Trwa ładowanie...

Objawy wskazują na niedobór witaminy B12. Ma je 85 proc. chorych

Avatar placeholder
21.12.2023 07:28
Siedem neurologicznych objawów świadczących o niedoborze witaminy B12
Siedem neurologicznych objawów świadczących o niedoborze witaminy B12 (Getty Images)

Mówi się, że symptomy neurologiczne występują w 85 proc. przypadków niedoboru witaminy B12. Mowa o siedmiu specyficznych objawach.

spis treści

Jakie są najczęściej występujące objawy, które świadczą o niewystarczającej ilości witaminy B12 w organizmie?

1. Parestezje

Parestezje to "mrowienie" lub "kłucie". Zazwyczaj pojawiają się jako nieprzyjemne wrażenia odczuwane w kończynach, a czasami również wokół ust.

Ten symptom wynika z uszkodzenia nerwów obwodowych, co jest bezpośrednim skutkiem niedostatecznej syntezy mieliny – osłonki nerwowej, której integralność jest kluczowa dla efektywnej transmisji impulsów nerwowych. Osłabienie mieliny prowadzi do zakłócenia przewodzenia sygnałów, co objawia się m.in. parestezjami.

Zobacz film: "Objawy anemii. Sprawdź, czy jej nie masz"

Nieleczone parestezje mogą przerodzić się w bardziej poważne zaburzenia neurologiczne, takie jak ataksja, osłabienie siły mięśniowej czy nawet zaburzenia psychiczne.

2. Brak równowagi

Niedobór witaminy B12 często prowadzi do neuropatii, czyli uszkodzenia nerwów obwodowych, co może manifestować się poprzez problem z utrzymaniem równowagi.

Zaburzenia równowagi w niedoborze witaminy B12 wynikają głównie z uszkodzenia nerwów w rdzeniu kręgowym oraz w obwodowym układzie nerwowym. Uszkodzenie to wpływa na precyzyjną koordynację ruchów i zdolność organizmu do właściwego reagowania na zmiany położenia ciała w przestrzeni. Pacjenci mogą doświadczać niepewności przy chodzeniu, problemów z koordynacją ruchów, a w bardziej zaawansowanych przypadkach – upadków.

Co więcej, niedobór witaminy B12 może wpływać na funkcjonowanie drobnych włókien nerwowych, które są odpowiedzialne za przekazywanie informacji dotyczących pozycji ciała i głębokiej czucia propriocepcji. Utrata tej wrażliwości proprioceptywnej znacząco zaburza zdolność utrzymania równowagi.

3. Szumy uszne

Niedobór witaminy B12 może prowadzić do neuropatii nerwów słuchowych, co manifestuje się jako szumy uszne (często opisywane jako dzwonienie, brzęczenie). Mechanizm ten może być związany zarówno z bezpośrednim uszkodzeniem nerwów, jak i wtórnym wpływem na przepływ krwi i mikrokrążenie w delikatnych strukturach ucha wewnętrznego. Szumy uszne mogą być szczególnie uciążliwe, ponieważ często towarzyszy im pogorszenie słuchu oraz uczucie "pełności" w uszach.

4. Ataksja

Ataksja wynika z uszkodzenia szlaków nerwowych w rdzeniu kręgowym i mózgu, które są odpowiedzialne za precyzyjną koordynację ruchową. Pacjenci z ataksją mogą doświadczać nie tylko niepewności podczas chodzenia i trudności z utrzymaniem równowagi, ale również problemów z mową i ruchami oczu.

Wczesna diagnoza niedoboru witaminy B12 i odpowiednie leczenie są kluczowe dla zapobiegania dalszemu postępowi ataksji i potencjalnemu odwróceniu niektórych z tych objawów.

5. Mielopatia

To schorzenie spowodowane uciskiem kręgosłupa. Pacjenci z mielopatią mogą doświadczać zaburzeń równowagi, a także zaburzeń czucia głębokiego (czyli np. utraty poczucia położenia kończyn). Mogą tracić kontrolę nad pęcherzem i borykać się z trudnościami natury motorycznej.

6. Spastyczność

Niedobór witaminy B12 może wpływać na funkcjonowanie szlaków nerwowych rdzenia kręgowego, co prowadzi do zwiększonej aktywności motoneuronów alfa odpowiedzialnych za napięcie mięśniowe.

Skutkiem jest występowanie nadmiernie silnych odruchów, sztywności mięśniowej oraz trudności w wykonywaniu precyzyjnych ruchów. Spastyczność może powodować dyskomfort i ból oraz wpływać na zdolność chodzenia.

7. Dysfunkcja autonomiczna

Uszkodzenie nerwów autonomicznych skutkuje szeregiem symptomów dysfunkcji, do których należą: nieregularne bicie serca, zmiany ciśnienia krwi, problemy z trawieniem, nadmiernym poceniem się lub brak pocenia się w ogóle. Mogą też pojawić się zaburzenia termoregulacji.

Pacjenci mogą również doświadczać nietypowych reakcji na stres oraz trudności w adaptacji organizmu do zmian pozycji ciała, co może prowadzić do omdleń i zawrotów głowy.

Zdiagnozowanie i leczenie niedoboru witaminy B12 jest kluczowe dla zapobiegania trwałym uszkodzeniom nerwów i zachowania zdrowia neurologicznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze