Trwa ładowanie...

U osób starszych odpowiedź na szczepionkę może być słabsza. Przeprowadzono badania

Badania niemieckich naukowców wykazały, że szczepionka na koronawirusa, powoduje mniejszą reakcję odpornościową u seniorów niż u młodych ludzi. W tym celu przebadali osiemdziesięciolatków zaszczepionych preparatem firmy Pfizer.

Zobacz film: "Japonia uzyskuje 7 dawek szczepionki z jednej fiolki. Dr Grzesiowski komentuje"

spis treści

1. Szczepienia seniorów

Naukowcy ze Szpitala Uniwerysteckiego w Duesseldorfie pod kierownictwem prof. Ortwina Adamsa postanowili sprawdzić, czy wiek osób szczepionych ma znaczenie w wytwarzaniu odpowiedzi immunologicznej. W tym celu przebadali 91 zaszczepionych osób w wieku poniżej 60 lat i 85 osób w wieku powyżej 80 lat szczepionką na koronawirusa firmy Pfizer.

Szczepienia seniorów
Szczepienia seniorów (GettyImages)

Wyniki badań wykazały, że szczepionka przeciw COVID-19 wytwarza słabszą odpowiedź immunologiczną u osób starszych w porównaniu z innymi grupami szczepionych. U najstarszych osób zarejestrowano zdecydowanie słabszą reakcję na szczepienie.

Siedemnaście dni po drugiej dawce szczepionki 30 proc. seniorów nie miało przeciwciał neutralizujących wirusa.

2. Środki ostrożności

W przypadku młodszej grupy (osób poniżej 60. roku życia) zdarzyło się to jedynie u 2 proc. badanych. Po podaniu pierwszej dawki tylko 16 proc. z nich wykazywało obecność przeciwciał.

"Jednak nie znaczy to, że osoby starsze powinny spodziewać się poważnych komplikacji w przypadku zarażenia. Ostatnie raporty z Izraela, Anglii i Szkocji pokazują, że wskaźniki hospitalizacji i ciężkiego przebiegu choroby są znacznie niższe u osób powyżej 80. roku życia (nawet po jednej dawce) niż u osób nieszczepionych" - powiedział prof. Ortwin Adams.

Jak dodaje lekarz, może to jednak oznaczać, że osoby starsze muszą zostać ponownie zaszczepione, aby zapewnić im długotrwałą ochronę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.