Wybitny ginekolog nie żyje. Zmarł po walce z nowotworem
"Z głębokim żalem informujemy, że 5 września 2024 r. zmarł prof. Jerzy Heimrath, lekarz, specjalista ginekologii i położnictwa" - podał na swojej stronie internetowej Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, którego pracownikiem był przez wiele lat. Lekarz odważył się skrytykować nieetyczne praktyki szpitali służące lepszym wynikom finansowym, za co wytoczono mu sprawę w sądzie. Zmarł po walce z nowotworem.
1. Prof. Jerzy Heimrath był wybitnym lekarzem
Znany i szanowany lekarz był specjalistą ginekologii i położnictwa, przez wiele lat związanym z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu. Pełnił tam między innymi funkcję dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu oraz kierownika II Katedry Ginekologii i Położnictwa UMW. Jako klinicysta, pracownik naukowo-dydaktyczny uczelni był promotorem wielu prac dyplomowych.
Ukończył Wydział Lekarski ówczesnej Akademii Medycznej we Wrocławiu w 1983 roku. Pierwszy stopień specjalizacji w zakresie położnictwa i ginekologii otrzymał cztery lata później, a drugi w roku 1990. Po trzech latach uzyskał stopień doktora, a w 2003 roku doktora habilitowanego.
2. Lekarz ujawnił praktyki szpitali. Wybuchł skandal
Przed 14 laty prof. Jerzy Heimrath wraz ze swoimi kolegami oskarżył swojego szefa o wykonywanie zabiegów histeroskopii w Akademickim Szpitalu Klinicznym bez wskazań medycznych. Zwiększenie zleconych badań na NFZ miało poprawić wyniki finansowe szpitala. Po kontroli NFZ potwierdzono, że rzeczywiście pacjentkom w tej placówce częściej niż w innych zlecano histeroskopię.
Histeroskopia to procedura diagnostyczno-terapeutyczna, która pozwala lekarzowi dokładnie zbadać wnętrze macicy i przeprowadzenie interwencji chirurgicznych bez tradycyjnych operacji otwartych. Za pomocą specjalistycznego urządzenia, jakim jest histeroskop, lekarze mogą ustalić przyczyny takich problemów, jak nieprawidłowe krwawienia, niepłodność czy bóle miednicy. Histeroskopia umożliwia też usuwanie polipów, zrostów wewnątrzmacicznych oraz radzenie sobie z innymi patologiami macicy.
Trzy lata później lekarz opublikował list otwarty, w którym poinformował, że rezygnuje z funkcji dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu w związku ze sprawą ujwnienia zlecania zbędnych badań. "Procedury medyczne nie mogą być traktowane i stosowane wybiórczo, głównie pod kątem pieniędzy, które pozwalają wyciągnąć" – cytuje słowa profesora "Gazeta Wyborcza".
3. Heimrath miał sprawę cywilną. Powództwo oddalono
Po publikacji listu w mediach, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu skierował sprawę do sądu i wytoczył profesorowi sprawę cywilną. Medyk został oskarżony o narażenie dobrego imienia placówki.
Jednak sąd oddalił powództwo w tej sprawie podkreślając, że list był przeznaczony tylko do pracowników wydziału. Zdaniem sądu profesor mówił prawdę w kwestii nadużywania wykonywania pacjentkom zabiegów histeroskopii bez wskazań medycznych.
Uroczystości pogrzebowe profesora odbędą się w sobotę, 14 września, o godz. 11.00 na Cmentarzu parafialnym Świętej Rodziny przy ul. Smętnej we Wrocławiu. Według źródeł "GW", przyczyną śmierci lekarza była choroba nowotworowa.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.