Trwa ładowanie...

USG nerwów obwodowych

Nerwy pełnią niezwykle istotną rolę w ludzkim organizmie. Nerwy ruchowe przewodzą impulsy elektryczne zawiadujące pracą mięśni, a nerwy czuciowe odpowiadają za odczuwanie bodźców docierających z otaczającego nas środowiska. Nerwy obwodowe stanowią wiązki nerwów, które docierają do narządów wewnętrznych i mięśni. Tworzą one również sploty: szyjny, ramienny i lędźwiowo-krzyżowy. Ich uszkodzenie lub przerwanie może nastąpić na skutek rozmaitych czynników chorobowych lub urazów mechanicznych (uszkodzenie ciała, postrzał, rana cięta). Następstwem takiej sytuacji mogą być rozmaite dolegliwości bólowe, kauzalgia, zaniki mięśni i ograniczenie możliwości ruchu wynikające z upośledzenia przewodnictwa elektrycznego.

Zobacz film: "Badania krwi - limfocyty"

W celach diagnostycznych wykonuje się USG nerwów obwodowych. Umożliwia ono badanie rozgałęzień głównych nerwów i zwykle pozwala na prześledzenie nawet stosunkowo niewielkich rozgałęzień. Wśród wskazań do diagnostyki nerwów obwodowych wyróżnia się najczęściej takie stany jak:

  • zespoły uciskowe nerwów,
  • uszkodzenia nerwów będące wynikiem urazów,
  • pozostałe neuropatie.
Następny artykuł: Uszkodzenie nerwów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.