To znak raka trzustki. Jest widoczny gołym okiem
Rak trzustki to jeden z najbardziej podstępnych nowotworów, często nazywany "cichym zabójcą". Powód jest prosty: przez długi czas rozwija się bez żadnych wyraźnych objawów, co utrudnia jego wczesne wykrycie. Kiedy symptomy stają się widoczne, choroba często jest już na zaawansowanym etapie, co znacznie ogranicza możliwości skutecznego leczenia.
1. Wczesne objawy raka trzustki
Chociaż rak trzustki może dotknąć każdego, statystyki pokazują, że najczęściej diagnozuje się go u mężczyzn po 60. roku życia. Przyczyny jego rozwoju wciąż nie są do końca znane, jednak naukowcy zidentyfikowali kilka czynników ryzyka.
Z informacji podanych przez Klinikę Mayo wynika, że 40 proc. osób z nowotworem trzustki wcześniej miało cukrzycę.
Do innych najważniejszych czynników należą: przewlekłe zapalenie trzustki, palenie papierosów, zanieczyszczenie powietrza oraz niewłaściwa dieta bogata w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i nasycone kwasy tłuszczowe.
Badania wskazują, że osoby z historią chorób nowotworowych w rodzinie są bardziej narażone na rozwój raka trzustki.
Pierwsze objawy raka trzustki są niespecyficzne i często mylone z innymi, mniej groźnymi schorzeniami. Dlatego tak ważne jest, aby być świadomym potencjalnych symptomów i reagować na nie odpowiednio wcześnie. Jednym z takich objawów są nietypowe bóle brzucha.
W odróżnieniu od zwykłego dyskomfortu w tej części ciała, ból spowodowany przez nowotwór trzustki ma tendencję do nasilania się, zwłaszcza podczas leżenia na plecach, a jego intensywność może być zmniejszona przez pochylenie się do przodu. Ból ten często promieniuje na plecy i może być przerywany, co utrudnia jego jednoznaczną interpretację.
2. Nie ignoruj zmian na ciele
Innym istotnym objawem raka trzustki jest nagła i nieuzasadniona utrata masy ciała. Związane jest to z zaburzeniami metabolicznymi, które pojawiają się, gdy nowotwór blokuje prawidłowe funkcjonowanie trzustki, a co za tym idzie – produkcję enzymów trawiennych odpowiedzialnych za metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów. Pacjenci mogą także doświadczać uczucia burczenia w brzuchu, niestrawności oraz wzdęć. Choć objawy te mogą być wywołane przez wiele innych, mniej poważnych przyczyn, w przypadku raka trzustki są efektem blokady przepływu enzymów trawiennych.
Jednym z bardziej widocznych i niepokojących objawów jest zmiana koloru skóry na żółty, wynikająca z podwyższonego poziomu bilirubiny we krwi. Dochodzi do tego, gdy nowotwór uciska przewód żółciowy, blokując odpływ żółci. W takim przypadku pacjenci mogą również skarżyć się na świąd kończyn. Badania naukowe wskazują, że żółtaczka mechaniczna, spowodowana przez ucisk na przewody żółciowe, jest jednym z wczesnych objawów raka trzustki, który powinien skłonić pacjenta do natychmiastowej wizyty u lekarza.
U pacjentów z zaawansowanym rakiem trzustki mogą pojawić się nagle siniaki. Dlaczego tak się dzieje? Rak trzustki może prowadzić do zakłóceń w funkcjonowaniu układu krzepnięcia, co jest związane z produkcją czynników krzepnięcia w wątrobie oraz z bezpośrednim wpływem nowotworu na metabolizm i funkcje krwi. U pacjentów z zaawansowanym rakiem trzustki może dojść do tzw. zespołu paraneoplastycznego, w którym organizm reaguje na obecność nowotworu w sposób nieoczywisty, np. poprzez skłonność do nadmiernego tworzenia się siniaków nawet przy niewielkich urazach. Ten stan może być powiązany z trombocytopenią, czyli niskim poziomem płytek krwi, które są niezbędne do prawidłowego krzepnięcia.
Problemy trawienne związane z rakiem trzustki manifestują się także w postaci zmian w stolcu. Typowe objawy to zaparcia, twardy stolec o nieprzyjemnym zapachu, co jest efektem fermentacji odpadów w układzie pokarmowym. Te zmiany w defekacji są wynikiem zaburzeń w produkcji enzymów trawiennych, co prowadzi do niedostatecznego trawienia pokarmów. Jeśli objawy te utrzymują się przez dłuższy czas, konieczna jest konsultacja ze specjalistą.
Warto również zwrócić uwagę na badania dotyczące predyspozycji genetycznych do raka trzustki. Osoby, w których rodzinie występowały przypadki tego nowotworu, są w grupie podwyższonego ryzyka. Badania genetyczne mogą pomóc w identyfikacji osób szczególnie narażonych, co pozwala na regularne monitorowanie i wcześniejsze wykrycie potencjalnych zmian.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.