Zwiększa ryzyko raka jelita grubego. Zwłaszcza u bardzo młodych osób
Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Lekarze podkreślają, że to choroba cywilizacyjna, a liczba chorych będzie rosła w drastycznym tempie. Nowe badania wskazują na związek z mikrobiotą jelitową i okresem wczesnego dzieciństwa. Kto jest w grupie ryzyka?
1. Chorują coraz młodsi
W Polsce każdego roku rozpoznaje się ponad 18 tys. nowych przypadków raka jelita grubego. Lekarze podkreślają, że zdecydowana większość zachorowań jest wynikiem stylu życia, a więc niewłaściwej diety z małą ilością błonnika, a wysoką zawartością przetworzonej żywności, czerwonego mięsa i nadmiernym spożywaniem alkoholu.
Szacuje się, że predyspozycje genetyczne odpowiadają zaledwie za ok. 10-20 proc. wszystkich zachorowań.
Dość powszechne jest przekonanie, że choroba dotyka głównie osoby starsze. Jednak lekarze alarmują, że coraz częściej rak jelita jest rozpoznawany również u osób młodych - urodzonych w latach 80. i 90. ubiegłego wieku, a nawet w pokoleniu "Zetek", czyli osób urodzonych w latach 1995-2012.
Z raportu American Cancer Society wynika, że od połowy lat 90. liczba pacjentów rakiem jelita grubego poniżej 50. z roku życia wzrosła o 50 proc.
2. Stosowanie antybiotyków a rak jelita
Badania opublikowane pod koniec lipca 2023 r. na łamach "International Journal of Cancer" wskazują na kolejny czynnik ryzyka raka jelita grubego. Naukowcy wykorzystali dane zgromadzone w UK Biobank obejmujące ponad 113 tys. osób.
Wykazali, że długotrwałe lub powtarzające się stosowanie antybiotyków we wczesnym dzieciństwie i/lub w okresie dojrzewania, może prowadzić do wyższej podatności na raka jelita grubego i gruczolaków, wśród osób młodych - poniżej 50. roku życia.
Autorzy badań wskazują, że antybiotyki znacznie silniej oddziałują na młode organizmy, a ich długotrwałe przyjmowanie może powodować zmiany w mikroflorze jelitowej i właśnie w tym mechanizmie upatrują związek z chorobą onkologiczną.
To kolejne badania, które zwracają uwagę na taką zależność. Wcześniejsza praca badaczy ze Szwecji wskazywała, że pacjenci, którzy stosowali antybiotykoterapię przez ponad sześć miesięcy, mieli o 17 proc. wyższe ryzyko rozwoju raka okrężnicy, a dokładnie raka części jelita grubego określanej jako wstępnica.
Wzrost ryzyka odnotowano już po 5 do 10 lat od stosowaniu antybiotyków. Przy czym autorzy publikacji wskazywali, że antybiotyki nie są bezpośrednią przyczyną choroby, a jedynie zwiększają podatność na jej rozwój, przede wszystkim w związku z zaburzeniem mikrobioty jelitowej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.