Wysoki cholesterol i co dalej? Sprawdź, jak sobie pomóc
Cholesterol owiany jest złą sławą. Utożsamiamy go z nieprawidłową dietą i zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Ale czy faktycznie nie można o nim powiedzieć niczego dobrego? I co zrobić, gdy jego poziom jest za wysoki?
Co to jest cholesterol i jaką pełni funkcję w organizmie?
Cholesterol to substancja tłuszczowa, która w organizmach zwierząt i ludzi pełni funkcje o podstawowym znaczeniu dla przebiegu procesów życiowych. Jest składnikiem budulcowym błon komórkowych i substancją wyjściową do produkcji m.in. hormonów, witaminy D oraz kwasów tłuszczowych [1].
Nasz organizm jest zdolny wytworzyć cholesterol samodzielnie w ilości wystarczającej na pokrycie dziennego zapotrzebowania. Przyjmujemy go też z pożywieniem.
"Dobry" i "zły" cholesterol
Bardzo często dzieli się cholesterol na dobry i zły. To duże uproszczenie, ale nie do końca błędne.
Cholesterol jest we krwi transportowany za pomocą białek wytwarzanych przez wątrobę, razem z którymi tworzą lipoproteiny. Te różnią się pod względem zawartości cholesterolu, trójglicerydów i białek.
W zależności od tego, w których lipoproteinach przenoszony jest cholesterol, wyróżniamy dwie frakcje: HDL i LDL, które zwyczajowo nazywane są odpowiednio dobrym i złym cholesterolem. Na czym polega różnica?
Cholesterol LDL (określany jako "zły") to lipoproteiny o małej gęstości, które są odpowiedzialne za transport cholesterolu z wątroby do całego organizmu. Zawierają duże ilości cholesterolu, a mało białka i z tego powodu ten łatwo może się od nich "odczepić" i wydostać do krwiobiegu. Wtedy też odkłada się na ścianach naczyń krwionośnych, co daje początek zmianom miażdżycowym tętnic. Odkładanie się tzw. blaszek miażdżycowych powoduje stopniowe zmniejszanie się światła tętnicy, co ostatecznie prowadzi do tego, że serce jest niewystarczająco dotlenione. To rodzi ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.
Dlatego też mówi się, że wysoki cholesterol frakcji LDL negatywnie wpływa na układ krążenia.
Z kolei cholesterol HDL (potocznie "dobry cholesterol") to lipoproteiny o dużej gęstości, czyli zawartość białka jest w nich wyższa niż we frakcji LDL. Mówiąc obrazowo, to swego rodzaju czyściciel naczyń krwionośnych – zbiera odłożone na ścianach naczyń cząsteczki cholesterolu i transportuje z powrotem do wątroby.
Podwyższony cholesterol? Mnie to nie dotyczy!
Powszechnie sądzi się, że problem wysokiego cholesterolu dotyczy wyłącznie osób starszych. Nic bardziej mylnego! Nieprawidłowości w tym zakresie mają osoby coraz młodsze, również dzieci. To bardzo poważny problem zdrowotny.
Warto też pamiętać, że choć nadwaga i otyłość to jedne z czynników ryzyka podwyższonego cholesterolu (podobnie jak palenie papierosów, stres, brak aktywności fizycznej czy niedoczynność tarczycy), szczupła sylwetka nie daje gwarancji jego prawidłowego stężenia.
Trudno też jednoznacznie wskazać na objawy, które mogłyby sugerować nieprawidłowości w tym zakresie, dlatego najlepiej jest wykonać lipidogram. To proste badanie – pobiera się krew, a następnie oznacza stężenia cholesterolu wraz z jego frakcjami (cholesterol całkowity, cholesterol HDL i LDL oraz stężenie trójglicerydów).
Jeśli wynik będzie wskazywał na podwyższone stężenie cholesterolu całkowitego i frakcji LDL, rozpoznawana jest hipercholesterolemia [2].
Cholesterol – dieta
W przypadku zwiększonego stężenia cholesterolu istotne znaczenie ma prawidłowa dieta [3].
- Czego nie jeść przy wysokim cholesterolu? Ogranicz spożycie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, które zawierają nasycone kwasy tłuszczowe, zwiększ udział wielo- i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie (ich dobrym źródłem są m.in. olej rzepakowy i oliwa z oliwek).
- Włącz do jadłospisu produkty bogate w błonnik pokarmowy, np. płatki owsiane i surowe warzywa. Do sałatek dodawaj pestki i nasiona, m.in. babki płesznika, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu.
- Zadbaj o obecność w diecie produktów będących źródłem witaminy E i beta-karotenu (wykazują działanie antyoksydacyjne i zapobiegają utlenianiu nienasyconych kwasów tłuszczowych).
- Regularnie jedz ryby, zwłaszcza tłuste gatunki, jak łosoś, makrela, szprot. Są dobrym źródłem kwasów omega-3, a w szczególności kwasów EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy).
Sama dieta to jednak nie wszystko. Bardzo ważna jest też regularna aktywność fizyczna. Dopiero takie połączenie pozwoli wyregulować poziom cholesterolu.
Jak jeszcze obniżyć poziom cholesterolu we krwi? Warto sięgnąć po suplement diety Cholesterol Natural+ od Health Labs Care, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu lipidów we krwi i wspiera zdrowie układu krążenia. W jego składzie znajdują się:
- ekstrakt z fermentowanego czerwonego ryżu – odpowiada za regulację lipidów (obniżenie cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL, a także wzrost frakcji HDL cholesterolu);
- ekstrakt z fermentowanej soi Fermokinase® (nattokinaza NSK-SD®) – przez bezpośrednie działanie przeciwutleniające prowadzi do zmniejszenia utleniania lipidów, wykazuje też działanie obniżające ciśnienie krwi;
- wyciąg z bergamotki – obecne w nim flawonoidy wpływają na poprawę stosunku pomiędzy frakcją LDL i HDL cholesterolu, a także na obniżenia poziomu trójglicerydów;
- cynamon – wpływa na obniżenie poziom cholesterolu całkowitego, frakcji LDL cholesterolu i trójglicerydów we krwi, wspomaga też regulację glukozy w organizmie.
Cholesterol Natural+ jest odpowiedni dla osób dorosłych z podwyższonym poziomem cholesterolu.Po konsultacji z lekarzem, może stanowić cenne wsparcie dla pracy serca i układu krążenia. Dostępny jest na Health Labs Care.
Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.