Ten objaw łatwo pomylić. Rak trzustki daje o sobie znać po jedzeniu
Rak trzustki to jeden z najbadziej śmiertelnych nowotworów. Potrafi się dobrze ukrywać, nie dając żadnych objawów lub podszywając się pod niegroźne dolegliwości. Lekarze ostrzegają, że mylące symptomy można zauważyć po jedzeniu.
1. Nie ignoruj tego objawu
Wskaźnik zachorowań na raka trzustki znacząco rośnie, a z nim również śmiertelność. Od roku 1990 obserwuje się wzrost zachorowań o 130 proc..
Rocznie w Polsce raka trzustki diagnozuje się u około 3,6 tys. osób. To jeden z najbardziej agresywnych i trudnych do wyleczenia nowotworów, zazwyczaj rozpoznawany już w późnym stadium.
Wykrycie tego nowotworu jest bardzo problematyczne, bo chory może długo nie zauważać żadnych objawów albo je lekceważyć, traktując jako niegroźne dolegliwości.
Brytyjski National Health Service (NHS) ostrzega, by zachować czujność i nie ignorować reakcji organizmu, np. po posiłku. Można wówczas zauważyć dyspepsję - jeden z symptomów raka trzustki, który jest często mylony z problemami trawiennymi.
Ten symptom można pomylić ze zwykłym przejedzeniem czy niestrawnością, bo objawia się bardzo podobnie wywołując m.in. zgagę, uczucie pełności, wzdęcia i odbijanie.
Eksperci z NHS podkreślają, że to może wprowadzać w błąd, bo osoby zmagające się z innymi chorobami, np. zespołem jelita drażliwego, mogą doświadczać podobnych objawów.
Dlatego zamiast lekceważyć (zwłaszcza jeśli się powtarzają), należy jak najszybciej wyjaśnić to z lekarzem.
2. Swędząca skóra, a nawet depresja
Rak trzustki może dawać o sobie znać także w inny sposób. Wśród objawów, których nie należy ignorować wymienia się:
- zmęczenie i osłabienie,
- biegunkę lub zaparcia,
- ból w górnej części brzucha i pleców, który może nasilać się podczas jedzenia lub leżenia,
- żółtaczkę,
- swędzącą skórę,
- ciemniejszy mocz,
- utratę apetytu,
- niezamierzony spadek masy ciała,
- gorączkę lub dreszcze,
- depresję.
Ok. 75 proc. osób w początkowym stadium choroby doświadcza m.in. świądu skóry. Nie jest to jednak typowe swędzenie, które można pomylić np. z objawem wysuszonej skóry, podrażnieniem po kosmetykach czu uczuleniem. To raczej przypomina kłucie, które prowadzi do nieodpartej chęci drapania się, powodując znaczny dyskomfort u chorego.
Warto też mieć świadomość czynników ryzyka tego groźnego nowotworu, by móc się chronić. Należą do nich m.in. palenie tytoniu, nadmierne picie alkoholu, chroniczne zapalenie trzustki, nadwaga.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.