75-latek zdradził przepis na długie i zdrowe życie. Pierwsza pozycja z jego "recepty" moze zaskoczyć
75-latek, który świetnie wygląda i równie dobrze się czuje, zdradził swój autorski przepis na długowieczność. To sześć prostych nawyków, które kryją się pod akronimem SHIELD.
1. SHIELD, czyli przepis na długie życie
Tematy związane z długowiecznością interesują coraz więcej osób. Każdy przecież chciałby dożyć sędziwego wieku w zdrowiu.
Dr Joe, a właściwie dr Joe Whittington, którego obserwuje na Tik Toku prawie dwa miliony osób, w jednym z filmów podzielił się sekretem zdrowia pewnego 75-latka. Przepis na długowieczność, o którym mowa w filmie, kryje się za akronimem SHIELD.
Każda litera oznacza inny aspekt, który ma wpływ na zdrowie, czyli:
- S - (sleep) - sen - 75-latek podkreśla, że siedem godzin snu nocą jest kluczowe dla regeneracji organizmu;
- H - (how to handle stress) - radzenie sobie ze stresem - mężczyzna zaznacza, że medytacja jest jednym z narzędzi, które mogą to ułatwić, ale także wyzbyć się negatywnych emocji i poprawić samopoczucie;
- I - (interaction) - twórca akronimu tłumaczy, jak ważne są interakcje z innymi ludźmi poprzez nawiązywanie relacji oraz angażowanie się w dyskusje na różnego rodzaju tematy;
- E - (exercise) - ćwiczenia - 75-latek wyjaśnia, że regularnie pływa i poświęca się pracy w ogródku;
- L - (learn) - uczenie się - mężczyzna radzi, aby nawet mimo upływu lat, uczyć się nowych rzeczy;
- D - (diet) - twórca metody SHIELD zalecia dietę ubogą w węglowodany i cukier, za to bogatą w owoce oraz warzywa.
@drjoe_md Life advice on staying healthy from. 75 year old. #healthtips #healthyliving #lifeadvice #doctor ♬ original sound - Dr. Joe, M.D. 🩺
2. Nawyki, które chronią przed chorobami
Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda wzięli pod lupę czynniki, które mogą zwiększać szanse na długie życie. Wykorzystując dane z 35 lat życia grupy ludzi, zidentyfikowali pięć czynników związanych ze stylem życia niskiego ryzyka, czyli regularną aktywność fizyczną, zdrową dietę, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, umiarkowane spożycie alkoholu oraz niepalenie papierosów.
W kolejnym badaniu ci sami eksperci postanowili sprawdzić, jak poprzez te czynniki można zmniejszyć ryzyko zachorowania na różne schorzenia przewlekłe. Zaobserwowali, że kobiety, które stosowały cztery lub wszystkie z nich, były aż o dekadę dłużej wolne od cukrzycy typu 2, chorób serca i nowotworów, w porównaniu z osobami, które nie praktykowały podobnych nawyków.
W analizach najgorzej wypadli mężczyźni, którzy byli nałogowymi palaczami oraz otyłe kobiety. U tych grup oczekiwana długość życia wolna od schorzeń przewlekłych była najniższa.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.