Trwa ładowanie...

Badanie czucia powierzchownego

Badanie czucia powierzchownego jest ważnym elementem badania neurologicznego. Przeprowadza je lekarz neurolog. Obejmuje ono ocenę takich elementów jak czucie dotyku, czucie bólu oraz czucie temperatury. Przy badaniu pacjent ma zasłonięte oczy. Badanie dotyku wykonuje się kawałkiem papieru lub waty, lekarz dotyka nimi poszczególnych partii skóry, a badany mówi, czy odczuwa dotyk. Czucie bólu sprawdza się za pomocą szpilki, od czasu do czasu stosuje się zwykły bodziec dotykowy i pyta badanego, czy odczuwa tępe czy ostre. Do badania czucia temperatury wykorzystuje się probówki z zimną i ciepłą wodą. Dotykając nimi naprzemiennie skóry pacjenta, pyta się go, czy odczuwa ciepłe czy zimne. W trakcie takiego badania lekarz określa obszar skóry, w którym odbiór bodźców jest zaburzony. Wśród zaburzeń czucia powierzchownego możemy wyróżnić całkowite zniesienie czucia, jego osłabienie lub przeczulicę. Zaburzenia czucia powierzchownego obserwujemy w przypadku uszkodzeń nerwów obwodowych, korzeni tylnych rdzenia kręgowego czy dróg nerwowych wstępujących.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. Magdalena Pikul
Badanie czucia powierzchownego
Badanie czucia powierzchownego
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza