Przejdź na WP

Toksyczny ołów z Notre Dame

Chociaż straty po pożarze katedry Notre Dame z 15 kwietnia są gigantyczne, większą część katedry udało się uratować. Straty w dziełach sztuki szacuje się na 5-10 proc. Okazuje się jednak, że katastrofa ma i inne konsekwencje. Poważne, bo dotyczące zdrowia dzieci.

Zobacz film: "Teren wokół Notre Dame jest skażony. Władze zamknęły ulice"

1. Trujące stężenie ołowiu

Eksperci twierdzą, że podczas pożaru spłonęło 400 ton ołowiu z dachu i iglicy, grożąc zawaleniem całego gmachu. W maju policja i urzędnicy stwierdzili, że powietrze wokół Notre Dame nie jest toksyczne.

Jak pozbyć się metali ciężkich z organizmu?
Jak pozbyć się metali ciężkich z organizmu? [4 zdjęcia]

Jesteśmy narażeni na działanie takich metali ciężkich jak m.in. rtęć, kadm czy arsen. Trudno się ich...

zobacz galerię

Jednak na początku sierpnia Annie Thébaud-Mony, dyrektor ds. Badań w Inserm (National Institute for Health and Medical Research), powiedziała, że zanieczyszczenie ołowiem jest niepokojące. 400 ton rozrzuconego ołowiu odpowiada bowiem czterokrotności emisji ołowiu w całej Francji przez rok.

Jest to tym bardziej alarmujące, że w pobliżu katedry mieszkają i uczą się dzieci. Poziom ołowiu sprawdzono u 162 miejscowych dzieci w wieku szkolnym. Okazało się, że 16 ma z nich ma poziomy wymagające monitorowania, a jedno dziecko ma niepokojąco wysoki poziom, ale nie ma pewności, czy jest to związane z Notre Dame.

W lipcu władze Paryża nakazały dokładne oczyszczenie i usunięcie niebezpiecznych substancji w szkołach w pobliżu katedry. Na ten czas przerwano prace renowacyjne w katedrze, na nowo ruszyły 12 sierpnia. W przedszkolu i szkole podstawowej w Saint Benoit, kilkaset metrów od Notre Dame, pracownicy w maskach i strojach ochronnych rozpylali specjalny żel, także na placach zabaw, pobliskich chodnikach, trawnikach i jezdniach. Prace mają zostać ukończone przed rozpoczęciem roku szkolnego.

2. Zatrucie jest niebezpieczne

Zatrucie ołowiem jest bardzo niebezpieczne, a może je spowodować narażenie nawet na niskie dawki ołowiu. Ołów przedostaje się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem, a także spożywanymi pokarmami. Początkowe objawy to nudności, ból brzucha i głowy. W konsekwencji może nastąpić także niewydolność nerek, wątroby i układu nerwowego. Władze francuskie przestrzegają, że szczególnie narażone na wystąpienie objawów neurologicznych są dzieci i kobiety w ciąży mieszkające w okolicy i zalecają, by bardzo często myć ręce.

Po pożarze katedry Notre Dame poziom ołowiu w otoczeniu niebezpiecznie wzrósł
Po pożarze katedry Notre Dame poziom ołowiu w otoczeniu niebezpiecznie wzrósł (123rf)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy