Trwa ładowanie...

Koronawirus na świecie. Zdejmij pierścionki i zegarek – apel norweskich lekarzy

Avatar placeholder
27.03.2020 17:20
Powinno się ściągać pierścionki, podczas mycia rąk
Powinno się ściągać pierścionki, podczas mycia rąk (iStock)

Jednym z najważniejszych punktów minimalizowania ryzyka zarażenia się koronawirusem jest odpowiednia higiena dłoni. Szczególnie jeśli przebywamy w przestrzeni publicznej. Portal norweskiego nadawcy publicznego przygotował nawet specjalny materiał ostrzegających obywateli królestwa przed noszeniem pierścionków, bransoletek i zegarków.

1. Apel lekarzy

Regionalny oddział publicznego norweskiego nadawcy – NRK Nordland – przygotował specjalny artykuł na swoją stronę internetową dotyczący odpowiedniej higieny rąk. Prócz wskazówek dotyczących tego, jak prawidłowo myć ręce, norwescy lekarze przypomnieli również o często zapominanej kwestii.

Zobacz także: WHO zmienia wytyczne dotyczące stosowania Ibuprofenu, w przypadku zarażenia COVID-19

Tamtejsi medycy informują, że wirusy i bakterie mogą osiadać na biżuterii, którą nosimy. Pierścionki, bransoletki, a nawet zegarki mogą być w czasie epidemii poważnym zagrożeniem. Biżuteria zakrywająca część dłoni sprawia, że nie jesteśmy w stanie porządnie ich wyczyścić. Lekarze przypominają również, że kobiety powinny powstrzymać się przed przedłużaniem i malowaniem paznokci. Zdaniem medyków z Norwegii, w tym czasie lepiej jest mieć krótkie paznokcie.

2. Wpadka rządu

Zobacz film: "Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film"

W artykule pojawił się również wątek który może zadziwić osobę, oglądającą na co dzień polskie media publiczne. Państwowy nadawca otwarcie krytykuje ministrów (a nawet samą panią premier Ernę Solberg) za łamanie zaleceń w tej kwestii. Na dowód portal NRK Nordland pokazuje zdjęcie z jednej z ostatnich konferencji prasowych, na której pani premier towarzyszy minister zdrowia Bent Høie.

Minister Zdrowia Norwegii (w środku) skutecznie zapobiegnie podaniu dłoni przez premier Ernę Solberg (po prawej) (NRK)
Minister Zdrowia Norwegii (w środku) skutecznie zapobiegnie podaniu dłoni przez premier Ernę Solberg (po prawej) (NRK)

Zobacz także: Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

Oboje mają obrączki na palcach, natomiast pani premier ma na paznokciach również lakier. Portal postanowił zapytać lekarza o zachowanie rządzących. W odpowiedzi lekarz zastanawia się, w jaki sposób ministrowie dbają o higienę dłoni. Na tym przykładzie zaleca jednak pozbycie się wszelkiej biżuterii.

3. Jak myć ręce?

Instrukcję tego, jak prawidłowo należy myć ręce, dostarcza m.in. Główny Inspektorat Sanitarny. Na swojej stronie internetowej pisze:

  • myj ręce ok. 30 sekund,
  • rozpocznij od zmoczenia rąk wodą,
  • nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni,
  • dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni, pocierając o siebie rozprostowane dłonie,
  • pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków,
  • na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem.

Myjąc ręce w miejscu publicznym, staraj się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia, mogą znajdować się na nich liczne bakterie. Wychodząc, możesz posłużyć się papierowym ręcznikiem, który ograniczy kontakt z drobnoustrojami.

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze