Zapobiegamy i leczymy. 12 sposobów na zdrowe życie
Gdyby co roku z mapy Polski znikało duże miasto wielkości Koszalina, Kalisza, Chorzowa lub Legnicy, mieszkańców naszego kraju ogarnąłby strach. Tym bardziej trudno sobie wyobrazić, że to… już się dzieje, tylko w sposób rozproszony.
Około 100 tysięcy osób każdego roku umiera w Polsce z powodu nowotworów! Diagnoza nie musi oznaczać wyroku, jednak wiąże się z rozpoczęciem batalii o życie. Zdecydowanie zbyt późno, bo tak naprawdę z nowotworami walczymy od urodzenia.
IV edycja Europejskiego Kodeksu Walki Z Rakiem podpowiada nam w formie 12 zaleceń, jak zminimalizować ryzyko zachorowania. Pamiętaj, że rak nie musi być Twoim wyborem i możesz zrobić bardzo wiele, by na swoją następną ofiarę nie wybrał Ciebie ani Twoich bliskich!
Jak wybieramy raka płuc?
Rak płuc to jeden z bardziej podstępnych nowotworów, ponieważ przez pewien czas nie daje o sobie znać. Tego cichego zabójcę zazwyczaj sami zapraszamy do naszego organizmu, wybierając tytoń w jakiejkolwiek postaci. Nowotwór płuc jest w 82 proc. przypadków skutkiem palenia. Papierosy przyczyniają się także do rozwoju nowotworów krtani, jamy ustnej, trzustki i pęcherza moczowego. Trudno się dziwić, że punkt pierwszy antyrakowego kodeksu brzmi 1. Nie pal.
Również papierosy elektroniczne i inne substytuty palonego tytoniu posiadają te same szkodliwe i rakotwórcze substancje. Jeśli nie palisz - możesz być dumny, a ryzyko, że zachorujesz na raka płuc jest dwudziestokrotnie mniejsze niż w przypadku palaczy. Jeśli oddajesz się nałogowi, zdaj sobie sprawę, że to choroba. Poszukaj profesjonalnej pomocy lub bezpiecznych leków. Nigdy nie jest zbyt późno, by rzucić palenie i przedłużyć swoje życie!
Jak próbujemy zafundować nowotwór płuc swoim bliskim?
Pięciolatek kopcący fajkę. Przyjaciółki zaciągające się papierosami w trakcie przerwy w przedszkolu. Noworodek delektujący się wątpliwym "smakiem" kubańskiego cygara. Taki obraz wydaje się szokujący? Nie dla wszystkich, skoro wciąż wielu palaczy oddaje się nałogowi w obecności bliskich. Różnica pomiędzy dymem bezpośrednio z papierosa, a wdychanym z otoczenia jest niewielka.
2. Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego to drugie zalecenie Europejskiego Kodeksu Walki Z Rakiem. Dzieci narażone na wdychanie dymu tytoniowego już po urodzeniu doświadczają częstszych infekcji układu oddechowego, ucha środkowego, częściej zapadają na astmę, a ponadto istnieje większa szansa na to, że zostaną palaczami. 14 milionów Polaków to bierni palacze w domu, a ponad 4 miliony w miejscu pracy. Strefy wolne od dymu tytoniowego są więc absolutnym obowiązkiem!
W jaki sposób stymulujemy raka poprzez masę ciała?
Każdy z nas może poszczycić się sylwetką sportowca, w końcu w Japonii sumo to jeden z szanowanych sportów narodowych. Sylwetka zapaśnika z Dalekiego Wschodu przyciąga jednak nie tylko miłośników bujnych kształtów i sumo, ale również nowotwory. 3. Utrzymuj prawidłową masę ciała to trzecie zalecenie kodeksu.
Garść faktów: nadmiar niektórych hormonów, na przykład estrogenu, przyspiesza lub nawet inicjuje rozwój nowotworów złośliwych, podobnie jak nadmiar tkanki tłuszczowej sam w sobie. Osoby otyłe są o 32 proc. mocniej narażone na nowotwór jelita grubego i odbytnicy. Te same czynniki predestynują nas bardziej także do gruczolakorak przełyku, raka nerki, trzustki i błony śluzowej macicy.
Wystarczy jednak spożywać posiłki złożone z mniej kalorycznych składników, a przy wysokokalorycznych postawić na mniejsze porcje. Ponadto, jedz wyłącznie, gdy odczuwasz głód. W połączeniu z aktywnością fizyczną pozwoli to na kontrolę współczynnika BMI i znacznie zmniejszenie ryzyka zachorowania na wyżej wymienione nieprzyjemne odmiany nowotworów.
Wygodne siedzenie w oczekiwaniu na raka
Ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i błony śluzowej macicy rośnie, gdy w pozycji siedzącej spędzamy nasz czas wolny. Mężczyźni zwiększają w ten sposób szansę zachorowania na nowotwór prostaty i jelita grubego (o 61 proc.). Kobiety są bardziej narażone na raka jajnika lub piersi.
4. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu, czyli czwarte zalecenie, naprawdę działa w profilaktyce nowotworów! Ćwiczenia fizyczne wykonywanie regularnie chronią przed rakiem jelita grubego, piersi i błony śluzowej macicy, a prawdopodobnie również przed rakiem płuca, wątroby, jajnika, prostaty, nerek i żołądka.
Jak karmimy raka?
Rak nie jest wyrafinowanym smakoszem. Na śniadanie najchętniej zajada się białym pieczywem, jego obiady i kolacje są mocno przesolone i ograniczają się do bogatych w tłuszcze trans przetworzonych gotowych dań. Każdy posiłek lubi popijać mocno słodzonymi napojami. Uwielbia konserwanty, za to stroni od świeżych warzyw i owoców. Taka dieta jest idealna dla raka, ale nie dla człowieka.
5. Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia, to kolejny punkt kodeksu. Dieta, która może ograniczyć ryzyko zachorowania, jest bogata między innymi w świeże warzywa i owoce, rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste. Nie nadużywamy w niej cukru i soli oraz unikamy żywności przetworzonej. Tłuste czerwone mięso warto zastępować drobiem lub rybami.
Rak – niechciany towarzysz libacji
Picie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania między innymi na raka jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, wątroby, jelita grubego i piersi, a im pijemy więcej, tym ryzyko staje się wyższe. Dowiedziono również, że alkohol szkodzi nam w każdej formie.
Dlatego szóste zalecenie Europejskiego Kodeksu Walki Z Rakiem brzmi: 6. Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie. Istnieją mity, wedle których alkohol poprawia krążenie, stymuluje pracę serca i nerek. W rzeczywistości, jeśli w ogóle korzystnie wpływa na serce, to tylko w niewielkiej ilości. Nieszkodliwa dla organizmu porcja to około 10 gramów czystego alkoholu, co odpowiada kieliszkowi wódki, małemu kuflowi piwa, czy kieliszkowi wina.
Jak przywozimy raka z wakacji?
Promienie słoneczne wpływają pozytywnie na nasz organizm między innymi stymulując wytwarzanie witaminy D. Wiele osób za atrybut urody uważa opaleniznę. Niestety nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów ze szczególnie groźnym czerniakiem złośliwym na czele. Każdy powinien mieć się na baczności, a zwłaszcza osoby o jasnej karnacji i dzieci.
Dlatego w antynowotworowym kodeksie na siódmej pozycji umieszczono zalecenie: 7. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. W słoneczne dni powinniśmy ograniczać przebywanie na otwartej przestrzeni pomiędzy godziną 10 a 16. Co dwie godziny należy smarować skórę preparatem z filtrem UV, a podczas wypoczynku chronić się w cieniu i nosić nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne. Również wizyty w solarium stanowią prawdziwe zaproszenie dla raka!
Rak – dawny znajomy z pracy
W środowisku pracy może nas spotkać wiele nieprzyjemności. Niesprawiedliwy szef, bezpłatne nadgodziny czy nadmierny stres są jednak niczym w porównaniu do kontaktu z substancjami rakotwórczymi. Do takich zaliczają się między innymi chrom, nikiel i arsen. Co ważne, nowotwór może pojawić się również po wielu latach od zmiany środowiska pracy.
8.Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy to zalecenie, które ma na celu poprawę świadomości wśród pracowników i pracodawców. Dlatego warto zapoznać się z krajowymi i europejskimi normami dotyczącymi kontaktów z niebezpiecznymi substancjami.
Rakotwórcze promieniowanie pod dachem?
Niebezpieczne stężenie rakotwórczego promieniowania może wystąpić teoretycznie w każdym budynku mieszkalnym. Za wszystko odpowiada radon, czyli radioaktywny gaz występujący w skorupie ziemskiej. Na skutek naturalnych czynników geologicznych może on przenikać w dużych ilościach do budynków, gdzie absorbują go niektóre materiały budowlane. Ten rodzaj promieniowania jest drugą najczęstszą przyczyną raka płuc!
9. Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu. Wystarczy umieścić w domu specjalne czujniki i po kilku tygodniach poznać wynik. W przypadku niepokojącego wyniku stężenie radonu można ograniczyć poprzez zwiększenie szczelności materiałów budowlanych oraz zamontowanie w budynku specjalnego systemu wentylacji.
Rak nie lubi karmienia piersią, ale uwielbia hormonalna terapię zastępczą Dziesiąte zalecenie umieszczone w kodeksie składa się z dwóch elementów:
10. Kobiety powinny pamiętać o tym, że:
- karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na nowotwory, jeśli możesz, karm swoje dziecko piersią,
- hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko rozwoju niektórych nowotworów – ogranicz jej stosowanie.
Udowodniono, że karmienie piersią korzystne dla dziecka, dobrze służy się także matce w profilaktyce nowotworowej. 12 miesięcy karmienia ogranicza ryzyko zachorowania na raka piersi o 4 proc., a urodzenie każdego kolejnego dziecka o 7 proc. Ponadto karmienie piersią zmniejsza szanse zachorowania na raka jajnika oraz raka błony śluzowej macicy.
Hormonalna terapia zastępcza ogranicza nieprzyjemne objawy menopauzy. Niestety podawanie hormonów zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi, błony śluzowej macicy i jajników, dlatego nie powinno się jej nadużywać. Ryzyko zmniejsza się dopiero po upływie kilku lat od zakończenia HTZ.
Szczepienie przeciw rakowi?
Szczepionki przeciwko rakowi nie wynaleziono, jednak powstaniu niektórych nowotworów złośliwych sprzyja rozwój infekcji wirusowych i bakteryjnych, którym możemy zapobiec właśnie dzięki szczepieniom. Dotyczy to nawet 15–20 proc. nowotworów złośliwych, w tym raka szyjki macicy, prącia, odbytu, głowy i szyi, wątroby i żołądka oraz niektórych nowotworów układu krwiotwórczego.
11.Zadbaj o to, aby Twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym. Dotyczy to szczególnie dwóch chorób. Szczepionka przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B powinna być zapewniona noworodkom. Z kolei szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego – dziewczynkom.
Rak nie umknie naszej uwadze!
12.Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych to ostatnie zalecenie uwzględnione w kodeksie. Niektóre groźne nowotwory możemy wykryć w bardzo wczesnym stadium i wyleczyć korzystając z badań przesiewowych.
Dwanaście zaleceń, 12 sposobów, a przede wszystkim tysiące wynikających z nich codziennych szans, by zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwór u siebie i swoich bliskich. Decyzja należy do Ciebie!
Prowadzona aktualnie kampania promocyjna "Zdrowie jest najważniejsze" koncentruje się między innymi na profilaktyce i leczeniu chorób onkologicznych. Z Funduszy Europejskich finansowane są ogólnopolskie programy profilaktyczne związane między innymi z profilaktyką nowotworów głowy i szyi, skóry, reumatoidalnego zapalenia stawów i chorób naczyń mózgowych. Takich programów docelowo będzie aż 15.
Z Funduszy Europejskich finansowane są także modernizacje szpitali i sprzęt medyczny, w tym akceleratory pozwalające na kierowanie cząstek protonu precyzyjnie w ognisko nowotworów.
Na realizację wszystkich inwestycji infrastrukturalnych przeznaczono już blisko 320 mln z Programu Infrastruktura i Środowisko.
Więcej informacji na temat można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia oraz profilach akcji "Zdrowie jest najważniejsze" na Facebooku i Instagramie.
Artykuł sponsorowany