Trwa ładowanie...

W wieku 25 lat przeszła udar. Lekarz początkowo zbagatelizował objawy

Avatar placeholder
Dominika Najda 30.10.2024 11:31
W wieku 25 lat przeszła udar. Objawy pojawiły się dużo wcześniej
W wieku 25 lat przeszła udar. Objawy pojawiły się dużo wcześniej (Facebook)

Danielle Jones była zdrową i aktywną 25-latką, gdy doznała udaru mózgu. Choć wcześniej zgłosiła się do lekarza, ten nie zauważył niczego niepokojącego i kompletnie zbagatelizował jej dolegliwości.

spis treści

1. Zdrowa i wysportowana 25-latka

Danielle była aktywnie zawodowo, lubiła spotykać się ze znajomymi i dwa razy w tygodniu chodziła na siłownię. 7 października 2020 roku zaczęła doświadczać niepokojących objawów, więc zgłosiła się do lekarza rodzinnego.

25-latka zmagała się z intensywnym bólem głowy, nudnościami i wrażliwością na światło. Skarżyła się również na zaburzenia widzenia. Podczas konsultacji lekarz jednak zalecił odpoczynek i stwierdził, że nie ma powodów do niepokoju.

Zobacz film: "Jacek Rozenek: "Moja wiedza o udarze mózgu była znikoma""

Sześć miesięcy później Danielle zaczęła skarżyć się na mrowienie i utratę czucia po lewej stronie. 4 kwietnia 2021 roku straciła przytomność i trafiła do szpitala. Badania ujawniły, że doznała udaru.

25-latka nie miała wcześniej żadnych problemów zdrowotnych
25-latka nie miała wcześniej żadnych problemów zdrowotnych (Facebook)

"Nigdy nie słyszałam, żeby ktoś miał udar w moim wieku, więc byłam w ogromnym szoku, kiedy dowiedziałam się, co się stało, i zajęło mi dużo czasu, zanim zrozumiałam, co to może oznaczać dla mojej przyszłości" - relacjonuje w rozmowie z Mirror.

2. Życie po udarze

Obecnie Danielle ma 29 lat, a od czasu udaru cierpi na zmęczenie i problemy z pamięcią, a także problemy fizyczne. W codziennych czynnościach pomagają jej rodzice oraz narzeczony Stuart.

"Zawsze lubiłam ćwiczyć i spotykać się ze znajomymi, ale po udarze było mi o wiele trudniej. Czasami mam problem z wyjściem z domu, a moje zdrowie psychiczne bardzo się pogorszyło" - ujawnia.

Udar u 25-latki był spowodowany przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych. Swoimi doświadczeniami Danielle pragnie zwiększyć świadomość i zwrócić uwagę na problem.

Zobacz także: Ma ją co trzeci Polak. "Nie wiadomo, kiedy doprowadzi do udaru"

"Do dziś zastanawiam się, jak inaczej potoczyłyby się sprawy, gdybym przestała brać pigułki, kiedy powinnam. Niestety, nie mogę nic zmienić, ale chciałam podzielić się swoją historią i znakami, na które należy zwrócić uwagę. Ani przez chwilę nie pomyślałam, że moja pigułka antykoncepcyjna może doprowadzić do udaru, więc jestem pewna, że są inni, którzy również nie są tego świadomi" - dodaje.

3. Antykoncepcja a ryzyko udaru

Główne objawy udaru mogą obejmować osłabienie ramion, niewyraźną mowę, dezorientację, intensywny ból głowy oraz opadający kącik ust. Choć głównie kojarzony jest ze starszymi pacjentami, może wystąpić w każdym wieku.

Choć ryzyko udaru spowodowane przyjmowaniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych jest bardzo mało, to wciąż zagrożenie, które nie powinno być bagatelizowane.

Wyższe dawki estrogenu wiążą się z wyższym ryzykiem udaru mózgu, jak pokazuje badanie obserwacyjne z 2018 roku.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze