Trwa ładowanie...

Alan Thicke zmarł w wieku 69 lat

Avatar placeholder
15.12.2016 10:01
Alan Thicke zmarł w wieku 69 lat
Alan Thicke zmarł w wieku 69 lat

Zmarł Alan Thicke, aktor najlepiej znany ze swojej roli w serialu lat 80-tych "Dzieciaki, kłopoty i my", w którym grana przez niego postać stanowiła wzór do naśladowania dla wielu ówczesnych rodziców. Miał 69 lat.

Alan Thicke urodził się 1 marca 1947 roku w Kirkland Lake w Ontario. Występował w takich serialach jak "Statek miłości", czy "Świat według Bundych".

Jego śmierć została potwierdzona we wtorek wieczorem dla "The Times" przez jego syna, piosenkarza Robina Thicke.

Podczas rozmowy z "The Times", Robin Thicke nazwał swego ojca "największym człowiekiem, jakiego kiedykolwiek spotkał" i dodał, że był "zawsze dżentelmenem". Potwierdził, że Thicke miał atak serca podczas gry w hokeja z synem Carterem i że jego ostatnie słowa, które powiedział do syna, dotyczyły komplementu po jego ładnym strzale.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

"Dobrą rzeczą było to, że był kochany " - powiedział Robin Thicke, który mówi o swoim ojcu, że był dla niego inspiracją i bardzo mu pomógł w karierze muzycznej. "Widziałem go kilka dni temu i powiedział mu, jak bardzo go kocham i szanuje".

Alan Thicke był znany z takich seriali jak "Dzieciaki, kłopoty i my", "Statek miłości" i "Świat według Bundych"
Alan Thicke był znany z takich seriali jak "Dzieciaki, kłopoty i my", "Statek miłości" i "Świat według Bundych" (Shutterstock)

Objawy ataku serca nie zawsze są charakterystyczne. Może się on objawiać bólem za mostkiem, ale o umiarkowanym nasileniu, który może się nasilać i słabnąć w ciągu kilku dni. Jednak jeśli pojawiają się problemy z oddychaniem, oznacza to, że niemal na pewno mamy atak serca i należy się udać do szpitala. Należy jednak pamiętać, że atakowi serca mogą również towarzyszyć wymioty i biegunka.

Zawał może spotkać osoby w różnym wieku, jednak najczęściej występuje u osób starszych w wieku 60-70 lat. Najczęściej zawał serca mają mężczyźni po 45 roku życia i kobiety po 55 roku życia. W tych dwóch grupach ryzyka jest najwięcej osób palących papierosy, chorych na nadciśnienie i z podwyższonym cholesterolem.

Dodatkowym czynnikiem ryzyka zawału serca jest nadwaga, otyłość, cukrzyca i brak aktywności fizycznej, a skłonność do ataku serca może być dziedziczna.

ZOBACZ TAKŻE:

Zawał serca można leczyć, a leczenie obejmuje zarówno metody farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne. Jednak najistotniejsza jest profilaktyka. Największą rolę odgrywają tutaj ćwiczenia wytrzymałościowe, takie, chociażby jak marsz w szybkim tempie, pływanie czy jazda na rowerze.

Lekarze rozróżniają dwa rodzaje profilaktyki zawału serca: pierwotną i wtórną. Pierwotna obejmuje działania, które mają na celu zapobieganie zawałowi, zanim się pojawi, natomiast wtórna polega na podejmowaniu działań, które mają na celu niedopuszczenie do kolejnego zawału.

5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca
5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca [6 zdjęć]

Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera dwukrotnie więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych.

zobacz galerię

W każdym przypadku lekarze zalecają zmianę nawyków żywieniowych i wprowadzenie na stałe do swojego życia aktywności fizycznej. Osoby w grupie ryzyka powinny również mieć na uwadze obniżenie swojej wagi i rzucenie palenia co ma bezpośredni wpływ na zwiększenie ryzyka zawału serca. To jak się odżywiamy, ma odzwierciedlenie w badaniu poziomu cholesterolu we krwi, glukozy oraz w naszej wadze.

Jeśli chodzi o profilaktykę wtórną, ma ona nie dopuścić do kolejnego zawału. Osoba musi zatem kontynuować leczenie istniejących zaburzeń takich jak cukrzyca, czy choroba niedokrwienna serca, ale podstawą jest również zmiana diety i nawyków.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze