Uwaga miłośnicy zwierząt: dym z papierosów jest szkodliwy nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także pupili
Jak doskonale wiadomo palenie papierosów nie wpływa korzystnie na zdrowie palaczy. Niestety oprócz nich samych, dym mimowolnie wdychają także inne osoby, a nawet zwierzęta przebywające w pobliżu, takie jak psy, koty i inne.
"Jeśli 58 mln niepalących dorosłych i dzieci jest narażonych na dym tytoniowy, wyobraź sobie, ile zwierząt jest narażonych w tym samym czasie na wpływ szkodliwych substancji pochodzących z dymu papierosowego" – tłumaczy dr Carmela Stamper z Food and Drug Administration.
Według naukowców, podobnie jak ludzie, zwierzęta są również bardzo narażone na działanie pozostałości dymu papierosowego, który przedostaje się na ubrania, skórę, meble, dywany i inne przedmioty gospodarstwa domowego. Jest on znany jako "dym z trzeciej ręki".
Gromadzenie się mieszkanki kurzu i pozostałości dymu na podłogach, dywanach czy wreszcie w sierści zwierząt powoduje, że zwierzęta domowe są nawet bardziej zagrożone niż ludzie na wdychanie dymu pochodzącego z papierosów. Dzieje się tak, ponieważ oprócz wdychania, domowe pupile zlizują pozostałości szkodliwych substancji z różnych powierzchni.
Szkodliwe substancje osadzają się na meblach, ubraniach, dywanach, sierści zwierząt. A jak się myje twój kot albo pies? Językiem oczywiście. I tu się zaczynają schody, bo zwierzęta zlizują substancje toksyczne także pochodzące z wypalanych papierosów, a te trafiają bezpośrednio do ich organizmów.
1. Szkodliwy wpływ dymu papierosowego na domowe zwierzęta
Zwierzęta mieszkające w domach z palaczami są narażone na wiele chorób. Psy regularnie wdychające dym papierosowy, cierpią najczęściej na nowotwory płuc i okolicy zatok.
Zmiany nowotworowe zachodzą wśród domowych psów i kotów. Za sporą część tych przypadków odpowiadają ludzie, a w szczególności – palacze. Dym papierosowy szkodzi bezbronnym futrzanym pupilom. Zwierzęta rasowe o długim pysku cierpią zazwyczaj na choroby okolicy nosa i zatok, natomiast psy o średnim i krótkim pysku cierpią na nowotwory płuc
Nie tylko psy dotyka wiele chorób spowodowanych narażeniem na dym papierosowy. Chłoniak to jeden z najczęściej występujących „kocich” rodzajów nowotworu. Te koty, których dom stanowi mieszkanie palacza są dwa razy bardziej narażone na zachorowania na nowotwór atakujący węzły limfatyczne (chłoniaki).
ZOBACZ TAKŻE
Ptakom domowym, najczęściej papużkom, czy też kanarkom, również nieobojętny jest dym papierosowy. Jego skład negatywnie wpływa na wyjątkowo wrażliwy układ oddechowy hodowanych przez nas ptaków ozdobnych, który niezwykle szybko reaguje na toksyczne substancje obecne we wdychanym powietrzu.
Choroba wywoływana biernym paleniem może dotknąć także świnki morskie, chomiki, a ponieważ nikotyna jest rozpuszczalna w wodzie – także rybki akwariowe. Substancje chemiczne zawarte w dymie z wypalanych papierosów sieją spustoszenie nie tylko w organizmie palacza. U wszystkich zwierząt domowych mogą powodować wiele poważnych i cężkich w skutkach chorób serca i płuc oraz alergii.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.