Choroby przewlekłe a oczy

Oczy są podobno zwierciadłem duszy. Są również odzwierciedleniem stanów chorobowych organizmu - objawy oczne są bowiem składową wielu schorzeń ogólnoustrojowych. 

Spis treści:
  1. 1. Jakie choroby widać w gołym oku?
  2. 2. Objawy oczne w przebiegu innych chorób
  3. 3. Choroby zakaźne a oczy

1. Jakie choroby widać w gołym oku?

Przede wszystkim choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze należą do grupy chorób, przebiegających z objawami ze strony narządu wzroku.

Cukrzyca daje poważne powikłania oczne, związane przede wszystkim ze zmianami w naczyniach krwionośnych siatkówki (retinopatia nadciśnieniowa) i nerwach obwodowych (neuropatia). Naczynia siatkówki stają się bardziej przepuszczalne, co prowadzi do krwotoków, wysięków i obrzęku siatkówki. Zwężenie lub zamknięcie światła naczyń powoduje powstanie mikrotętniaków, zespoleń tętniczo-żylnych i nowych naczyń krwionośnych. Postępowanie zmian cukrzycowych w siatkówce wymaga częstej obserwacji i wykonywania angiografii fluoresceinowej. Neuropatia cukrzycowa także skutkuje objawami ocznymi pod postacią zmniejszenia czucia rogówkowego, którego następstwem może być poważne uszkodzenie rogówki.

Nadciśnienie tętnicze powoduje zwężenie i stwardnienie naczyń krwionośnych siatkówki. Retinopatia nadciśnieniowa przebiega wieloetapowo. W najbardziej zaawansowanym stadium rozwija się obrzęk nerwu wzrokowego. Regularna obserwacja dna oka u chorych z nadciśnieniem tętniczym i prawidłowa ocena stopnia zaawansowania zmian w siatkówce pozwala ocenić stan innych naczyń w organizmie, a także skuteczność leczenia.

2. Objawy oczne w przebiegu innych chorób

Inne jednostki chorobowe, w których współwystępują objawy oczne:

  • Zespół Sjögrena jest schorzeniem, w którym dochodzi do zatkania gruczołów wydzielania zewnętrznego, głównie ślinianek i gruczołów łzowych. Do charakterystycznych objawów należą: suchość jamy ustnej, rogówki i spojówek o znacznym nasileniu.

  • Stwardnienie rozsiane - najczęściej pierwszym objawem stwardnienia jest zapalenie nerwu wzrokowego. Nagłe obniżenie ostrości wzroku jest przemijające – cofa się z reguły po 1-2 miesiącach. Ból w okolicy oka często towarzyszy osłabieniu widzenia. Czasem pojawia się dwojenie obrazu.

  • Sarkoidoza charakteryzuje się zajęciem płuc, skóry, oczu i węzłów chłonnych naciekami z komórek zapalnych. W gałce ocznej może dojść do zajęcia spojówki i nadtwardówki oraz do zapalenia błony naczyniowej, ciała szklistego i zmian w obrębie naczyń siatkówki. Czasem zmiany pojawiają się też w obrębie nerwu wzrokowego.

  • Toczeń rumieniowaty układowy (SLE), gdzie mogą wystąpić poważne powikłania oczne: zapalenie spojówek, rogówki i twardówki oraz zapalenie naczyń siatkówki i nerwu wzrokowego, jako konsekwencja uszkodzenia przez tzw. kompleksy immunologiczne.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), oprócz objawów ze strony stawów, może pojawić się, m.in. zapalenie nadtwardówki i twardówki, które może doprowadzić nawet do perforacji gałki ocznej, a także zapalenie rogówki, zapalenie naczyniówki oraz zespół suchego oka.

  • Również w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa (ZZSK) i łuszczycowym zapaleniu stawów może wystąpić zapalenie błony naczyniowej oka.

  • Choroby tarczycy, przede wszystkim choroba Gravesa-Basedowa, czyli autoimmunologiczna nadczynność tarczycy, przebiegająca z wytrzeszczem. Jeśli objawy oczne nie są bardzo nasilone, mogą się one cofnąć po opanowaniu choroby ogólnej. Jednak w zaawansowanych stadiach choroby dochodzi do poważnego zapalenia spojówek oraz rogówki w wyniku niedomykalności powiek i zajęcia chorobą gruczołów łzowych.

3. Choroby zakaźne a oczy


Oko jest objęte chorobą również w chorobach zakaźnych, takich jak AIDS, kiła, gruźlica, czy toksoplazmoza. W przebiegu AIDS groźne dla oczu są tzw. zakażenia oportunistyczne: wirusowe, grzybicze, pasożytnicze i bakteryjne. Kiła może obejmować prawie wszystkie elementy budowy oka: spojówkę, twardówkę, błonę naczyniową, siatkówkę i nerw wzrokowy, a gruźlica oprócz zapalenia naczyń siatkówki, obejmuje także tęczówkę.

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Cukrzyca a oczy

Pytania do specjalistów

Czerwone oczy przy leczeniu jaskry

Mam 44 lata, 2 lata temu stwierdzono u mnie jaskrę. Ciśnienie w lewym oku miałam 26, w prawym 28. Brałam po kolei wszystkie krople, które przepisywał mi lekarz. Ciśnienie jednak spadło tylko do 21-22. Na dzień dzisiejszy biorę A**** i D**** o 8 rano i...

Co jest przyczyną choroby tikowej?

Córka mojej przyjaciółki ma ADHD. Ostatnio, kiedy u nas były, zauważyłam, że ma tik nerwowy – zaciska mocno oczy. Dziewczynka słabo sobie radzi w szkole i przeżywa duży stres. Czy to może być przyczyną tików?

pokaż 5 następnych

Artykuły Choroby przewlekłe a oczy

Choroby przewlekłe a oczy Choroby reumatyczne a oczy

Choroby reumatoidalne, szczególnie w zaawansowanych stadiach, często wymagają konsultacji okulistycznej z powodu powikłań ocznych. Najważniejszą jednostką chorobową jest w tej grupie toczeń rumieniowaty układowy (SLE). Toczeń rumieniowaty...

Choroby przewlekłe a oczy Zespół Marfana i zwichnięcie soczewki

Częstość występowania zespołu Marfana ocenia się na około 1,5-10 na 100 000 osób.
 Szacuje się, że zespół Marfana występuje raz na 5 tysięcy urodzeń, niezależnie od płci. Choroba ta występuje rodzinnie – ok. 75% chorych dziedziczy to...

Choroby przewlekłe a oczy Objawy oczne stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane (Sclerosis Multiplet - SM) jest schorzeniem ośrodkowego układu nerwowego, tzn. mózgowia i/albo rdzenia kręgowego. Przyczyna powstania tej choroby nie jest znana. Wydaje się, że pewną rolę odgrywają czynniki dziedziczne,...

Choroby przewlekłe a oczy Zaburzenia wzroku a choroby tarczycy

Podstawowymi jednostkami chorobowymi dotyczącymi tarczycy jest niedoczynność lub nadczynność tego gruczołu. Tarczyca, jako gruczoł wydzielania wewnętrznego wydziela hormony o nazwie tyroksyna i trójjodotyronina. Oba te hormony wydzielane są u...

Choroby przewlekłe a oczy Objawy oczne w chorobie Gravesa-Basedowa

Choroba Gravesa-Basedowa jest schorzeniem autoimmunologicznym o podłożu genetycznym, charakteryzującym się nadczynnością tarczycy oraz obecnością takich objawów towarzyszących, jak: powiększenie tarczycy (tzw. wola), wytrzeszcz gałek ocznych i...

Choroby przewlekłe a oczy Cukrzyca a oczy

Cukrzyca wpływa na narząd wzroku. Początkowo mogą sie pojawiać przejściowe zaburzenia ostrości wzroku (krótkowzroczność małego stopnia) czy obniżenia zdolności akomodacji. Stopniowa ale trwała utrata ostrości wzroku nasuwa podejrzenie zmian w...

Inne choroby a oczy
Wady wzroku Inne choroby a oczy

Oko ulega schorzeniom nie tylko typowym dla siebie, ale również ogólnorozwojowym. Choroby oczu bardzo często towarzyszą chorobom autoimmunologicznym. Często są ich pierwszym objawem. Charakteryzuje się to zapaleniem tęczówki i ciała...

Depresja a choroby przewlekłe
Depresja Depresja a choroby przewlekłe

Jaki jest związek między chorobami przewlekłymi a depresją? Jak pomagać osobom, które cierpią jednocześnie na chroniczne choroby somatyczne i depresję?

Zadbaj o swoje oczy
Okulistyka Zadbaj o swoje oczy

Kiedyś pogorszenie wzroku następowało wraz z wiekiem, dziś zdarza się to w równym stopniu młodym i osobom starszym. Przedstawiamy kilka rad, dzięki którym długo będziesz cieszyć się doskonałym wzrokiem. Wraz z tobą starzeją się twoje oczy Swoją świetność...

pokaż 10 następnych