Trwa ładowanie...

Użytkownicy marihuany mają nienaturalnie niski przepływ krwi w każdej części mózgu - w tym w strefach zagrożenia alzheimerem

Avatar placeholder
30.11.2016 19:37
Użytkownicy marihuany mają nienaturalnie niski przepływ krwi w każdej części mózgu - w tym w strefach zagrożenia alzheimerem
Użytkownicy marihuany mają nienaturalnie niski przepływ krwi w każdej części mózgu - w tym w strefach zagrożenia alzheimerem

Nowe badania ujawniły, że użytkownicy marihuany mają nienormalnie niski przepływ krwi w praktycznie każdej części mózgu.

W zaawansowanym obrazowaniu mózgu 1000 palaczy marihuany zauważono, że wszyscy mieli daleko idące ograniczenia lub osady zaburzające przepływ krwi.

Wielu miało nieprawidłowe stężenie krwi w obszarach dotkniętych chorobą Alzheimera, takich jak hipokamp.

Odkrycia, opublikowane w najnowszym "Journal of Alzheimer's Disease", są złowieszczą przestrogą, w momencie, gdy w Stanach Zjednoczonych szybko rośnie akceptacja dla legalizacji rekreacyjnej i medycznej marihuany.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Zaledwie tydzień wcześniej naczelny lekarz wojskowy Białego Domu, dr Vivek Gupta, ostrzegł, że legalizacja marihuany posuwa się szybciej niż badania nad nią.

Naukowcy z Amen Clinics przeanalizowali dane od 26 268 pacjentów w USA zebrane między 1995, a 2015 r.

Pacjenci pochodzący z Kalifornii, Waszyngtonu, Wirginii, Georgii i Nowego Jorku, wszyscy mieli złożone problemy oporne na leczenie i wszyscy przeszli tomografię emisyjną pojedynczych fotonów, tzw. badanie SPECT, czyli zaawansowane badanie obrazowe, które ocenia wzorce przepływu krwi i aktywność, podczas badań stężenia.

Palenie marihuany zaburza przepływ krwi w obszarach mózgu związanych z chorobą Alzheimera
Palenie marihuany zaburza przepływ krwi w obszarach mózgu związanych z chorobą Alzheimera (123rf)

Tysiąc pacjentów paliło marihuanę. Porównując skany ich mózgów ze 100 zdrowymi osobami, naukowcy zobaczyli ogromne różnice w poziomach przepływu krwi.

Każda osoba paląca marihuanę miała znacznie niższy poziom przepływu krwi w prawym hipokampie w porównaniu do grupy kontrolnej.

Uważa się, że marihuana koliduje z tworzeniem się pamięci z powodu hamowania aktywności w tej części mózgu.

Współautor dr Elisabeth Jorandby powiedziała nawet, że była wstrząśnięta ustaleniami, pomimo tego, że ma do czynienia z pacjentami palącymi marihuanę na co dzień.

ZOBACZ TAKŻE:

"Jako lekarz, który ma kontakt z osobami palącymi marihuanę, najbardziej uderzyło mnie nie tylko ogólne zmniejszenie przepływu krwi w mózgu osób palących marihuanę, ale to, że hipokamp jest najbardziej dotkniętym regionem ze względu na jego rolę w pamięci i chorobie Alzheimera" – powiedziała.

"Nasze badania dowodzą, że palacze marihuany mają niższe przepływy krwi w niż osoby niepalące" – dodaje.

Drugi region, który prawdopodobnie najbardziej różni te dwie grupy jest słaby przepływ krwi w hipokampie widocznym na badaniu obrazowania SPECT.

Ta praca sugeruje, że używanie marihuany ma szkodliwy wpływ w mózg. Głównie w regionach szczególnie istotnych dla pamięci i uczenia się, a wiadomo, że mogą one również być dotknięte chorobą Alzheimera.

Dr George Perry, redaktor naczelny "Journal of Alzheimer's Disease" powiedział, że legalizacja marihuany pozwoli na ujawnienie szeregu korzyści i zagrożeń dla zdrowia osób palących marihuanę.

Prawdziwe oblicze marihuany medycznej
Prawdziwe oblicze marihuany medycznej [6 zdjęć]

Rok 2014 przyniósł serię badań odnośnie leczniczych właściwości marihuany, które potwierdzają potencjał

zobacz galerię

Badanie to wskazuje na niepokojące skutki palenia marihuany w hipokampie, które mogą być zwiastunami uszkodzenia mózgu.

Dr Daniel Amen, założyciel Amen Clinics, powiedział, że ich badania pokazują, że marihuana może mieć znaczący negatywny wpływ na funkcjonowanie mózgu.

Media dają ogólne wrażenie, że marihuana jest bezpieczną alternatywą, jako narkotyk rekreacyjny, jednak to badanie bezpośrednio kwestionuje tę koncepcję.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze