Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Zęby w ciąży

Kobiety w ciąży powinny szczególnie zwrócić uwagę na zdrowie zębów. Dlaczego? Problemy w jamie ustnej pośrednio mogą przyczynić się do niskiej wagi noworodka. Również mogą odpowiadać za przedwczesne skurcze. Ryzyko zwiększonych kłopotów z zębami wzrasta podczas porodu i zaraz po nim. Przyszłe mamy powinny o tym pamiętać i regularnie szczotkować zęby, dbając o zdrowie swoje oraz maluszka.

Zobacz film: "Leki biologiczne na łuszczycę"

spis treści

1. Suplementacja wapnia

W czasie ciąży musisz również pamiętać, aby twoja dieta była bogata w wapń, który wzmacnia zęby od wewnątrz. Szczególnie w tym okresie powinnaś zadbać o odpowiedni poziom tego pierwiastka w organizmie. Odpowiada on nie tylko za utrzymanie zdrowych zębów i kości, ale również bierze udział w podziale i specjalizacji komórek.

Badania wykazują, że Polacy dostarczają zbyt mało wapnia w swoim pożywieniu (zamiast zalecanych 1000 mg – jedynie 400-500 mg dziennie). Sama dieta więc nie wystarcza, i dlatego też zalecana jest jego suplementacja.

2. Szczotkowanie zębów jest oczywiste

Już jako dzieci dowiadujemy się o tym, że trzeba myć zęby, by nie mieć kłopotów - jak śpiewały Fasolki. Jednak przyszłe mamy czasami świadomie rezygnują z tej czynności. Dlaczego? U kobiet w ciąży obserwuje się częstsze krwawienie dziąseł. Wiąże się to z rozszerzeniem się naczyń krwionośnych i ich większą kruchością. W wyniku tego wiele kobiet szczotkuje zęby krótko i niedbale. Warto jednak pamiętać, że aby utrzymać zdrowe zęby, należy je myć co najmniej dwa razy dziennie przez 2-3 minuty. Szczególnie jest to istotne w trakcie ciąży. Ponadto, kupując pastę do zębów, trzeba zwrócić uwagę, by zawierała ona aminofluorek.

3. Czym myć zęby?

Standardem jest używanie szczoteczki do mycia zębów. Jednak wydaje się, że nie jest to wystarczające. Resztki jedzenia warto usunąć za pomocą nici dentystycznej. Pomocne jest również stosowanie płynu z fluorem do płukania ust. Jeśli krwawią ci dziąsła, to wybieraj szczoteczkę miękką albo bardzo miękką. Nie zapominaj wymieniać jej przynajmniej raz na trzy miesiące.

4. Zęby w ciąży wymagają szczególnego traktowania

Nie wolno zapominać o tym, by na koniec umyć język. Na jego tylnej części znajdują się bakterie beztlenowe, które mogą powodować demineralizację szkliwa, problemy z dziąsłami i nieprzyjemny zapach z ust. Pamiętaj, by czyścić język od tyłu do przodu.

Na stan twoich zębów wpływa nie tylko ich mycie, ale również to, co jesz. Warto więc ograniczać przede wszystkim cukier, a więc: słodycze, słodzone napoje, soki sztucznie dosładzane. Nie powinniśmy też podjadać pomiędzy posiłkami. Jeśli jednak zjesz coś słodkiego, to umyj zęby, a gdy nie masz takiej możliwości - przepłucz zęby ciepłą wodą. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko pojawienia się problemów z zębami.

Lekarze nie zalecają wykonywania zabiegów, jakie oferuje stomatologia estetyczna, typu wybielania zębów, w czasie ciąży. Warto poczekać z tym do okresu po urodzeniu dziecka. Zabieg w gabinecie dentystycznym jest robiony za pomocą nadtlenku karbamidu, a jego wpływ na płód nie został przebadany. Zrezygnuj także z pasków i żeli wybielających.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Łapczyńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza