Trwa ładowanie...

Pojawia się wokół pępka. Głowa meduzy to znak, że wątroba wysiadła

 Karolina Rozmus
28.12.2022 13:41
Alkohol, tłuste potrawy i słodycze oraz napoje słodzone cukrem wyjątkowo szkodzą wątrobie
Alkohol, tłuste potrawy i słodycze oraz napoje słodzone cukrem wyjątkowo szkodzą wątrobie (Getty Images)

W święta wątroba miała wyjątkowo dużo pracy – tłuste potrawy i alkohol zdecydowanie jej nie służyły. Jednak jeśli już wróciłeś na właściwe tory żywieniowe, a ciągle towarzyszą ci niestrawność i bóle brzucha, to lepiej szybko się przebadaj. A gdy na skórze dodatkowo pojawia się głowa meduzy, to znak, że mogło dojść do nieodwracalnego, śmiertelnie groźnego uszkodzenia wątroby.

spis treści

1. Głowa meduzy – nigdy nie ignoruj

Zakażenia wirusowe, nadużywanie leków oraz alkoholu mogą nieodwracalnie uszkodzić wątrobę. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że mogą jej poważnie zaszkodzić także pozornie błahe grzeszki. Nadmiar tłuszczów w codziennej diecie, wysokoprzetworzone produkty, a także cukier pod postacią słodyczy oraz słodkich gazowanych napojów. Warto pamiętać o tym zwłaszcza teraz, gdy za sobą mamy maraton świątecznego biesiadowania i trwa dojadania świątecznych resztek, a przed nami jeszcze suto zakrapiana alkoholem impreza sylwestrowa.

Do najbardziej charakterystycznego objawu, że wątroba jest u schyłku wytrzymałości, należy tzw. głowa meduzy. To jeden z nieczęstych objawów marskości wątroby, który pojawia się, gdy dochodzi do wzrostu ciśnienia w żyle doprowadzającej krew do gruczołu wątrobowego.

Zobacz film: "#PlusCzyMinus? Polska w niechlubnej czołówce. Tu liczba zakażeń HIV rośnie"

Prof. dr hab. n. med. Michał Grąt z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przypomina, że marskość wątroby może być konsekwencją pewnej choroby związanej ze stylem życia – niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD, ang. non-alcoholic fatty liver disease).

- To niejedyne konsekwencje tego stanu – wystarczy wspomnieć o nadciśnieniu wrotnym czy masywnym krwawieniu z powstałych żylaków przełyku czy wodobrzuszu, prowadzącym m.in. do spontanicznych zapaleń otrzewnej, gdy bakterie z przewodu pokarmowego dostają się do płynu w obrębie jamy brzusznej – mówi ekspert w rozmowie z WP abcZdrowie.

Wspomniane nadciśnienie wrotne (głowa meduzy) manifestuje się poszerzeniem żył w okolicy pępka lub żył wewnętrznych zlokalizowanych na ścianie brzucha. Te pierwsze zmiany widać gołym okiem, w drugim przypadku nieprawidłowości ujawniają się w obrazie USG. Podskórne wylewy czy rozszerzone naczynia krwionośne przypominają węże wijące się na głowie mitologicznej Meduzy.

2. Po tym poznasz, że wątroba ma dosyć

Choć marskość to najczęściej konsekwencja wieloletnich zaniedbań i z pewnością nie doprowadzi do niej kilka dni świąt, to nie znaczy, że nie mamy powodu do obaw. Z raportów OECD i EOHSP wynika, że choroby wątroby zajmują siódme miejsce na liście przyczyn zgonów Polaków. Poza wirusowym zapaleniem wątroby to NAFLD staje się coraz bardziej powszechnym problemem na całym świecie, w tym także w Polsce.

- Epidemia otyłości to istotny problem, który niesie za sobą skutki w postaci m.in. zwiększonej liczby przeszczepień wątroby spowodowanej niewydolnością narządu w przebiegu NAFLD – mówi prof. Grąt. - Czynnikiem sprawczym jest zła dieta, obfitująca w tłuszcze i węglowodany proste oraz brak aktywności fizycznej – wylicza.

Niestety schorzenia tego narządu mogą długo nie dawać niemal żadnych charakterystycznych objawów.

- Choroba rozwija się, a pacjent nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, bo nie ma żadnych dolegliwości bólowych – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Anna Piekarska, ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi.

Jeśli zatem święta upłynęły nam pod znakiem obfitych posiłków zakrapianych alkoholem, podczas których niechętnie wstawaliśmy od stołu, warto bacznie zwrócić uwagę na stan naszej wątroby.

- W ostrych zapaleniach wątroby szybko narasta żółtaczka, dolegliwości dyspeptyczne i inne niespecyficzne objawy, takie jak nudności, wymioty, czasem biegunka, bóle brzucha. Jednak główny problem zdrowotny stanowią choroby przewlekłe, które dają o sobie znać wtedy, gdy mamy już marskość wątroby lub raka wątroby, czyli wtedy kiedy znaczna część narządu uległa zniszczeniu. Wtedy oprócz żółtaczki pojawiają się wodobrzusze, encefalopatia, obrzęki, krwawienia – mówi prof. Robert Flisiak, specjalista chorób zakaźnych, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Wodobrzusze jest jednym z najbardziej alarmujących objawów
Wodobrzusze jest jednym z najbardziej alarmujących objawów (Getty Images)

Jakie jeszcze objawy mogą wskazywać, że zaniedbana wątroba szwankuje?

  • świąd skóry lub pokrzywka, rumień, pergaminowa skóra czy kępki żółte,
  • bóle lub dyskomfort szczególnie w prawym górnym kwadracie brzucha,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • podwyższona ciepłota ciała,
  • powiększony obwód brzucha,
  • utrata masy ciała.

3. Zadbaj o wątrobę po świętach

Świąteczne łakomstwo jest wyzwaniem nawet dla zdrowej wątroby.

W najnowszym poście opublikowanym przez dra Łukasza Durajskiego i @med24_telemedycyna pojawiają się rady, jak wspomóc żołądek i wątrobę w powrocie do równowagi. Co zalecają eksperci? M.in. picie wody, by oczyścić organizm z toksyn, zastąpienie kawy ziołową lub zieloną herbatą czy ograniczenie słodyczy i tłustych produktów.

"Święta, święta i po świętach. Jednak nasze żołądki i wątroby mogą jeszcze przez chwilę je boleśnie wspominać" - czytamy.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze