Trwa ładowanie...

Wakacyjna "pamiątka"? Lepiej nie ulegaj modzie! Blizny mogą zostać na całe życie

Avatar placeholder
04.07.2023 12:17
Zanim skusisz się na ozdabianie ciała, zastanów się nad konsekwencjami
Zanim skusisz się na ozdabianie ciała, zastanów się nad konsekwencjami (Getty Images)

W nadmorskich kurortach od lat popularne są tatuaże z henny. Tymczasowy sposób ozdabiania ciała to prawdziwy hit zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, które się z tym wiążą.

spis treści

1. Moda na letnie tautaże z henny

Ozdabianie ciała henną to letnia moda, która powraca każdego roku. We wzorach możemy przebierać do woli, a zwykle pozwalamy też na to dzieciom. Kusi przede wszystkim fakt, że taki tatuaż nie pozostanie z nami na stałe.

Z wakacyjną pamiątką może jednak wiązać się cała masa niebezpieczeństw, z których zwykle nie zdajemy sobie sprawy. Przede wszystkim nigdy do końca nie wiadomo, co właściwie trafia na naszą skórę.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Henna nie jest bezpieczna dla wszystkich i może powodować szereg alergii. Choć jest przedstawiana jako naturalna alternatywa sztucznych barwników, mnóstwo osób zmaga się z uczuleniami i podrażnieniami.

Składu barwnika, który jest nakładany na naszą skórę na plaży czy przy promenadzie, nie sposób jest zweryfikować. Po namalowaniu tatuażu szybko może się okazać, że na któryś z dodatków jesteśmy uczuleni.

Warto się dobrze zastanowić nad tatuażem z henny
Warto się dobrze zastanowić nad tatuażem z henny (Pixabay)

2. Reakcje alergiczne i nadwrażliwość

Skóra ozdabiana jest pędzelkami i innymi narzędziami, więc warto zwrócić uwagę, czy są one czyste. Jeśli nie zostały poddane dezynfekcji i nie spełniają norm bezpieczeństwa, jesteśmy narażeni na wiele chorób skóry. W końcu trudno zgadnąć, komu tatuaż aplikowano przed nami.

Powikłania po pozornie niewinnej ozdobie mogą być naprawdę nieprzyjemny. Swędząca skóra, ból, pieczenie, obrzęk, opuchlizna, a nawet szczypiące rany skutecznie mogą popsuć wakacyjny wypoczynek, a to najczęstsze reakcje.

U niektórych osób mogą pojawić się ropiejące zmiany skórne lub poparzenia chemiczne. Na bardzo wrażliwej skórze mogą pozostać blizny. Uczulenie na skórze może przyczyniać się też do uogólnionych reakcji autoimmunologicznych.

Skóra w miejscu nałożenia henny może być wrażliwa na słońce i kosmetyki. Czasami taka nadwrażliwość utrzymuje się przez wiele lat. Konsekwencje ozdabiania ciała w ten sposób mogą być naprawdę paskudne.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze