Test Szondiego ujawni skryte pragnienia. Wybierz najbardziej przerażający portret
Różnego rodzaju analizy psychologiczne cieszą się dużą popularnością. Test Szondiego to narzędzie, które ma już ponad 80 lat. Zdaniem autora prosty test ma ujawniać stłumione cechy osobowości danej osoby. Jego wyniki mogą zaskakiwać.
1. Test Szondiego ma ujawniać nieświadome pragnienia
Léopold Szondi był węgierskim psychiatrą, który w XX wieku opracował nietypowy test. Lekarz sądził, że stworzył narzędzie, które pozwoli odkryć nieświadome myśli i pragnienia konkretnej osoby. Jego założenie było proste - ludzi ciągnie do osób im podobnych.
Naukowiec przygotował projekcyjny psychologiczny test osobowości, nazwany od jego nazwiska, testem Szondiego. Test opierał się na pokazaniu osobie badanej fotografii ludzi cierpiących na różne zaburzenia psychiczne.
Zadaniem osoby badanej było wybranie najbardziej odpychającego ze zdjęć. Potem wybory badanego zostały analizowane, a zdaniem psychiatry - mógł on zajrzeć w jej osobowość.
2. Zdjęcie ujawni, kim naprawdę jesteś
Opracowany w latach 30 XX w. test miał ujawnić stłumione cechy osobowości. Wybór fotografii wiązał się z konkretną charakterystyką, której opis znajduje się poniżej.
- Sadysta. Według Szondiego wybór sugeruje, że osoba była ofiarą złego traktowania ze strony swoich autorytetów. W efekcie wzbudziło to w niej silne pragnienie kontroli, które pomimo szczęśliwej fasady, kryje tęsknotę za cierpieniem innych.
- Epileptyk. Psychiatra uważał, że wyboru drugiego zdjęcia musiała dokonać osoba postrzegana jako miła i słodka, która nie chce denerwować innych. W rzeczywistości jest jednak niczym uśpiony wulkan, który czeka na erupcję.
- Katatonia. Wybór trzeciego zdjęcia naukowiec wiązał z natrętnymi myślami i skłonnościami do uciekania w świat marzeń. To człowiek inteligentny, który ma nadaktywny umysł, ale prawdopodobnie kieruje się w życiu zasadami, by sobie z tym poradzić.
- Schizofrenik. Szondi sądził, że jeśli ktoś wybiera obraz nr 3, jest osobą otwartą, która wydaje się towarzyska, ale w głębi duszy tłumi apatię wobec innych. Czerpie przyjemności z interakcji społecznych, ale w głębi duszy czuję się samotny i odizolowany.
- Histeryk. W opinii psychiatry wybór ten sugeruje potrzebę uwagi. Osoba, która wybrała to zdjęcie rzeczywiście ją lubi, choć jej wygląd świadczyć może o skromności. Naukowiec podejrzewał, że skrupulatna fasada może być sposobem na szukanie uwagi.
- Depresja. Wybór tej fotografii węgierski badacz nie łączył z chorobą, ale z walką z wewnętrznym poczuciem winy i niedogodności. Skupianie się na innych sprawach może być unikiem od pracy nad własnymi emocjami.
- Maniak. Wbrew nazwie maniak symbolizuje dojrzałość oraz równowagę. Osoba, która wybrała to zdjęcie to człowiek, który nie przepada za hałasem i chaosem. W głębi siebie jest człowiekiem pełnym energii, ale podszepty innych sprawiły, że trzyma wszystko w sobie.
- Rozdwojenie jaźni. Zdaniem psychiatry wybór obrazu może wskazywać na traumę, która wymusza na człowieku trzymanie się stereotypów charakterystycznych dla płci. Osoba może kurczowo trzymać się tradycyjnego podziału ról, krytykując innych, którzy mają odmienne zdanie, a pragnienie akceptacji skłania ją do podążania za tłumem wbrew swojej indywidualności.
Wraz z rozwojem nauki i medycyny eksperci odrzucili test Szondiego. Argumentowali to faktem, że wygląd osoby nie jest dobrym wskaźnikiem zdrowia psychicznego. Choć nie jest powszechnie stosowany, nadal budzi ciekawość wielu osób.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.