Zmniejsza ryzyko demencji? Ale tylko pod jednym warunkiem
Choroby serca, nowotwory, poważne uszkodzenie wątroby. To tylko niektóre zagrożenia dla zdrowia wynikające z nadużywania alkoholu. Jak się jednak okazuje, picie piwa może przynieść pewne korzyści. Kluczowy jest jednak umiar.
1. Piwo jest dobre dla zdrowia?
Picie piwa w umiarkowanych ilościach może mieć zdrowotne korzyści i zmniejszyć ryzyko wielu chorób - wynika z badań London Medical Laboratory.
''Umiarkowane spożycie piwa może poprawić zdrowie'' – zaznaczył dyrektor naukowy London Medical Laboratory, dr Quinton Fivelman cytowany w komunikacie prasowym wydanym przez LML.
Wyniki brytyjskiej analizy zostały opublikowane w czasopiśmie "Nutrition, Metabolism and Cardiovascular Diseases".
''Nasza analiza badań z USA, Włoch i Wielkiej Brytanii pokazuje, że umiarkowane spożycie piwa wiąże się ze wzrostem gęstości kości, korzyściami sercowo-naczyniowymi i immunologicznymi" – zaznaczył dr Fivelman. Wskazał też na właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające.
''Ryzyko śmierci ze wszystkich przyczyn jest zmniejszone w przypadku osób pijących umiarkowanie różne rodzaje alkoholu, w tym piwo w porównaniu z osobami niepijącymi lub intensywnie pijącymi'' - zaznaczył dr Fivelman.
2. Umiarkowane picie alkoholu
O korzyściach z umiarkowanego picia piwa mówi też inne badanie, którego wyniki ukazały się w czasopiśmie w "Psychreg". Chodzi o zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
''Badania sugerują, że umiarkowane spożycie piwa i wina zapewnia lepszą ochronę układu sercowo-naczyniowego niż picie alkoholi wysokoprocentowych'' – poinformowało w komunikacie prasowym London Medical Laboratory.
Eksperci wskazali, że kilka badań wykazało także powiązania między obniżonym ryzykiem demencji a umiarkowanym piciem alkoholu.
Jedno z nich, prowadzone w Niemczech, wykazało, że ryzyko demencji spadło o 60 procent u osób, które wypijały od dwóch do trzech drinków dziennie. Z kolei inne prowadzone w Holandii, dowiodło, że zarówno osoby, które piły za dużo alkoholu jak i te, które w ogóle nie piły w ogóle, były bardziej narażone na demencję.
3. Umiar jest kluczowy
Wszyscy eksperci podkreślają, że umiar jest kluczowym czynnikiem wpływającym na zdrowotne korzyści picia alkoholu**.
''Każdej korzyści przeciwdziała zbyt duża ilość alkoholu'' – zastrzegają badacze z London Medical Laboratory. Podkreślają też, że długotrwałe intensywne picie może prowadzić do chorób serca i zwiększa ryzyko raka.
To samo dotyczy demencji. Częste picie zbyt dużych ilości alkoholu może wywołać demencję związaną z alkoholem, która wiąże się z uszkodzeniem mózgu spowodowanym przez alkohol.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.