Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Zachcianki w ciąży

Zachcianki w ciąży
Zachcianki w ciąży (Shutterstock)

Ciąża i zachcianki żywieniowe idą ze sobą ręka w rękę. Skąd się biorą zachcianki w ciąży nadal do końca nie ustalono, natomiast istnieje teoria, że ciało domaga się składników, których może mu brakować. W związku z tym spełnianie zachcianek w ciąży może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Czy tak rzeczywiście jest? Może pozwolenie sobie na ciastko lub lody nie wpłynie na rozwój dziecka?

spis treści

1. Prawidłowe odżywianie w ciąży

Kobietom w ciąży rośnie apetyt, co zazwyczaj kwitowane jest stwierdzeniem, że teraz musi ona jeść za dwoje. Ważne jest jednak przestrzeganie zasad zdrowego żywieniai spożywanie jak najmniej żywności przetworzonej mogącej zawierać konserwanty. Kobieta nie powinna jeść „za dwoje” tylko „dla dwojga”. Należy również pamiętać, że im więcej przytyjesz w trakcie ciąży, tym trudniej będzie ci się pozbyć tej wagi po rozwiązaniu. Dopóki zachcianki w ciąży dotyczą jedzenia, nie powinno to bezpośrednio zagrażać płodowi ani mamie. Jednak kobiety w ciąży czasem doświadczają tzw. łaknienia spaczonego, czyli ich zachcianki dotyczą rzeczy, które nie nadają się do jedzenia, tj. środki piorące, kredki, ziemia, glina czy lód zeskrobany ze ścianek lodówki. Może to wydawać się nieprawdopodobne, ale czasem nie sposób pohamować się od zjedzenia takich rzeczy kobiecie w ciąży. Najbardziej niebezpieczne w takim przypadku jest zjadanie rzeczy zawierających ołów, gdyż może to prowadzić do problemów z dzieckiem, tj. niskie IQ, problemy ze słuchem i zdolnościami ruchowymi oraz problemy związane z nauką.

2. Co mogą oznaczać niektóre zachcianki w ciąży?

Niepohamowana chęć sięgnięcia po korniszona lub przetworzony ser może oznaczać, że organizm domaga się więcej sodu. Nieodparta pokusa spałaszowania frytek może oznaczać, że potrzebujesz więcej protein, sodu i potasu. Natomiast gdy nie potrafisz oprzeć się czekoladzie, kawie latte czy lodom, może to oznaczać niedobory wapnia oraz tłuszczu. Jeśli twoje zachcianki dotyczą rzeczy niejadalnych, natychmiast skonsultuj się z lekarzem, gdyż może to oznaczać, że masz anemię lub dokuczają ci niedobory innych pierwiastków niezbędnych w diecie ciężarnych. Dlatego, jeśli nie chcesz za dużo przytyć, może zamiast spełniać zachcianki ciążowe, zdecydujesz się na przyjmowanie suplementów diety oraz witamin i składników mineralnych odpowiednich dla kobiet w ciąży. Oczywiście najpierw należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym twoją ciążę.

3. Na co można sobie pozwolić w okresie ciąży?

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Ciąża nie oznacza, że kobiety muszą zrezygnować ze wszystkich przyjemności. Dobrze jest wiedzieć, na co może sobie pozwolić, a czego musi się wystrzegać kobieta marząca o zdrowym dziecku. Dieta w ciąży powinna być kształtowana według następujących wskazówek:

  • lody – kiedy masz na nie ochotę, spróbuj je zastąpić odtłuszczonym jogurtem lub sorbetem;
  • cola – lepiej z niej zrezygnować i pić wodę z sokiem owocowym lub limonką;
  • pączki – mniej tuczące będzie pieczywo pełnoziarniste posmarowane dżemem;
  • ciasto – banany będą zdrowsze, a są równie słodkie;
  • płatki z cukrem – płatki pełnoziarniste lub owsiane posypane brązowym cukrem to wybór zdrowo odżywiającej się mamy;
  • chipsy ziemniaczane – lepiej je zastąpić prażoną kukurydzą lub precelkami;
  • owoce z puszki w syropie – lepszą alternatywą są świeże lub mrożone niesłodzone owoce lub soki;
  • bita śmietana – o wiele lepsza będzie śmietana, którą własnoręcznie ubijesz z zimnego odtłuszczonego mleka za pomocą miksera.

Zachcianki w ciąży to przywilej kobiety, która wchodzi w bardzo ważną fazę życia. Pamiętaj jednak, że nie wolno tracić głowy i poddawać się ciążowemu apetytowi, gdyż może się to skończyć znacznym przybraniem na wadze.

 

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Żelazo i kwas foliowy w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze