Wgłobienie jelit

Wgłobienie jelit to wsunięcie się jednego odcinka jelita w drugi. Najczęściej jelito cienkie wchodzi w grube. Na skutek tego dochodzi do niedrożności i niedokrwienia jelit. Schorzenie pojawia się u niemowląt w wieku 3-12 miesięcy (są to dwie trzecie wszystkich przypadków wgłobienia jelita), a także u dzieci w wieku 6-12 lat, choć jest to rzadsze. Częściej chorują chłopcy.

Objawy wgłobienia jelita

Tomografia komputerowa ukazująca wgłobienie jelita

Strzałka wskazuje miejsce wgłobienia jelita cienkiego.

Wgłobienie jelit może być spowodowane anomaliami w budowie anatomicznej jelita - np. zbyt długą krezką jelita, przeszkodami w pasażu treści pokarmowej - np. uchyłkami, polipami oraz nieprawidłową budową i kurczliwością mięśniówki jelita. Wgłobienie częściej pojawia się u dzieci, które przechodziły niedawno choroby górnego układu oddechowego, biegunki lub chorowały na mukowiscydozę lub plamicę alergiczną, a także u tych, u których wykryto ciało obce w układzie pokarmowym. Jednak w 90 proc. przypadków wgłobienie ma charakter idiopatyczny, co znaczy, że nie wiadomo, co tak naprawdę je spowodowało. W momencie powstania wgłobienia, krezka jelita ulega ściśnięciu, co wywołuje obrzęk, a w konsekwencji niedrożność jelita. Zator w żyłach powoduje krwawienie oraz wydzielanie śluzu z układu wydalniczego.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Początkowe objawy to silny kolkowy ból brzucha, pogorszenie stanu ogólnego oraz wymioty (mogą mieć zielonkawy kolor). Początkowo biegunka jest wodnista. U małego dziecka można zaobserwować, że przyciąga nóżki do klatki piersiowej i może mieć kłopoty z oddychaniem, wywołane silnym bólem. Kilkuminutowe ataki bólu i płaczu przeplatają się z okresami apatii i senności, a ból brzucha powraca co kilkanaście minut. Później, po 12-24 godzinach, dziecko może oddawać skąpe ilości stolca z domieszką krwi i śluzu. Charakterystyczna mieszanka krwi i śluzu pojawiająca się w przypadku wgłobienia jest nazywana „galaretką porzeczkową”. Niestety, u wielu małych pacjentów krew w stolcu nie jest widoczna gołym okiem, a wykrywa się ją wyłącznie podczas badania stolca.

Gorączka nie jest objawem wgłobienia jelita, ale może się także pojawić po dłuższym czasie od pojawienia się pierwszych objawów. Oznacza, że część tkanki jelita pod wpływem wgłobienia uległa obumarciu, pojawiła się martwica, która doprowadziła do perforacji jelita i sepsy. Oprócz martwicy, perforacji jelita i sepsy, innym możliwym powikłaniem jest także krwotok.

Leczenie wgłobienia jelita

Pojawienie się takich objawów wymaga konsultacji z lekarzem - wgłobienie jelita bywa wyczuwalne w prawym górnym kwadrancie brzucha za pomocą badania palpacyjnego, przeprowadza się także badanie per rectum (tylko u małych dzieci), USG i badanie rentgenowskie.

Wgłobienie jelita nie jest stanem zagrażającym życiu, a jego całkowita wyleczalność jest wysoka - pod warunkiem, że podejmie się jak najszybsze leczenie, w czasie pierwszych 24 godzin. Stosowane są zwykle lewatywa i laparoskopia oraz nawadnianie. Po lewatywie objawy wgłobienia przechodzą w 80 proc. przypadków. W pozostałych przypadkach obserwowany jest nawrót dolegliwości w ciągu kolejnych 24 godzin. Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów, konieczne może okazać się chirurgiczne usunięcie zmienionego fragmentu jelita. Jeśli nie podejmie się leczenia szpitalnego, wgłobienie jelita prowadzi do śmierci w ciągu kilku dni. Wcześniejsze rozpoczęcie profesjonalnego leczenia znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo późniejszej interwencji chirurgicznej i powikłań.

Małgorzata Kamińska, Anna Szozda, ponad rok temu

Bibliografia

  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Fibak J. CHIRURGIA. Podręcznik dla studentów medycyny., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2708-X
  • Noszczyk W., Chirurgia: repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3843-9

Źródła zewnętrzne

Układ pokarmowy

Komentarze (1)
~anomim
~anomim ponad rok temu

Chorowałam na to gdy miałam 16 lat. Jelito cienkie wchodziło mi w jelito grube na 10 cm. Gdy lekarka zobaczyła to na usg wezwała kolejnego lekarza on po kolejnym usg wezwał następnego. czułam się trochę jak obcy heh ale obyło się bez lewatywy i operacji. Niestety rok później wycinali mi wyrostek a lekarz prowadzący powiedział Mojej Mamie, że on nie wie czy to to, ale wolą wyciąć. Wszystko było ok lecz bóle znów wróciły. Polscy lekarze :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wgłobienie jelit
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Wgłobienie jelit
Kolka jelitowa - czym jest, objawy, zapobieganie, leczenie

Ból jelit - objawy, przyczyny kolki jelitowej

choroby. Kolka jelitowa może przekształcić się w skręt jelit lub wgłobienie. W obu przypadkach niezbędna będzie interwencja chirurgiczna. Jeżeli kolka (...) . Odpowiednie leczenie pomoże szybko pozbyć się dolegliwości....

Ból brzucha u dzieci

Wgłobienie jelita u noworodków

Wgłobienie jelita u noworodków to teleskopowe wsunięcie się fragmentu jelita w inną część jelita. To schorzenie występuje najczęściej u dzieci (...) zdrowotnych. Co to jest wgłobienie jelita u niemowląt i starszych...

Niemowlę (1-12 miesięcy)

Kolka u noworodka - objawy kolki jelitowej, kolka gazowa

(np. wgłobienie, skręt jelit). W przypadku kolki jelitowej po błędzie dietetycznym zalecana jest ścisła dieta do momentu ustąpienia bólu. Skuteczny na kolkę (...) u noworodka - objawy kolki jelitowej Do symptomów...

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnostyka, przebieg, leczenie

Pseudopolipy jelita grubego u pacjenta z wrzodziejącym zapaleniem jelita

Pseudopolipy jelita grubego u pacjenta z wrzodziejącym zapaleniem jelita

Choroba charakteryzuje się występowaniem zaostrzeń i okresów remisji o różnym okresie trwania. Najczęściej obejmuje końcową (lewą) część jelita grubego - odbytnicę (która zajęta jest w 100% przypadków), esicę, okrężnicę zstępującą i zagięcie śledzionowe.

Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Obraz endoskopowy chorego na zapalenie jelit

Obraz endoskopowy chorego na zapalenie jelit

Kolonoskopia przedstawia szeroką zmianę śluzówki esicy oraz oraz płyn jelitowy przedostający się poza jego ściany.

Uchyłki jelita grubego - przyczyny, objawy, leczenie

Widok uchyłku jelita

Widok uchyłku jelita

Uchyłek to kieszonkowate uwypuklenie jelita. Badania udowadniają, że główną rolę w powstawaniu uchyłków ma dieta.

Nowotwory jelit

Wzrost a nowotwory

Wzrost a nowotwory

Najnowsze doniesienia naukowe dowodzą, że osoby o wysokim wzroście są obarczone większym ryzykiem zachorowania na różne typy nowotworów.