Trwa ładowanie...

Chora trzustka – dolegliwości bólowe i mdłości

Trzustka daje różne objawy, które mogą świadczyć o chorobie narządów trawiennych i hormonalnych. Zaburzenia pracy trzustki i towarzyszący jej ból mogą być objawem poważnych dolegliwości. Niekiedy ból trzustki może być oznaką jedynie podrażnienia narządu, ale zdarza się, że jest objawem ostrego lub przewlekłego zapalenia, a także nowotworu. Jakie objawy wskazują na konkretne choroby trzustki?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Rola trzustki

Trzustka znajduje się w tzw. nadbrzuszu między żołądkiem a kręgosłupem. Trzustka pełni ważną funkcję w naszym organizmie. Ze względu na swoje funkcje trzustka ma dwojaką budowę. Po pierwsze trzustka wydziela hormony, które odpowiadają za regulację gospodarki węglowodanowej. Drugim ważnym zadaniem, jakie wykonuje trzustka, jest umożliwienie trawienia przez nas pokarmu.

2. Dolegliwości bólowe trzustki

Objawy jakie daje trzustka mogą być różne. Zazwyczaj są one jednak związane z bólem. Ból trzustki może pojawić się w lewym podżebrzu. Przeszywający ból promieniuje do plecówą. Objawy trzustki, a więc również i ból trzustki pojawiają się, gdy zjemy zbyt dużo, ale powracające dolegliwości, występujące nagle mogą być wynikiem poważniejszych schorzeń.

Dolegliwości bólowe w przypadku trzustki mają różne nasilenie. Ciężko jednoznacznie powiedzieć jak boli trzustka, ponieważ każdy z nas odczuwa ból w inny sposób. Zależy to na pewno od rodzaju zapalenie i jego nasilenia. Ciężko też jednoznacznie określić konkretnie miejsce, gdzie boli, ponieważ czasem możemy mieć wrażenie, że to ból pleców.

3. Ból po lewej stronie

W przypadku trzustki objaw w postaci bólu po lewej stronie brzucha, nieprzemijający i promieniujący do pleców może sygnalizować ostre zapalenie trzustki.

Przyczyną ostrego zapalenia trzustki i związanego z nim bólu trzustki jest najczęściej obecność złogów w przewodach żółciowych. Przewody te łączą się z trzustkowym wejściem do dwunastnicy.

Objawy trzustki to choroby narządu trawiennego i hormonalnego, którego schorzenia mogą prowadzić do wielu zaburzeń.
Objawy trzustki to choroby narządu trawiennego i hormonalnego, którego schorzenia mogą prowadzić do wielu zaburzeń.

Trzustka umieszcza w dwunastnicy sok trzustkowy, który jest niezbędny do trawienia. Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której sok trzustkowy nie może przedostać się do dwunastnicy, enzymy trawienne zaczynają niszczyć trzustkę, powodując pojawienie się objawów zapalenia trzustki.

Ostre zapalenie trzustki może być również objawem infekcji wirusowej, jak również urazu brzucha. Jedną z przyczyn ostrego zapalenia trzustki jest również nadużywanie alkoholu.

Naturalne lekarstwa na ból brzucha
Naturalne lekarstwa na ból brzucha [10 zdjęć]

Napar z suszonych kwiatów rumianku działa uspokajająco i łagodzi dolegliwości bólowe w obrębie brzucha....

zobacz galerię

4. Nieustępujący ból trzustki

Nieustępujący ból trzustki oraz powtarzające się ataki, które nie pozwalają normalnie funkcjonować mogą być w przypadku trzustki objawem przewlekłego zapalenia trzustki. Przy objawach przewlekłego zapalenia trzustki występują także bardziej żółta skóra, biegunki, nieprzyjemnie pachnący stolec.

Przyczyną przewlekłego zapalenia trzustki jest substancja, która powoli zatyka kanaliki trzustki. Doprowadza to do niszczenia trzustki i jej zwapnienia. W efekcie chora trzustka nie trawi odpowiednio tłuszczów i nie produkuje wystarczającej ilości insuliny, co prowadzi do cukrzycy.

W leczeniu objawów trzustki wywołanych przewlekłego zapalenia trzustki niekiedy pomocne jest usunięcie części narządu i przetkanie kanalików trzustki. Niezbędna jest także niskotłuszczowa dieta.

Rak trzustki (prezentacja edukacyjna)
Rak trzustki (prezentacja edukacyjna) [15 zdjęć]

O raku trzustki stało się głośno, gdy kilka znanych życia publicznego zapadło na tę chorobę, w tym zmarły...

zobacz galerię

5. Mdłości i trzustka

Objaw trzustki w postaci mdłości, biegunki i bóli w nadbrzuszu, często przypisujemy stresującej pracy, niestrawności lub innym przyczynom, nie wiążąc ich z chorą trzustką.

Tymczasem mogą to być objawy rozwijającego się raka trzustki. Nie należy zatem lekceważyć żadnych objawów związanych z bólami brzucha, kłopotami z trawieniem i mdłościami, bo może to opóźnić rozpozanie raka trzustki. Zawsze lepiej zgłosić się do lekarza i wykonać odpowiednie badania, aby mieć pewność, czy objawy związane z trzustką nie są przyczyną raka trzustki.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.