Trwa ładowanie...

2015 rok w służbie zdrowia

Temat poprawy funkcjonowania polskiej służby zdrowia jest zarówno wrażliwy, jak i ważny. Z tym, że zmiany muszą nastąpić, zgadzają się niemal wszyscy. Coraz wyraźniej widać również kierunek tych zmian – co jest zjawiskiem pozytywnym. Merytoryczna dyskusja i debata publiczna nabierają natomiast rozpędu, gdy przychodzi do wprowadzania w życie konkretnych rozwiązań. To jak ogólne idee sprawdzają się w polskiej rzeczywistości, zależy bowiem od wielu czynników. Co w tej kwestii zaplanowano na rok 2015?

spis treści

1. Pakiet kolejkowy i onkologiczny

Najwięcej zainteresowania budzą pakiet kolejkowy i pakiet onkologiczny. Ich celem jest poprawa dostępu pacjentów do świadczeń zdrowotnych oraz krótszy czas oczekiwania na konsultację lekarską.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Pakiet kolejkowy zakłada wzmocnienie pozycji lekarza rodzinnego w kwestii diagnozowania i leczenia pacjentów. W praktyce lista badań, które mogą zlecić lekarze rodzinni, ulegnie rozszerzeniu. Dzięki temu pacjenci nie będą odsyłani do specjalistów tylko po to, aby otrzymać skierowanie. Wówczas, gdy badanie wykaże nieprawidłowości, udadzą się oni do specjalisty, który ustawi leczenie. Dzięki temu ci ostatni zostaną również odciążeni i będą mogli zająć się najcięższymi przypadkami. Zmiany zakładają również zniesienie limitów na samą diagnostykę oraz leczenie. Kolejne etapy terapii będą obejmowane terminami czasowymi, co ma zmobilizować lekarzy do szybszego działania.

O tym się mówi

Chociaż pakiet onkologiczny był ważnym tematem w ostatnim czasie, to warto wiedzieć, jakie inne wydarzenia dotyczące zdrowia i medycyny wzbudziły zainteresowanie

Ponadto zostanie wprowadzona Zielona Karta Diagnostyki i Leczenia, którą będą mogły uzyskać osoby z podejrzeniem nowotworu. Będzie ona zawierała informacje o konkretnych badaniach, rozpoznaniu, a także stopniu zaawansowania choroby i planowanym przebiegu leczenia. Uprawnienia do jej wydania będą przysługiwały lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej. Dodatkowo będą oni motywowani do skutecznej diagnostyki poważniejszych zaburzeń.

Pakiet kolejkowy zakłada też sprawne działanie elektronicznego systemu monitorowania kolejek oraz telefonicznej infolinii o kolejkach do specjalisty w każdym oddziale NFZ. Zmiany na kolejne lata zakładają rozszerzenie kompetencji pielęgniarek (z wyższym wykształceniem i po kursie) o możliwość wypisywania recept. Obecnie trwa debata publiczna o słuszności tych zmian oraz konkretnych regulacji prawnych, które one obejmują.

2. Transgraniczna opieka zdrowotna

Od 2015 roku wchodzi w życie ustawa regulująca zasady transgranicznej opieki zdrowotnej, która jest konsekwencją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy. Na jej podstawie, jeżeli obywatel Polski skorzysta z odpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej poza jej granicami, a zaliczają się one do tzw. koszyka świadczeń gwarantowanych, będzie mógł ubiegać się o refundację ich kosztów. By otrzymać zwrot, konieczne będzie przedstawienie odpowiedniego rachunku oraz złożenie wniosku w oddziale NFZ. Zwrot będzie odbywał się według polskich stawek za takie świadczenia. Dotyczy to również leków i wyrobów medycznych zakupionych na recepty według stawek refundacyjnych, które gwarantuje ustawa.

3. Nowa lista leków refundowanych

W 2015 roku zacznie obowiązywać również nowa lista leków refundowanych. Zostanie powiększona o kolejnych 89 produktów. Dla pacjentów oznacza to m.in. większą dostępność do leczenia w zakresie programów lekowych i chemioterapii, które do tej pory dotyczyły terapii niestandardowych. Pacjenci będą mogli uzyskać też refundację na lek zalecany przy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc.

4. Ograniczenie wielokrotnego uzyskiwania rezydentury

Zmiana ta dotyczy przede wszystkim środowiska lekarskiego i edukacji. Rządowy projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty przewiduje uniemożliwienie ponownego złożenia wniosku o rezydenturę, jeżeli został on już zakwalifikowany do odbywania szkolenia specjalizacyjnego w tym trybie. Do tej pory było to możliwe w każdej chwili, jeżeli lekarz nie uzyskał jeszcze tytułu specjalisty w danej dziedzinie (chodzi tu o egzamin państwowy).

Wyjątkiem będą sytuacje, gdy lekarz taki otrzyma orzeczenie lekarskie stwierdzające rzeczywiste przeciwwskazania do kontynuowania danej specjalizacji. Ma to ograniczyć nadużycia prawne, które wykorzystywali do tej pory niektórzy lekarze, m.in. blokując w ten sposób miejsca rezydenckie. Ponadto w przypadkach innych niż te, gdy jednostka, w której dany lekarz odbywa rezydenturę, zostanie zlikwidowana lub nie uzyska akredytacji, zmiana miejsca będzie możliwa dopiero po roku od daty zakwalifikowania się nań przez danego lekarza.

Zmiany, o których publicznie mówi się najgłośniej to te, które dotyczą pacjentów. Warto zasięgnąć nieco informacji na ich temat. Tym bardziej że mogą one osobiście dotyczyć nas samych lub naszych bliskich. Ponadto robi się coraz więcej w kwestii promowania i zwiększania świadomości na temat konkretnych zmian w służbie zdrowia. Natomiast nawet gdyby zmiany miały tylko i wyłącznie pozytywny wydźwięk, nie będą skuteczne, jeżeli nie będą o nich wiedzieli sami zainteresowani.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

2015 rok w służbie zdrowia
2015 rok w służbie zdrowia
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza