Trwa ładowanie...

Żele z serii TERAPIA – naturalnie na ból

Jesteśmy pokoleniem, które zdecydowanie częściej niż nasi rodzice i dziadkowie skarży się na dolegliwości bólowe układu ruchu. Więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej, co zdecydowanie nie sprzyja zdrowiu naszego kręgosłupa, mięśni i stawów. Nawet teoretycznie będąc w ruchu (bo przemierzamy przecież codziennie ogromne odległości i wiecznie brakuje nam czasu), również siedzimy... za kierownicą naszego auta, w autobusie albo w metrze w drodze do pracy. Rośnie liczba sprzedawanych codziennie w aptekach maści przeciwbólowych i preparatów do łykania, które mają uśmierzyć dolegliwości bólowe i złagodzić stany zapalne. Jest ich do wyboru naprawdę dużo. Paradoksalnie jednak – mając pod ręką tysiące najnowocześniejszych preparatów, staramy się znaleźć coś działającego skutecznie, ale naturalnie. Dobrym rozwiązaniem jest seria żeli z serii TERAPIA firmy Nes Pharma. Dołączył do nich również niedawno Krem Reumo TERAPIA do masażu z imbirem.

Wybierając naturalny produkt, potwierdzamy skuteczność powszechnej edukacji zdrowotnej. Dzięki kampaniom edukacyjnym i mediom wiemy, że skuteczne preparaty przeciwbólowe i przeciwzapalne nie są zupełnie nieszkodliwe dla naszego organizmu. Bóle kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe stawów, bóle mięśni neuralgie (neurobóle) – to dolegliwości, na które lekarze zwykle zalecają niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Są skuteczne – łagodzą ból i zapalenie – ale obojętne dla naszego zdrowia z pewnością nie są.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Pierwszym krokiem w skutecznej terapii jest poznanie swojego problemu – lekarze niezbyt chętnie tłumaczą nam, dlaczego musi tak strasznie boleć. Tymczasem nie ma w tym niczego tajemniczego. Nasz organizm jest tak zbudowany, że wszystko ma jakąś przyczynę.

Przewlekły i powracający ból to najczęściej objaw choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, stawów albo choroby reumatycznej. Bóle krzyża, czyli dolnej części kręgosłupa to swoista choroba cywilizacyjna, a właściwie zespół chorób, bo przyczyn może być kilka, a objawy podobne. Najczęściej mechanizm powstawania bólu wygląda tak: przesunięte (w wyniku urazu, przeciążenia, stanu zapalnego) krążki międzykręgowe uciskają struktury nerwowe i zaczyna strasznie boleć.

