Trwa ładowanie...

USG sutków - wskazanie, przygotowanie i przebieg badania, wyniki

 Paula Jakubasik
10.02.2022 15:02
USG sutków powinno być wykonywane rutynowo u każdej kobiety w celu profilaktyki raka piersi.
USG sutków powinno być wykonywane rutynowo u każdej kobiety w celu profilaktyki raka piersi. (gettyimages)

USG sutków to badanie obrazowe wykonywane w diagnostyce i profilaktyce raka piersi. Każda kobieta powinna regularnie wykonywać USG, a także raz w miesiącu przeznaczyć kilka minut na samobadanie piersi. Mężczyźni również nie powinni lekceważyć zmian w obszarze klatki piersiowej, a także zapisywać się na USG sutków w przypadku obciążenia genetycznego. Co warto wiedzieć o USG sutków?

spis treści

1. Czym jest USG sutków?

USG sutków to USG piersi, ponieważ w słownictwie medycznym sutek to brodawka i gruczoły mleczne, znajdujące się w całej piersi. USG sutków to badanie obrazowe, które wykorzystuje fale ultradźwiękowe.

Jest wykonywane profilaktycznie lub w celu potwierdzenia zmian w tkankach. Najlepiej sprawdza się u młodych kobiet, panie po 40. roku życia zwykle najpierw wykonują mammografię, ze względu na większą ilość tkanki tłuszczowej w piersiach.

2. Wskazania do wykonania USG sutków

Zobacz film: "Na czym polega leczenie trastuzumabem?"
  • profilaktyka od 20. roku życia,
  • niepokojące zmiany w piersi,
  • bolesność piersi,
  • wydzielina z sutka,
  • zgrubienie,
  • guzek,
  • rak piersi w najbliższej rodzinie,
  • mutacje w obrębie genów BRCA1 i BRCA2.

USG sutków co rok powinna wykonywać każda kobieta, ponieważ rak piersi jest jednym z najpopularniejszych nowotworów złośliwych. Ponadto, raz w miesiącu zalecane jest badanie palpacyjne, które umożliwia szybkie zauważenie nieprawidłowości.

3. Przygotowanie do USG sutków

USG sutków jest szczególnie zalecane na początku cyklu miesiączkowego, czyli w trakcie 10 dni od końca krwawienia. Wówczas istnieją najlepsze warunki do zaobserowania ewentualnych nieprawidłowości, jednakże badanie jest wykonywane również w innych fazach cyklu.

USG sutków jest też przeprowadzane u kobiet w ciąży. Dodatkowo, w trakcie badania sprawdza się doły pachowe, w związku z czym lepiej zrezygnować z dezodorantów z talkiem, bądź żelem.

4. Przebieg USG sutków

Wizytę lekarską rozpoczyna wywiad lekarski, w celu umówienia dolegliwości i obciążenia genetycznego w kierunku raka piersi. Następnie pacjenta rozbiera się od pasa w górę i kładzie się na plecach.

Specjalista pokrywa piersi żelem i za pomocą głowicy USG sprawdza struktury piersi i przewody mlekowe. Następnie lekarz bada węzły chłonne oraz doły pachowe, dlatego zalecane jest trzymanie rąk za głową.

Na koniec badania lekarz informuje czy zauważył jakiekolwiek zmiany, wymagające dalszej diagnostyki. Czas trwania USG sutków to zwykle 15-20 minut.

5. O czym informuje USG sutków?

  • obecność zmian w piersiach,
  • określenie rodzaju zmian w piersiach,
  • określenie ułożenia nieprawidłowej struktury w piersiach.

6. USG sutków u mężczyzn

Istnieje błędne przekonanie, że zmiany nowotworowe dotyczą jedynie kobiet. W rzeczywistości mężczyzna również może zachorować na raka piersi, w związku z tym nie można bagatelizować żadnych zmian w obrębi klatki piersiowej czy niepokojących dolegliwości.

Na rozwój nowotworu może wskazywać pojawienie się guzka, owrzodzenia, zmiana struktury lub wydzielina z sutka. Profilaktyczne USG sutków powinien wykonywać mężczyzna, u którego w rodzinie były przypadki raka piersi (bez względu na płeć).

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze