Pokazał nogę po spacerze. Sokolnik mówi, co jest przyczyną
Jeden z użytkowników TikToka dowiódł, że choć wiosna dopiero się zaczęła, to kleszcze już atakują. Mężczyzna pokazał, jak wyglądają jego spodnie po krótkim spacerze po łące. Wskazał też przyczynę. Oto dlaczego mamy zatrzęsienie groźnych pajęczaków.
1. Kleszcze już się obudziły
Sokolnik, który na TikToku publikuje wideo pod nazwą @michailsky1, w jednym z ostatnich nagrań podzielił się efektami spaceru po łące. Mężczyzna miał na sobie kilkanaście kleszczy.
- Troszkę się po trawach przeszedłem. Zobaczcie, ile kleszczy na spodniach - mówi. - Od razu mnie obsiadły. Tyle kleszczy jest - podkreśla.
W komentarzach pod nagraniem rozpętała się burza. Wielu internautów wyraziło wątpliwości, zwracając uwagę, że tiktoker ma na sobie nie kleszcze a strzyżaki jelenie, potoczne zwane latającymi kleszczami. Jaka jest prawda?
Warto pamiętać, że na świecie zostało opisanych ok. 900 gatunków kleszczy, z czego 19 występuje w Polsce. Do najczęściej spotykanego zalicza się kleszcza pospolitego (Ixodes ricinus), który może być nosicielem bakterii Borrelia odpowiedzialnych za boreliozę czy wirusa wywołującego kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).
Kleszcze, które widoczne były na nagraniu tiktokera, to prawdopodobnie kleszcze łąkowe (Dermacentor reticulatus). Ten gatunek od końca lat 90. ubiegłego wieku rozprzestrzenia się po Polsce od wschodu na zachód. Najczęściej atakuje zwierzęta - psy i konie, przenosząc bakterię Babesia, która wywołuje babeszjozę, zwaną psią malarią.
Inne kleszcze, na które możemy się natknąć, a które z uwagi na nieco odmienny wygląd mogą zmylić to: kleszcz psi (Rhipicephalus sanguineus), kleszcz jeżowy (Ixodes hexagonus) czy obrzeżek gołębi (Argas reflexus).
2. Będzie ich coraz więcej?
- Niestety, jest bardzo, bardzo dużo tych kleszczy - podkreśla sokolnik.
Wyjaśnia również, że nadmiarowa liczebność groźnych pajęczaków to skutek coraz mniejszej populacji ptaków. Dodaje też, że wiele ptaków owadożernych jeszcze nie pojawiło się w Polsce. Wspomina w tym miejscu o muchołówce, która podobnie jak kukułka czy wilga, wraca do naszego kraju dopiero po 20 kwietnia.
Do tzw. naturalnych wrogów kleszczy zalicza się także inne gatunki ptaków, takie jak wróble, sikorki czy drozdy. Poza tym na kleszcze polują mrówki, pajęczaki i drobne ssaki jak ryjówki. Powinny o tym pamiętać szczególnie osoby, które posiadają przydomowy ogródek. Co ciekawe, również ptactwo domowe, jak kury i perliczki, mogą pomóc w zmniejszeniu populacji tych pajęczaków.
@michailsky1 #kleszcze #las ♬ dźwięk oryginalny - jabbsky
Eksperci od kilku lat alarmują również, że na aktywność i liczebność tych groźnych pajęczaków wpływają zmiany klimatyczne. Coraz łagodniejsze zimy i wzrost średnich temperatur sprawiają, że kleszcze atakują późną jesienią, a nawet w zimie.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.