Zwiastuje uszkodzenie wątroby. Głowa meduzy manifestuje się dookoła pępka
W czasie świątecznych uczt wątroba jest znacznie bardziej obciążona ze względu na tłuste potrawy i spożywany alkohol. Jeżeli mimo powrotu do zbalansowanej diety nieprzyjemne objawy nie ustępują, warto skonsultować to z lekarzem. Dodatkowo, jeżeli na skórze zaobserwować możemy tzw. "głowę meduzy", może to wskazywać na poważne, mogące zagrażać życiu, uszkodzenia wątroby.
1. Nie ignoruj objawów - głowa meduzy
Zarówno zakażenia wirusowe, jak i nadmierne spożycie leków czy alkoholu mogą nieodwracalnie zniszczyć funkcjonowanie wątroby. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że nawet drobne wykroczenia związane z dietą mogą znacznie zaszkodzić temu narządowi. Przede wszystkim, nadmierna konsumpcja tłuszczów, żywności wysokoprzetworzonej, cukrów zawartych w słodyczach i słodzonych napojach gazowanych.
Jednym z charakterystycznych objawów wskazujących na problemy z wątrobą jest tzw. "głowa meduzy". Pojawia się ona w wyniku zwiększenia ciśnienia w żyle doprowadzającej krew do wątroby, co jest jednym z symptomów marskości.
Marskość wątroby może być konsekwencją niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD, ang. non-alcoholic fatty liver disease). Warto też wspomnieć o nadciśnieniu wrotnym czy krwawieniu z powstałych żylaków przełyku oraz wodobrzuszu prowadzącym m.in. do spontanicznych zapaleń otrzewnej.
Objawy związane z nadciśnieniem wrotnym (głowa meduzy) objawiają się poprzez poszerzone naczynia krwionośne w okolicy pępka lub ścian brzucha. Widoczne gołym okiem zmiany lub anomalie wykryte podczas badania USG przywodzą na myśl obraz węży na głowie mitologicznej postaci Meduzy.
2. Jak rozpoznać, że wątroba jest przeciążona?
Do marskości prowadzą długotrwałe zaniedbania, a zatem kilkudniowe świętowanie nie spowoduje takiej choroby. Powinniśmy jednak być przygotowani na ewentualne dolegliwości. Według raportów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Europejskiego Obserwatorium Systemów i Polityk Ochrony Zdrowia (EOHSP), schorzenia wątroby to siódma najczęstsza przyczyna zgonów wśród Polaków.
Niepokojące jest to, że schorzenia wątroby przez długi czas mogą nie dawać wyraźnych symptomów. Choroba w tym czasie się rozwija, a pacjent nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, bo nie ma żadnych dolegliwości świadczących o problemach zdrowotnych.
Poniższe symptomy mogą sugerować, że nasza wątroba potrzebuje pomocy:
- żółtaczka,
- świąd skóry, pokrzywka, rumień, skóra przypominająca pergamin,
- dyskomfort czy ból, zwłaszcza w prawym górnym kwadracie brzucha,
- przewlekłe uczucie zmęczenia,
- zwiększona temperatura ciała,
- rozszerzenie obwodu brzucha,
- spadek masy ciała.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.