Trwa ładowanie...

Lekarz nie miał wątpliwości. "Twarz Hipokratesa" to zwiastun śmierci

 Karolina Rozmus
05.11.2022 11:15
Hipokrates nazywany był "ojcem współczesnej medycyny"
Hipokrates nazywany był "ojcem współczesnej medycyny" (Getty Images)

Hipokrates, który dał podwaliny pod współczesną medycynę, uważał, że o stanie zdrowia wiele mówi wygląd twarzy. Charakterystyczne cechy skóry, nosa czy nawet uszu według Greka wskazywały na to, że śmierć jest już blisko.

spis treści

1. Był ojcem współczesnej medycyny

Żył na przełomie V i IV w. p.n.e., a mimo to określa się go mianem "ojca współczesnej medycyny". Dziś lekarze stosują terminy ukute przez antycznego lekarza, a niektóre z nich, jak prognoza, diagnoza czy epidemia są znane każdemu z nas. Do dziś także medycy składają przysięgę Hipokratesa, opierającą się na deklaracji świadczenia pomocy pacjentom, działania na korzyść ich zdrowia czy dotrzymywania tajemnicy lekarskiej.

Hipokrates to także autor wielu dzieł medycznych, w których zawarł wiedzę dotyczącą takich dziedzin medycyny jak anatomia, patologia, położnictwo czy chirurgia. Jego teorie były awangardowe jak na tamtejsze czasy – np. walczył z przekonaniem, że za atakami epileptycznymi stoją demony, przekonywał również, że czynniki środowiskowe mają wpływ na zdrowie człowieka. Uważał wreszcie, że higiena oraz dieta są kluczowe dla zdrowia.

2. Jak wygląda "twarz Hipokratesa"?

Zbliżającą się śmierć mogą zdradzać pewne znaki
Zbliżającą się śmierć mogą zdradzać pewne znaki (Getty Images)
Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Hipokrates poświęcił też wiele miejsca badaniu ludzkiej twarzy i uważał, że na podstawie samego jej wyglądu można wiele powiedzieć o stanie zdrowia. I to nie tylko fizycznego, bo fizjonomia zdaniem antycznego lekarza zdradzała też kondycję ducha.

Do dziś mówimy o tzw. twarzy czy też obliczu Hipokratesa (łac. facies Hippocratica), która to według ojca medycyny miała zdradzać rychłą śmierć.

Jej charakterystyczne cechy to:

  • wyostrzony, pozornie dłuższy nos,
  • zapadnięte policzki oraz skronie,
  • zimne i wyciągnięte uszy o zniekształconych płatkach,
  • twarda, sucha i napięta skóra twarzy,
  • blady lub ziemisty koloryt skóry,
  • suchy język,
  • spierzchnięte i sine usta.

Hipokrates zwracał uwagę, że jeżeli te objawy nie ustąpią w określonym czasie, to jest to zwiastun śmierci. Dziś mamy znacznie bardziej precyzyjne narzędzia służące do prognozowania zbliżającego się końca, jednak faktycznie zaburzenia funkcjonowania organizmu, spadek wydolności układu krążenia, coraz słabsza praca serca czy niedożywienie organizmu mogą manifestować się w taki sposób, jaki opisał antyczny lekarz.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze