Trwa ładowanie...

Zbieraj właśnie teraz. Organizm ci podziękuje

Avatar placeholder
Aleksandra Iwańczuk 13.07.2023 15:40
Oczyszczają organizm z toksyn, wspierają trawienie i koją nerwy. To najlepszy czas na zbiory kwiatów lipy
Oczyszczają organizm z toksyn, wspierają trawienie i koją nerwy. To najlepszy czas na zbiory kwiatów lipy (Getty Images)

Lipa, znana i rozpoznawalna roślina, jest obecna w wielu miejscach w Polsce. Jej obecność w parkach, ogrodach i lasach liściastych jest dla nas oczywista. Niemniej jednak, nie wszyscy zdają sobie sprawę z jej niezwykłych właściwości. Zbadajmy, jakie tajemnice kryją się w jej kwiatach. Możemy odkryć, że są niezwykle wartościowe dla naszego zdrowia.

spis treści

1. Napar z lipy nie tylko na odporność

W Polsce możemy spotkać dwa gatunki lipy - lipę szerokolistną i lipę drobnolistną. Lipa jest rośliną długowieczną, która wyróżnia się na tle innych drzew. Jej jasnożółte liście i charakterystyczny zapach to tylko niektóre z jej cech. Jednak to, co czyni ją naprawdę wyjątkową, to liczne walory zdrowotne. Kwiaty lipy są wykorzystywane jako surowiec zielarski, z którego można przygotować napar. W domowej miksturze na bazie kwiatów lipy znajdziemy wiele cennych składników, takich jak witaminy C, E, PP, garbniki, sole mineralne, flawonoidy, kwasy organiczne, związki śluzowe, olejki eteryczne i aminokwasy.

Dzięki obecności tych składników, produkty zawierające wyciąg z lipy mają zdolność oczyszczania organizmu z toksyn. Wymiata też złogi z jelit. Posiadają również właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i antyoksydacyjne. Osoby zmagające się z problemami z układem pokarmowym czy nerkami powinny regularnie sięgać po te specyfiki.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Herbata z kwiatów lipy jest także doskonałym wyborem dla osób, które borykają się z nerwami. Działa ona uspokajająco i wyciszająco. Napar ten pomoże również tym, którzy mają problemy ze snem. Co więcej, dzięki obecności antyoksydantów, herbata lipowa chroni nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, co z kolei zmniejsza ryzyko rozwoju groźnych chorób nowotworowych. Herbata ta jest również pomocna w przypadku problemów z trawieniem i dolegliwości żołądkowo-jelitowych.

A jak przygotować napar z lipy?

Wystarczy zalać dwie łyżki kwiatów lipy dwiema szklankami gorącej wody i odczekać 15 minut. Następnie napar należy odcedzić. Zaleca się picie 200 ml naparu trzy razy dziennie. Aby wzbogacić smak herbatki i zwiększyć jej właściwości prozdrowotne, można dodać do niej odrobinę miodu lub soku z malin.

Aby przygotować odwar do stosowania zewnętrznego, należy zalać osiem łyżek kwiatów lipy dwiema szklankami wody i zagotować. Następnie miksturę trzeba gotować na wolnym ogniu przez kolejne 20 minut. Po tym czasie odwar należy odcedzić i poczekać aż wystygnie. Odwarem można przemywać twarz, dodawać go do kąpieli, aby złagodzić nerwobóle, a także płukać nim gardło w przypadku bólu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze