Trwa ładowanie...

Zmiany pokrywały 80 proc. jej ciała. LeeAnn Rimes zmaga się z wstydliwą chorobą

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 03.02.2023 08:11
LeeAnn Rimes choruje na łuszczycę od drugiego roku życia
LeeAnn Rimes choruje na łuszczycę od drugiego roku życia (Getty Images)

Gwiazda muzyki country LeeAnn Rimes dwa lata temu wyznała, że od lat zmaga się z chorobą autoimmunologiczną – łuszczycą. Zdiagnozowano ją, gdy miała zaledwie dwa lata, a w wieku sześciu lat zmiany pokrywały już niemal całe jej ciało.

spis treści

1. Nie chciała dłużej milczeć i ukrywać choroby

W 2020 roku piosenkarka postanowiła podzielić się z całym światem historią swojej choroby. Udzieliła wywiadu dla "Glamour" z okazji Światowego Dnia Chorych na Łuszczycę, a także opublikowała w mediach społecznościowych niezwykle odważne zdjęcia. LeeAnn Rimes jest na nich całkowicie naga, jednak to nie nagość przykuwa uwagę, lecz zmiany rozsiane po ciele gwiazdy.

W poście wyjaśnia, że choć muzyka jest dla niej darem, którym dzieli się z innymi, to chce dopuścić do głosu także tę nieznaną część swojej tożsamości.

Zobacz film: "Czym jest łuszczyca?"

"I chcę dać głos temu, przez co przechodzi tak wiele innych osób. W końcu nadszedł mój czas, aby być bezwstydnie szczerym w kwestii tego, czym jest łuszczyca i jak wygląda" – pisze w poście.

W wywiadzie zdradza, że miała zaledwie dwa lata, gdy zdiagnozowano u niej tę chorobę.

"Kiedy skończyłam sześć lat, około 80 proc. mojego ciała było pokryte bolesnymi, czerwonymi plamami — wszystko oprócz dłoni, stóp i twarzy . To nie były czasy, kiedy w telewizji były spoty o łuszczycy czy otwarte dyskusje na temat chorób skóry. Nikt o tym nie mówił" – zdradza.

Przyznaje, że po latach udało jej się zapanować nad chorobą, do czasu, gdy wybuchła pandemia. Stres, jaki jej wówczas towarzyszył, stał się czynnikiem ponownie wyzwalającym dolegliwości skórne.

Wtedy też postanowiła, że przyszedł czas, by podzielić się swoimi zmaganiami z całym światem. Dodatkowo piosenkarka postanowiła rozpocząć współpracę z National Psoriasis Foundation, by zwiększać świadomość społeczną na temat choroby.

2. Czynnikiem wyzwalającym może być stres czy dieta

National Psoriasis Foundation informuje, że łuszczyca dotyczy ponad siedmiu milionów Amerykanów, czyli ok. trzech proc. populacji. W Polsce choruje na nią ok. 1,2 mln osób, czyli również około dwóch do trzech procent populacji.

To choroba o podłożu autoimmunologicznym, ale wskazuje się też na czynniki genetyczne czy środowiskowe.

Zmiany skórne mogą pojawić się na dowolnym miejscu
Zmiany skórne mogą pojawić się na dowolnym miejscu (Getty Images)

Czynnikiem wyzwalającym mogą być:

  • przewlekłe infekcje bakteryjne wywołane przez paciorkowce
  • infekcje wirusowe (np. wywołane przez wirusa ospy wietrznej),
  • przewlekłe infekcje grzybicze,
  • używki – papierosy czy alkohol,
  • nieodpowiednia dieta,
  • niektóre leki – w tym glikokortykosteroidy, leki z grupy NLPZ, beta-blokery,
  • zapalne choroby skóry, jak trądzik czy łojotokowe zapalenie skóry,
  • czynniki hormonalne – okres ciąży i porodu, menopauza, okres dojrzewania.

Może ujawnić się w każdym wieku – od okresu niemowlęcego aż po starość. W obrazie choroby charakterystyczne są zmiany rumieniowo-grudkowe pokryte srebrną łuską. Mogą pojawiać się na owłosionej skórze głowy, ale też kolanach, łokciach, na dłoniach i w okolicach intymnych, a nawet na paznokciach.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze