Trwa ładowanie...

Test pochyleniowy – przygotowanie, przeciwwskazania, przebieg

Avatar placeholder
30.03.2021 21:20
Test pochyleniowy – przygotowanie, przeciwwskazania, przebieg
Test pochyleniowy – przygotowanie, przeciwwskazania, przebieg

Test pochyleniowy (tilt-test) jest najczęstszym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce przyczyn zasłabnięć, czy omdleń. Pozwala on na ocenę pracy układu krążenia w pozycji stojącej lub siedzącej. Lekarze wykorzystują test pochyleniowy w diagnostyce zespołu wazowagalnego, który jest częstym powodem omdleń.

spis treści

1. Przygotowanie do test pochyleniowego

Test pochyleniowy wymaga przedstawienia przez pacjenta całej dokumentacji medycznej. Ponadto przed testem pochyleniowym osoby po 40 roku życia powinny wykonać USG doppler tętnic szyjnych. Na test pochyleniowy pacjent powinien zgłosić się na czczo. O ile lekarz nie zaleci inaczej, przed testem pochyleniowym pacjent nie powinien również przyjmować żadnych leków.

2. Kiedy nie można zastosować takiego badania?

Test pochyleniowy nie jest odpowiedni dla każdego i w pewnych wypadkach nie należy go wykonywać. Przeciwwskazaniem do testu pochyleniowego jest np. ciąża. Nie należy również wykonywać testu pochyleniowego, jeśli w ciągu 3 miesięcy miał miejsce udar mózgu lub pacjent jest krótko po zawale Wykonanie testu pochyleniowego wyklucza również dusznica bolesna, niewydolność krążenia i nadciśnienie tętnicze. Dla bezpieczeństwa testu pochyleniowego istotne jest też to, aby pacjent nie miał jakichś niestabilności w odcinku szyjnym kręgosłupa oraz zwężeń w tętnicach szyjnych.

Zobacz film: "Postępowanie z osobą nieprzytomną"
5 mitów na temat chorób serca u kobiet, które powinnaś znać
5 mitów na temat chorób serca u kobiet, które powinnaś znać [7 zdjęć]

Chociaż większość kobiet pamięta o profilaktyce raka piersi, to nierzadko bagatelizuje czynniki ryzyka

zobacz galerię

3. Przebieg testu pochyleniowego

Test pochyleniowy trwa dość długo. Pierwszym etapem testu pochyleniowego jest leżenie na plecach przez około 20-30 minut. Następnie pacjenta pionizuje się do uzyskania kąta 60 st. W trakcie testu pochyleniowego, stan pacjenta powinien być cały czas monitorowany przez pomiar EKG, ciśnienia krwi i saturacji.

Pionizacja pacjenta w teście pochyleniowym jest wykonywana na stole uchylnym, który posiada podpórkę na stopy, a pacjent jest przypięty do niego pasami, dzięki czemu nie grozi mu upadek. Test pochyleniowy wykonuje się w ciszy i przy przyciemnionym świetle.

Pierwszy etap testu pochyleniowego trwa ok. 15-30 minut i jest to czas, gdy pacjent leży. Drugi etap testu pochyleniowego trwa ok. 15-40 minut i jest to okres pionizacji. Trzeci etap testu pochyleniowego trwa 15 minut i jest to czas kolejnej pionizacji wraz z ewentualnym podaniem nitrogliceryny. Ostatni czwarty etap jest to powrót do leżenia. Okres ten trwa kolejne 15 minut w celu powrotu wszystkich parametrów do normy u pacjenta i tym samym jego lepszego samopoczucia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Test pochyleniowy jest całkowicie bezpieczny i nie niesie ze sobą ryzyka groźnych powikłań. W czasie testu pochyleniowego może zdarzyć się zasłabnięcie lub utrata przytomności, co jednak służy postawieniu właściwej diagnozy.

4. Co to jest zespół wazowagalny

Test pochyleniowy pozwala na zdiagnozowanie zespołu wazowagalnego. Jeśli pacjent usłyszy taką diagnozę, lekarz przekaże mu określone zalecenia, jak postępować, aby zmniejszyć ryzyko omdleń w przyszłości.

Osoby z zespołem wazowagalnym powinny unikać spędzania dłuższego czasu w jednej pozycji. W unikaniu omdleń pomoże również zwiększona podaż płynów do ok. 2,5-3 l każdego dnia. Jednocześnie osoby te powinny unikać napojów moczopędnych typu kawa, herbata, piwo. Osoby z zespołem wazowagalnym nie powinny również stosować środków przeczyszczających. Powinny również zadbać o regularną, ale umiarkowaną aktywność fizyczną jak np. spacer, rower, basen, czy lekki aerobik, a zdecydowanie powinny zrezygnować z siłowni i dźwigania ciężarów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze