Za wysoki poziom cholesterolu. Prosty test ręki pozwoli wykryć niedrożności tętnic siatkówki
Zbyt wysoki poziom cholesterolu zwiększa ryzyko rozwoju niedrożności tętnicy środkowej siatkówki. W konsekwencji może to doprowadzić nawet do trwałej utraty wzroku. Okazuje się, że prosty test, który można wykonać w domu samodzielnie, może w porę zaalarmować o rozwoju groźnych powikłań.
1. Zbyt wysoki cholesterol może prowadzić do uszkodzenia wzroku
Badania opublikowane na łamach "Science Daily" wykazały, że osoby z wysokim poziomem cholesterolu były 2,5-krotnie bardziej narażone na wystąpienie niedrożności żył siatkówki.
- Nagłe zablokowanie tętnicy siatkówkowej może prowadzić do utraty wzroku - przyznaje w rozmowie z Express.co.uk dr Luke Pratsides, główny lekarz z kliniki zdrowia Numan. U pacjentów może dochodzić do zaburzeń widzenia, ubytków pola widzenia, a nawet utraty wzroku. Przyczyną jest powstawanie zakrzepów i zatorów w naczyniach odpowiedzialnych za doprowadzanie krwi do oka.
Lekarz wyjaśnia, że tętnice siatkówkowe są jednymi z najmniejszych w organizmie, w związku z czym w tym przypadku wystarczy nawet niewielki zator, który powstanie z fragmentu nagromadzonej blaszki tłuszczowej w większych tętnicach, aby doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Zator, który utrzymuje się przez 2 godziny może prowadzić do martwicy komórek nerwowych siatkówki.
Innymi przyczynami niedrożności tętnicy siatkówkowej mogą być zmiany miażdżycowe, wapniowe oraz materiał zatorowy pochodzący z serca.
2. Objawy niedrożności tętnic siatkówki. Na co zwrócić uwagę?
Jakie są wczesne objawy niedrożności tętnic siatkówki?
- Tzw. obwódka starcza (Arcus senilis) - szary lub niebieski nieprzezroczysty pierścień powstający w obwodowej części rogówki, który może być objawem hiperlipidemii.
- Kępki żółte (xanthelasma) - zmiany skórne pojawiające się na powiekach, z reguły w okolicach wewnętrznego kącika oka. Najczęściej najpierw pojawiają się małe, żółte plamki, które z czasem rosną i przekształcają się w grudki.
- Płytki Hollenhorsta - zatory, które wyglądają jak małe, żółte, hiperrefleksyjne płytki. Najczęściej są zlokalizowane w rozwidleniach gałęzi tętnicy środkowej siatkówki. Mogą powodować przejściowe zaniki wzroku.
Jak rozpoznać, że z naszym wzrokiem dzieje się coś złego? Dr Jeff Foster z H3Health w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Express" zdradza prosty sposób: - Jeśli z powodu słabego wzroku nie jesteś w stanie poprawnie policzyć, ile palców znajduje się na twojej dłoni, jest to sygnał alarmowy - wyjaśnia. - Nie ignoruj tego i natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem, ponieważ jeżeli nie zaczniemy leczenia, istnieje ryzyko trwałej utraty wzroku - podkreśla lekarz.
- Lokalizacja blokady określa stopień utraty wzroku - dodaje dr Pratsides. - Jeśli blokada znajduje się w gałęzi tętnicy siatkówki, z reguły prowadzi to do częściowej utraty wzroku, a jeśli blokada znajduje się w centralnej tętnicy siatkówki, w tym oku następuje całkowita utrata widzenia - tłumaczy ekspert.
5 sygnałów zbyt wysokiego poziomu cholesterolu:
- Pogorszenie wzroku;
- Pogorszenie słuchu;
- Problemy z pamięcią;
- Zaburzenia erekcji i płodności;
- Problemy z pamięcią.
3. Jak obniżyć poziom cholesterolu?
Lekarze wyjaśniają, że najlepszym sposobem na obniżenie poziomu cholesterolu jest ograniczenie pokarmów bogatych w tłuszcze nasycone, takich jak tłuszcze zwierzęce, zwłaszcza przetworzone mięso. Ważne jest również unikanie nadmiernego spożycia alkoholu oraz rzucenie palenia. Do tego konieczne jest wprowadzenia stałej aktywności ruchowej: umiarkowanej przez 30 minut, pięć razy w tygodniu. Może to być np. energiczny spacer.
Osoby powyżej 40. roku życia powinny regularnie badać poziom choleresterolu, a w przypadku osób, u których w rodzinie występowały problemy z wysokim cholesterolem lub chorobami serca, badania warto zacząć wcześniej - nawet po 20. roku życia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.