Trwa ładowanie...

Zwiastuje uszkodzenie wątroby. Głowa meduzy manifestuje się dookoła pępka

Avatar placeholder
07.12.2023 19:21
Głowa Meduzy pojawia się wokół pępka
Głowa Meduzy pojawia się wokół pępka (Getty Images)

W czasie świątecznych uczt wątroba jest znacznie bardziej obciążona ze względu na tłuste potrawy i spożywany alkohol. Jeżeli mimo powrotu do zbalansowanej diety nieprzyjemne objawy nie ustępują, warto skonsultować to z lekarzem. Dodatkowo, jeżeli na skórze zaobserwować możemy tzw. "głowę meduzy", może to wskazywać na poważne, mogące zagrażać życiu, uszkodzenia wątroby.

spis treści

1. Nie ignoruj objawów - głowa meduzy

Zarówno zakażenia wirusowe, jak i nadmierne spożycie leków czy alkoholu mogą nieodwracalnie zniszczyć funkcjonowanie wątroby. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że nawet drobne wykroczenia związane z dietą mogą znacznie zaszkodzić temu narządowi. Przede wszystkim, nadmierna konsumpcja tłuszczów, żywności wysokoprzetworzonej, cukrów zawartych w słodyczach i słodzonych napojach gazowanych.

Jednym z charakterystycznych objawów wskazujących na problemy z wątrobą jest tzw. "głowa meduzy". Pojawia się ona w wyniku zwiększenia ciśnienia w żyle doprowadzającej krew do wątroby, co jest jednym z symptomów marskości.

Marskość wątroby może być konsekwencją niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD, ang. non-alcoholic fatty liver disease). Warto też wspomnieć o nadciśnieniu wrotnym czy krwawieniu z powstałych żylaków przełyku oraz wodobrzuszu prowadzącym m.in. do spontanicznych zapaleń otrzewnej.

Zobacz film: "Co to jest głowa meduzy?"

Objawy związane z nadciśnieniem wrotnym (głowa meduzy) objawiają się poprzez poszerzone naczynia krwionośne w okolicy pępka lub ścian brzucha. Widoczne gołym okiem zmiany lub anomalie wykryte podczas badania USG przywodzą na myśl obraz węży na głowie mitologicznej postaci Meduzy.

Wodobrzusze jest jednym z najbardziej alarmujących objawów
Wodobrzusze jest jednym z najbardziej alarmujących objawów (Getty)

2. Jak rozpoznać, że wątroba jest przeciążona?

Do marskości prowadzą długotrwałe zaniedbania, a zatem kilkudniowe świętowanie nie spowoduje takiej choroby. Powinniśmy jednak być przygotowani na ewentualne dolegliwości. Według raportów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Europejskiego Obserwatorium Systemów i Polityk Ochrony Zdrowia (EOHSP), schorzenia wątroby to siódma najczęstsza przyczyna zgonów wśród Polaków.

Niepokojące jest to, że schorzenia wątroby przez długi czas mogą nie dawać wyraźnych symptomów. Choroba w tym czasie się rozwija, a pacjent nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, bo nie ma żadnych dolegliwości świadczących o problemach zdrowotnych.

Poniższe symptomy mogą sugerować, że nasza wątroba potrzebuje pomocy:

  • żółtaczka,
  • świąd skóry, pokrzywka, rumień, skóra przypominająca pergamin,
  • dyskomfort czy ból, zwłaszcza w prawym górnym kwadracie brzucha,
  • przewlekłe uczucie zmęczenia,
  • zwiększona temperatura ciała,
  • rozszerzenie obwodu brzucha,
  • spadek masy ciała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze