Trwa ładowanie...

Twoje nogi tak wyglądają? Ryzyko niewydolności serca wzrasta

Avatar placeholder
29.05.2023 15:03
Umięśnione nogi mogą chronić przed chorobą serca. Naukowcy wskazują związek
Umięśnione nogi mogą chronić przed chorobą serca. Naukowcy wskazują związek (Getty Images)

Stan mięśnia czworogłowego może wskazywać, czy jesteśmy bardziej narażeni na poważną chorobę serca. Czas na poważnie zabrać się za przysiady.

spis treści

1. Silne i umięśnione nogi mogą chronić przed chorobami

Wygląd nóg może zdradzać, czy jesteś narażony na rozwój niewydolności serca. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które przeszły zawał – to najczęstsza przyczyna, która prowadzi do przewlekłej choroby.

Niewydolność serca może prowadzić do śmierci, a statystyki są bezlitosne. Szacuje się, że w Polsce z chorobą zmaga się ponad milion osób, a każdego roku pacjentów przybywa. Nawet 20 proc. osób po 75. roku życia może chorować.

Objawy niewydolności serca nie zawsze są oczywiste, więc diagnoza bywa bardzo trudna. Istnieją jednak czynniki, które mogą zwiększyć lub zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby, a jednym z nich są nasze nogi.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Do ciekawych wniosków doszli naukowcy z Kitasato University Graduate School of Medical Sciences. Silny mięsień czworogłowy wiąże się z niższym ryzykiem zgonu u pacjentów z chorobą wieńcową. Warto więc popracować nad mięśniami nóg.

Siła mięśni nóg może mieć ogromne znaczenie
Siła mięśni nóg może mieć ogromne znaczenie (Pixabay)

2. Ciekawe wnioski dotyczące mięśnia czworogłowego

Badanie objęło 932 pacjentów hospitalizowanych z powodu zawału serca w latach 2007-2020. Żaden z uczestników badania nie zmagał się z niewydolnością serca, średnia wieku wynosiła 66 lat, a 81 procent grupy stanowili mężczyźni.

Mierzono maksymalną siłę mięśnia czworogłowego jako wskaźnik siły nóg. Na podstawie odczytów ustalono średnią, wobec której klasyfikowano wyniki poszczególnych pacjentów. 481 uczestników miało wysoką siłę mięśnia czworogłowego, a 451 niską.

W czasie obserwacji trwających ponad 4 lata u 67 pacjentów rozwinęła się niewydolność serca. Okazało się, że w porównaniu z niską siłą mięśnia czworogłowego, wysoki poziom siły wiązał się z niższym o 41% ryzykiem wystąpienia niewydolności serca.

W badaniu wzięto pod uwagę wiele innych czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju niewydolności serca i wyeliminowano je, by pomiary odnosiły się jedynie do siły mięśnia czworogłowego.

"Nasze badanie wskazuje, że siła mięśnia czworogłowego uda może pomóc w identyfikacji pacjentów z wyższym ryzykiem rozwoju niewydolności serca po zawale mięśnia sercowego, którzy mogliby wtedy otrzymać bardziej intensywny nadzór" – podsumowuje Kensuke Ueno, główny autor badania.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze