchłanianie leków...
1. Badania nad tabletką z magnesem
Uczeni z Brown University przeprowadzili na szczurach badania nad sposobem skuteczniejszego podawania leków. Ma to być alternatywa dla zastrzyków, których wielu pacjentów chciałoby uniknąć i tradycyjnych pigułek, które często nie rozpuszczają się w odpowiednim odcinku przewodu pokarmowego. Tabletka z magnesem ma umożliwić zatrzymanie leku we właściwym miejscu, a tym samym jego optymalne wchłanianie. Badania z użyciem nowej tabletki powiodły się już na gryzoniach, a w najbliższym czasie rozpoczną się testy na większych zwierzętach, a w przyszłości również badania kliniczne na ludziach.
2. Działanie pigułki z magnesem
W nowej metodzie podawania leków zastosowano żelatynową kapsułkę zawierającą magnes, a także urządzenie wytwarzające pole magnetyczne o automatycznie regulowanym natężeniu siły działającej na pigułkę. Dzięki temu tabletka może się przemieszczać. Jej położenie ustalane jest za pomocą urządzenia rentgenowskiego. Nowa technologia może znaleźć zastosowanie w leczeniu cukrzycy i chorób nowotworowych.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.