"Myśleli, że jest za młody na chorobę serca". Matka zmarłego chłopaka mówi, na co zwrócić uwagę
25-letni Jordan Simon zmarł z powodu choroby serca. Jego mama nie obwinia lekarzy za jego śmierć. Dała jednak jedną radę rodzicom, którzy podejrzewają, że ich dziecko może cierpieć na poważne schorzenie.
1. Cierpiał na przewlekłą chorobę serca
Sarah Tustin, mieszkanka March w hrabstwie Cambridgeshire, podzieliła się historią swojego syna, Jordana Simona. W wieku 16 lat lekarze zdiagnozowali u niego przewlekłą chorobę mięśnia sercowego.
Okazało się, że chłopak cierpi na kardiomiopatię rozstrzeniową (inaczej zastoinową, DCM), charakteryzującą się poszerzeniem jamy serca i upośledzeniem kurczliwości lewej lub prawej komory.
Do najczęstszych objawów schorzenia zalicza się w szczególności duszność, obniżoną tolerancję wysiłku, zatory tętnicze i żylne, a także obrzęki obwodowe.
Nieleczona kardiomiopatia rozstrzeniowa może być niebezpieczna dla życia i zdrowia.
Nieletni Jordan Simon przeszedł przeszczep serca. Operacja się udała. Dzięki niej chłopak mógł wrócić do normalnego życia i realizować swoje marzenia. Zawsze chciał pracować jako animator w parku rozrywki i w końcu dopiął swego.
Zobacz także: Tych objawów nie lekceważ; wsłuchaj się w serce
2. Po latach znów pojawiły się objawy
Niestety jego mama Sarah Tustin przekazała smutną wiadomość - jej syn niedawno zmarł. Miał jedynie 25 lat. Objawy chorego serca wróciły, ale ponieważ chłopak był po przeszczepie, to nikt nie przypuszczał, że to właśnie tu leży problem. Kobieta wyznała w rozmowie z brytyjską stacją telewizyjną BBC News, że nie obwinia lekarzy za śmierć swojego syna.
- Jordan był młody, więc lekarze nie mogli przypuszczać, że cierpi na chorobę serca - powiedziała i dodała, że rodzice nie powinni bagatelizować żadnych objawów: - Gdy występuje u dziecka jeden z tych objawów - duszność, senność, należy zabrać je do lekarza - mówiła matka Jordana.
Zwróciła się też z apelem do rodziców, aby zaufali swojemu instynktowi, jeśli podejrzewają, że ich dziecko może cierpieć na poważne schorzenie. Nie należy brać pod uwagę tylko jednej diagnozy lekarskiej, warto ją zweryfikować z innymi specjalistami.
3. Szokujące dane
Z danych raportu British Heart Foundation wynika, że każdego tygodnia w Wielkiej Brytanii umiera średnio 12 osób poniżej 35 lat, u których nie została w porę zdiagnozowana choroba serca.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.