Trwa ładowanie...

Zmniejszanie migdałków podniebiennych (tonsillotomia)

Zmniejszanie migdałków podniebiennych (tonsillotomia) to zabieg, który ma na celu redukcję przerośniętej tkanki migdałków podniebiennych. Przerost migdałków podniebiennych powoduje zaburzenia drożności dróg oddechowych, co objawia się zespołem obturacyjnych bezdechów w czasie snu, zaburzeniami mowy oraz trudnościami w połykaniu. Wśród wskazań do zabiegu wyróżnia się ponadto: nawracające infekcje dróg oddechowych i uszu, wysiękowe zapalenie uszu z niedosłuchem, wady zgryzu, przebycie dwóch lub więcej ropni okołomigdałkowych, częste anginy (trzy lub więcej nawrotów w ciągu ostatnich 12 miesięcy lub pięć w ciągu ostatnich dwóch lat), zapalenie tęczówki, zapalenie mięśnia sercowego. Zmniejszenie migdałków podniebiennych przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym u dzieci, natomiast u dorosłych w znieczuleniu nasiękowym. Zabieg trwa około godziny. Pacjent musi być na czczo. Obecnie w wielu szpitalach zabieg przeprowadza się w trybie chirurgii jednego dnia. Dolegliwości bólowe mogą utrzymywać się do 2-3 tygodni od zabiegu. W pierwszym tygodniu po zabiegu, ze względu na możliwość wystąpienia krwawień i osłabienie organizmu, zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej. Przez pierwsze dni można podawać pacjentowi leki przeciwbólowe. W pierwszym okresie zalecana jest dieta półpłynna, np. rzadki kisiel, herbata, biszkopty, miksowane zupy, serki homogenizowane bez owoców, z wyłączeniem produktów ostrych, szorstkich, kwaśnych, gazowanych i gorących. W przypadku niepokojących objawów (podniesiona temperatura ciała, krwawienie z nosa i jamy ustnej) należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Magdalena Pikul
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza