Trwa ładowanie...

WHO ogłosiła ranking najbardziej groźnych chorób. COVID-19 w czołówce

1 na 200 chorujących na COVID-19 umiera
1 na 200 chorujących na COVID-19 umiera (123rf)

Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia obliczyli współczynnik śmiertelności dla COVID-19. Statystycznie umiera jedna osoba na 200. Koronawirus został uznany za czwartą najbardziej groźną chorobę zakaźną na świecie.

1. COVID-10. Umiera 1 chory na 200

Wyliczony przez WHO współczynnik śmiertelności w przypadku zakażenia koronawirusem wynosi 0,6 proc., to oznacza, że jeden na 200 chorych umiera.

Naukowcy w swoich ustaleniach zestawili wskaźnik IFR (z ang. infection fatality rate), czyli stosunek liczby zgonów z liczbą faktycznych zachorowań. Wcześniejsze dane mówiły o zdecydowanie wyższych współczynnikach umieralności. Miały wynosić 3,4 proc., ale wtedy w zestawieniu uwzględniano stosunek liczby zgonów do liczby przypadków potwierdzonych testami genetycznymi.

2. Ebola najbardziej śmiercionośna

Te wyliczenia plasują COVID-19 jako czwartą z najgroźniejszych chorób zakaźnych na świecie.

Zobacz film: "Koronawirus. Prof. Krzysztof Simon o rozporządzeniu ministra zdrowia z 28 kwietnia 2020 r. (Dz.U. poz. 775)"

Za najbardziej śmiercionośną chorobę wciąż jest uznawana ebola, która prowadzi do zgonów blisko połowy chorujących. Na kolejnych miejscach są wymieniane gruźlica i odra, a tuż po nich COVID-19.

Według WHO mniej groźne od niego są zarówno polio, jak i grypa.

Początkowe objawy zakażenia koronawirusem przypominają grypę: ból głowy, gorączka, kaszel. Jednak w przypadku COVID-19 u większości chorych występuję dodatkowo utrata węchu i smaku, prowadzące niejednokrotnie do jadłowstrętu. Wirus SARS-CoV-2 atakuje przede wszystkim układ oddechowy, ale może prowadzić do uszkodzenia praktycznie wszystkich narządów w organizmie.

Lekarze mówią, że może dochodzić do uszkodzenia serca, układu nerwowego, jelit i wątroby.

Coraz częściej pojawiają się też głosy samych pacjentów, którzy przeszli COVID-19 i opowiadają o długofalowych powikłaniach po przejściu choroby: utracie wagi i ogromnym osłabieniu organizmu.

Zobacz także: Lekarz ostrzega przed kardiologicznymi powikłaniami po COVID-19. Mogą się pojawić po latach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze