Trwa ładowanie...

Zwiększa ryzyko osteoporozy. Zwłaszcza u młodych osób

Avatar placeholder
10.12.2023 18:46
Te leki zwiększają ryzyko osteoporozy. Zadaj o układ kostny, by uniknąć problemów
Te leki zwiększają ryzyko osteoporozy. Zadaj o układ kostny, by uniknąć problemów (Getty Images)

Przyjmowanie niektórych leków może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi. Jednym z nim jest osteoporoza polekowa, która może zwiększać ryzyko samoistnych złamań. Jakie leki ją wywołują i czy da się to schorzenie leczyć? Wyjaśniamy.

spis treści

1. Osteoporoza polekowa nie tylko u starszych

Pewna grupa leków może doprowadzić do osteoporozy lekowej, co oznacza, że dochodzi do zmniejszenia gęstości kości. Najczęściej dotyka osoby starsze, które są bardziej narażone na rozwój osteoporozy.

Choć choroba to wynik starzenia się organizmu, niektóre leki mogą przyspieszyć rozwój osteoporozy, a nawet doprowadzić do niej u młodych osób i dzieci. Pogorszenie stanu kości zwiększa ryzyko złamań.

Zobacz film: "Dieta na mocne kości"

O jakich lekach mowa? Przede wszystkim chodzi o środki rozrzedzające krew. Długotrwałe stosowanie heparyny zwiększa ryzyko rozwoju osteoporozy. Substancja prowadzi do demineralizacji kości i hamuje działanie komórek kościotwórczych.

Zagrażającą dawkę heparyny, która zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy polekowej, jest przyjmowanie 20000 j. dziennie przez okres dłuższy niż 6 miesięcy.

2. Leki, które mogą prowadzić do osteoporozy polekowej

Leki przeciwpadaczkowe również mogą wpływać na kondycję naszych kości. Przyjmowanie tego typu środków zmniejsza ich gęstość, a im dłuższe leczenie, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy.

Kolejną grupą leków są glikokortykosteroidy. Już w ciągu 6 miesięcy terapii może rozwinąć się choroba. Ryzyko i postęp zależy od długości leczenie i przyjmowanej dawki. Ogromny wpływ ma także styl życia.

Okazuje się, że glikokortykosteroidy nie tylko osłabiają kości u dzieci, ale mogą także prowadzić do ich deformacji, a nawet zahamować wzrost i prowadzić do dolegliwości układu kostnego.

3. Czynniki zwiększające ryzyko osteoporozy

Ryzyko rozwoju osteoporozy zależy też od prowadzonego stylu życia. Nieodpowiednia dieta, niska aktywność fizyczna, niedobory witamin i używki, takie jak alkohol oraz papierosy, mogą dodatkowo zwiększać prawdopodobieństwo choroby.

Na osteoporozę narażone są także osoby z niektórymi chorobami. W grupie ryzyka wymienia się pacjentów z cukrzycą, zaburzeniami hormonalnymi oraz chorobami tarczycy i kobiety z przedwczesną menopauzą.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze