Tak Andziaks próbowała wyleczyć jęczmień. "Mam przypalone oko"
Andziaks to jedna z popularniejszych youtuberek młodego pokolenia. Jej kanał na serwisie YouTube regularnie obserwuje i komentuje ponad 860 tys. subskrybentów. Nagrania najczęściej dotyczą wydarzeń z życia rodziny, egzotycznych podróży i luksusowego lifestyle’u. Tym razem podzieliła się doświadczeniami z walki z jęczmieniem.
1. Zmiana jest wywołana przez bakterie
Jęczmień to grudkowaty ropień gruczołów powieki, który pojawia się po jej wewnętrznej lub zewnętrznej stronie. Wyglądem przypomina ziarno zboża i stąd wzięła się nazwa. Najczęstszą przyczyną pojawienia się jęczmienia na powiece jest podłoże bakteryjne, m.in. gronkowce, które dostają się do błony śluzowej.
Przyczyny powstawania jęczmienia:
- źle dobrane kosmetyki,
- niedokładne usuwanie makijażu,
- soczewki kontaktowe,
- alergia oczu,
- źle skorygowana wada wzroku,
- łojotokowe zapalenie skóry,
- trądzik różowaty,
- zła higiena rąk,
- obniżenie odporności,
- przyjmowanie leków immunosupresyjnych,
- przebywanie w oparach środków chemicznych,
- długotrwały stres,
- nieleczona cukrzyca.
2. W ten sposób walczyła z jęczmieniem. Teraz ostrzega innych
W sieci roi się od różnych sposób dotyczących tego, jak pozbyć się nieestetycznej zmiany. Wśród rad jest wymieniane m.in. pocieranie jęczmienia złotem, okłady z herbaty, zawiązanie czarnej nitki na palcu, albo pocieranie gorącym jajkiem.
Ten ostatni sposób postanowiła wypróbować na własnej skórze Andziaks, czyli Angelika Zając. Youtuberka kolejny raz zmaga się z problem jęczmienia.
"Ugotowałam jajko i niestety, ale spaliłam sobie skórę za gorącym jajkiem. Poza jęczmieniem, poza gradówką mam przypalone oko na górze i na dole" - opowiada w nagraniu opublikowanym na TokToku.
@tpn_pl JAJO | #andziaks #jajko #foryou #fyp #viral ♬ dźwięk oryginalny - 🌐 ᴛʜᴇᴘᴏʟᴀɴᴅɴᴇᴡs 🌐
3. Lepiej nie eksperymentować
Jęczmienia nigdy nie można wyciskać. Zmiana z reguły znika sama po kilku dniach, bez żadnej interwencji. Jeżeli chcemy się jej pozbyć szybciej, warto sięgnąć po preparaty dostępne w aptekach. Jeżeli to nie pomaga albo problem nawraca - najlepiej skonsultować się dermatologiem, który wskaże najlepsze metody leczenia. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie kropli z atybiotykiem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.