Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

USG nerwów obwodowych

Avatar placeholder
05.09.2013 14:38
USG nerwów obwodowych
USG nerwów obwodowych

Nerwy pełnią niezwykle istotną rolę w ludzkim organizmie. Nerwy ruchowe przewodzą impulsy elektryczne zawiadujące pracą mięśni, a nerwy czuciowe odpowiadają za odczuwanie bodźców docierających z otaczającego nas środowiska. Nerwy obwodowe stanowią wiązki nerwów, które docierają do narządów wewnętrznych i mięśni. Tworzą one również sploty: szyjny, ramienny i lędźwiowo-krzyżowy. Ich uszkodzenie lub przerwanie może nastąpić na skutek rozmaitych czynników chorobowych lub urazów mechanicznych (uszkodzenie ciała, postrzał, rana cięta). Następstwem takiej sytuacji mogą być rozmaite dolegliwości bólowe, kauzalgia, zaniki mięśni i ograniczenie możliwości ruchu wynikające z upośledzenia przewodnictwa elektrycznego.

W celach diagnostycznych wykonuje się USG nerwów obwodowych. Umożliwia ono badanie rozgałęzień głównych nerwów i zwykle pozwala na prześledzenie nawet stosunkowo niewielkich rozgałęzień. Wśród wskazań do diagnostyki nerwów obwodowych wyróżnia się najczęściej takie stany jak:

  • zespoły uciskowe nerwów,
  • uszkodzenia nerwów będące wynikiem urazów,
  • pozostałe neuropatie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Symptomy uszkodzenia nerwów
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze