"COVID-19 uratował mi życie". Dopiero podczas zakażenia pielęgniarka dowiedziała się, że ma raka
61-letnia Jan Dea, emerytowana pielęgniarka, dowiedziała się, że ma raka piersi podczas pobytu w szpitalu z zupełnie innego powodu. Lekarze wykryli nowotwór przy okazji badań diagnostycznych związanych z COVID-19. To uratowało jej życie.
1. Zachorowała na COVID-19, przy okazji dowiedziała się o raku piersi
61-letnia emerytowana pielęgniarka Jan Dea trafiła do North Tees Hospital, w którym kiedyś pracowała, tym razem jako pacjentka. Pod koniec 2020 roku zaraziła się koronawirusem i musiała być hospitalizowana. W trakcie pobytu w szpitalu, miała wykonaną tomografię komputerową. Wynik badania okazał się szokujący.
"Byłam pod koniec okresu izolacji, ale po prostu nie czułam się dobrze. Marzłam i trzęsłam się, ale moja córka Katie powiedziała, że płonę - wspomina objawy zakażenia kobieta.
Emerytka miała 42 stopnie gorączki i zaniżone ciśnienie. Została przewieziona do szpitala, gdzie wykonano jej badanie, aby sprawdzić czy w płucach nie ma zakrzepów.
Badanie nic takiego nie wykazało. Jego wynik był jednak szokujący z innego powodu. Lekarze wykryli guz w prawej piersi.
2. Koronawirus uratował jej życie
"Byłam zszokowana. Miałam wszystkie mammografie w porządku. Chodzę na badania co trzy lata. Myślałam, że wszystko w porządku - podkreślała kobieta.
Lekarz wyjaśnił jej, że z powodu gęstej tkanki piersi mammografia mogła niczego nie wykazać.
Nowotwór piersi potwierdziła biopsja. Zdaniem lekarzy, gdyby nie badania związane z COVID-19, nowotwór nie zostałby w porę wykryty. Chirurg powiedział jej wręcz, że zakażenie koronawirusem uratowało jej życie.
Konieczna było wycięcie guza, bo nowotwór szybko się rozwijał. 61-latka została zoperowana i przeszła radioterapię. Teraz kobieta chce pomagać innym pacjentom i wspiera Breast Cancer Now, który pomaga chorym na raka piersi.
3. Śmiertelnie groźny nowotwór
W Wielkiej Brytanii około 56 tysięcy kobiet rocznie dowiaduje się o raku piersi. W tym samym czasie z tego powodu umiera 11,5 tys. chorych. To czwarta najczęstsza przyczyna zgonów z powodu nowotworu.
Melanie Sturtevant, kierownik ds. polityki w Breast Cancer Now, zachęca kobiety do badań mammograficznych.
"Chociaż wiemy, że mammografia może być mniej skuteczna w wykrywaniu raka u kobiet z gęstą tkanką, zachęcamy kobiety do dalszego chodzenia na badania przesiewowe i regularnego sprawdzania piersi pod kątem nowych lub nietypowych zmian" - zaznacza Sturtevant.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.