Dolegliwościom bólowym towarzyszy bardzo często obrzęk zaatakowanych zapaleniem tkanek i upośledzenie zdolności ruchowych. Za te objawy odpowiadają tak zwane mediatory zapalenia (prostaglandyny, histamina) i cytokiny prozapalne. To substancje drażniące wytwarzane przez komórki odpornościowe naszego organizmu i komórki tkanki kostnej. Preparaty o działaniu przeciwzapalnym (na przykład NLPZ) zmniejszają ich produkcję, szczególnie jednych z nich − wspomnianych prostaglandyn. Należy dodać, że prostaglandyny naturalnie występują w naszym organizmie i są odpowiedzialne za szereg procesów życiowych (tzw. prostaglandyny fizjologiczne), utrzymując homeostazę, czyli równowagę procesów życiowych. W momencie zapalenia pojawiają się tzw. prostaglandyny indukowane , które z kolei odpowiadają za rozprzestrzenianie się procesu zapalnego. Mechanizm działania leków z grupy NLPZ polega na hamowaniu powstawania tychże prostaglandyn indukowanych. Przy okazji jednak hamują one powstawanie prostaglandyn fizjologicznych, stojących na straży stanu homeostazy naszego organizmu. Jedne z nich są odpowiedzialne za produkcje ochronnego śluzu w żołądku. Osłabienie bariery śluzowej żołądka to prosta droga do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego stosowanie NLPZ to jeden z dwóch czynników (oprócz bakterii Helicobacter pylori), wywołujących wrzody żołądka. To największe zagrożenie związane z ich stosowaniem. Dodatkowo NLPZ działają przeciwbólowo, maskując często objawy towarzyszące pojawieniu się wrzodów. To z kolei może prowadzić do nagłych i dramatycznych sytuacji związanych z perforacją ściany żołądka. Konsekwencje mogą być bardzo groźne i często kończą się zgonem pacjenta.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne mające w swoim składzie ketoprofen, naproxen, diclofenac lub ibuprofen stosuje się w schorzeniach układu ruchu zarówno w postaci tabletek, jak i preparatów zewnętrznych, mających działać miejscowo w rejonie bólu. Zwłaszcza te ostatnie, dostępne zwykle bez recepty w postaci maści albo żelu, cieszą się ogromną popularnością. Większość pacjentów nie zdaje sobie jednak sprawy, że lista działań niepożądanych (zwykle bagatelizowana, bo skoro specyfik jest dostępny bez recepty, widocznie nie szkodzi) jest długa i obejmuje wiele aspektów zdrowia. Mimo że maści i żele stosuje się zewnętrznie i pozornie nie powinny one mieć wpływu na całość organizmu, to żeby działać skutecznie, muszą się one wchłaniać w głębszych warstwach skóry i mieć dobrą dla naszego organizmu tzw. biodostępność. Termin ten określa w procentach tę część składnika aktywnego preparatu, która z zastosowanej dawki dostaje się do układu krążenia. Szczególnie niebezpieczne jest stosowanie działających miejscowo preparatów z grupy NLPZ równocześnie z niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi aplikowanymi doustnie w dużych dawkach. Te ostatnie nie pozostają bez wpływu na układ pokarmowy (uszkadzają błonę śluzową i wiedza o tym jest na szczęście coraz powszechniejsza, również z powodu obowiązkowych ostrzeżeń towarzyszących reklamom tych specyfików w prasie i telewizji). Stosowanie dwóch różnych leków z grupy NLPZ może pogłębić działania niepożądane i osłabić działanie każdego z nich, niwecząc skuteczność terapii.

Preparaty do stosowania miejscowego z ketoprofenem (jednym z grupy leków NLPZ, stosowanym w Europie od 1978 roku) zostały kilka lat temu przeniesione z grupy leków OTC (dostępnych bez recepty) do grona leków, które można stosować dopiero w wyniku zalecenia lekarza. Uznano, że ryzyko interakcji ketoprofenu ze światłem słonecznym i niektórymi filtrami UV dodawanymi do kosmetyków i produktów do pielęgnacji skóry jest na tyle duże, że celowość kuracji powinien za każdym razem rozważyć lekarz. Musi on też poinformować pacjenta o właściwym sposobie stosowania tych leków, żeby zapobiec występowaniu ciężkiej nadwrażliwości skóry na światło – w skrajnym przypadku – i mniej groźnych miejscowych podrażnień, wyprysków kontaktowych, świądu albo obrzęku.

Alternatywą (również dla chorych zmuszonych do zażywania doustnych form NLPZ) są preparaty z serii TERAPIA. To żele do wmasowywania w bolące miejsca, aż do pierwszych oznak wchłonięcia. Ich skuteczność to wynik synergii działania poszczególnych, naturalnych składników preparatu i sposobu jego aplikowania. Należy je wcierać, a właściwie wmasowywać w bolące miejsca – kilka razy dziennie, na przemian ruchami kolistymi i posuwistymi, przypominającymi masaż. Warto zauważyć tę różnicę – żelu nie rozsmarowujemy na skórze, tylko go wmasowujemy. Za każdym razem na rękę nakładamy porcję ok. 2-3 cm żelu. Preparat nie gęstnieje w czasie aplikowania, nie istnieje problem wałkowania się żelu.

Żele z serii TERAPIA to znakomity środek na ból
Żele z serii TERAPIA to znakomity środek na ból

W skład receptury preparatów z serii TERAPIA wchodzi 9 olejków eterycznych o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, miorelaksacyjnym oraz regenerującym (goździkowy, eukaliptusowy, anyżowy, tymiankowy, lawendowy, rozmarynowy, kosodrzewinowy, cynamonowy, kubebowy) – skomponowano je tak, aby wzajemnie potęgowały efekt swojego działania. Skład uzupełniają pozyskiwane naturalnie substancje chemiczne.

Unikalny skład preparatów oparto na sprawdzonej, ponad stuletniej recepturze opracowanej przez Grzegorza Mendla, twórcę współczesnej genetyki.

Współczesne badania kliniczne potwierdzają skuteczność żeli z serii TERAPIA. W 2005 roku zespół pod kierownictwem prof. Tadeusza Gaździka, prof. Józefa Opary i dr. Dyszkiewicza przeprowadził badania kliniczne, randomizowane, porównawcze z ketoprofenem w żelu na zasadzie podwójnej ślepej próby. Leczeniu poddano 42 pacjentów z tzw. konfliktem krążkowo-korzeniowym L5-S1 (rwa kulszowa). Okazało się, że skuteczność przeciwbólowa żelu Neuro TERAPIA jest o 12,5 proc. wyższa niż ketoprofenu. Ogromną zaletą Neuro TERAPII i Reumo TERAPII jest ich szybkość działania. Jedno z badań klinicznych (prof. Hakla) potwierdza, że efekt przeciwbólowy pojawia się już po 10 minutach. Wykazano to poprzez badanie termograficzne i badanie oporu skóry. W tym badaniu wykazano również podobną skuteczność Neuro TERAPII i Reumo TERAPII w żelu w porównaniu z żelem diclofenac. Wskazaniem, w którym badano żele, był zespól schorzeń kręgosłupa.

Należy dodać, że żaden ze składników nie osiąga stężeń farmakologicznych, jednak wspomniany efekt synergii składu i sposobu aplikacji powoduje pojawienie się pożądanych rezultatów terapeutycznych. Dzięki temu preparaty z serii TERAPIA są w pełni bezpieczne, można je długotrwale stosować oraz łączyć z innymi lekami, nawet z grupy NLPZ.

Żel Neuro TERAPIA z ekstraktem goździka korzennego jako wyrób medyczny leczy łagodzi i zapobiega bólom kręgosłupa wynikającym z dyskopatii, zwłaszcza części szyjnej i lędźwiowej, oraz zespołom bólowym występujących w trakcie zmian zwyrodnieniowych. Można go stosować w przypadku neuralgii różnego pochodzenia, bólu stawów towarzyszącego zmianom zwyrodnieniowym oraz innych bólów pourazowych bez złamań.

Żel Reumo TERAPIA z mentolem ma za zadanie leczyć, łagodzić i zapobiegać: bólom stawów występującym w trakcie zmian zwyrodnieniowych, neuralgiom różnego pochodzenia, zespołom bólów pourazowych bez złamań. Jego stosowanie warto rozpocząć również wtedy, gdy jesteśmy po zabiegu wszczepienia endoprotezy dużego stawu, kiedy odczuwamy dolegliwości wynikające z przetrenowania albo reumatycznego zapalenia stawów.

Nowy Krem Reumo TERAPIA do masażu z imbirem przynosi ulgę stawom i mięśniom, również po nadmiernym wysiłku fizycznym. Dobrze się wchłania, pozostawiając przyjemne uczucie ulgi i odprężenia nawet przez 8 godzin.

W skład serii TERAPIA wchodzi też żel Veno TERAPIA z ekstraktem z kasztanowca. Stworzono go, aby leczył, łagodził objawy i zapobiegał dolegliwościom związanym z zaburzeniami mikrocyrkulacji krwi w nogach oraz ich opuchlizną. Łagodzi uczucie tzw. ciężkich nóg, na które uskarżają się głównie kobiety. Polecić go można również w przypadku pojawienia się krwiaków pourazowych.

Żadnego z preparatów z serii Terapia nie należy stosować na rany z przerwaniem ciągłości skóry. Jeżeli dolegliwości nie ustąpią albo się nasilą, należy zasięgnąć porady lekarza.

  • Żele TERAPIA, cena − ok. 17 zł (tuba 75 g),
  • Krem Reumo TERAPIA, cena – ok. 17 zł (tuba 60 g).

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Żele z serii TERAPIA – naturalnie na ból
Żele z serii TERAPIA – naturalnie na ból
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza