Zły cholesterol to potoczna nazwa frakcji cholesterolu - LDL. Powstaje na skutek przemian lipoprotein produkowanych w wątrobie. Pełni on w organizmie istotne funkcje. Przede wszystkim wykorzystywany jest do budowy błon komórkowych organizmu, ale także bierze udział w procesie tworzenia kwasów tłuszczowych.
Zły cholesterol może przyczyniać się do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, miażdżyca, udar mózgu i zawał serca.
Należy więc dbać o jego odpowiedni poziom i kontrolować jego stężenie we krwi. Frakcje złego cholesterolu, jeśli występują w organizmie w nadmiarze, mogą wypierać frakcje cholesterolu HDL, zwanego dobrym.
Jest to sytuacja groźna dla zdrowia, ponieważ dobry cholesterol jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.
Na wzrost poziomu złego cholesterol ma wpływ przede wszystkim niezdrowa dieta i nieodpowiedni tryb życia. Nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych, słonych i mocno przetworzonych produktów sprawia, że poziom cholesterolu wzrasta, a organizm nie nadąża z jego metabolizowaniem.
Także niechęć do aktywności fizycznej, siedzący tryb życia i brak ruchu sprzyjają podwyższaniu poziomu złego cholesterolu.
Unikanie aktywności fizycznej sprzyja także rozwojowi otyłości. Podwyższony poziom cholesterol może być zarówno przyczyną wzrostu wagi, jak i jej konsekwencją.
Gromadzący się w organizmie zły cholesterol bardzo długo nie daje żadnych wyraźnych objawów, a pierwszym sygnałem alarmowym może być odczuwanie bólu i ciężkości nóg. Niestety tę dolegliwość często ignorujemy i nie łączymy jej z ewentualnym podwyższonym cholesterolem.
Podwyższony poziom cholesterolu może być także wynikiem rozwoju innych chorób, między innymi nadczynności i niedoczynności tarczycy, cukrzycy czy choroby niedokrwiennej serca.
Coroczne badania kontrolne są bardzo ważne w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Regularne kontrolowanie poziomu cholesterolu we krwi pozwala uchronić nas przed wieloma chorobami i dolegliwościami.