Trwa ładowanie...

"Antywirusowa" guma do żucia na COVID-19. Zmniejsza miano wirusa w ustach o 95 proc.

 Karolina Rozmus
25.11.2021 12:12
"Antywirusowa" guma do żucia na COVID-19. Zmniejsza miano wirusa w ustach o 95 proc.
"Antywirusowa" guma do żucia na COVID-19. Zmniejsza miano wirusa w ustach o 95 proc. (Pixabay)

Eksperymentalna terapia w postaci gumy do żucia ma z jednej strony maksymalizować korzyści płynące ze szczepień, a z drugiej – być odpowiedzią na problem z dostępnością do szczepień w niektórych rejonach świata. Poza tym – jak zapewniają naukowcy – "antywirusowa" guma do żucia ma do złudzenia przypominać tę dostępną na sklepowych półkach.

spis treści

1. Guma do żucia a SARS-CoV-2

Guma ma zmniejszać miano wirusa w ustach o 95 proc.
Guma ma zmniejszać miano wirusa w ustach o 95 proc. (Pixabay)

Zespół badawczy z University of Pennsylvania w "Molecular Therapy" opublikował wyniki swoich dokonań naukowych.

Zobacz film: "Trzecia dawka wcześniej niż po 6 miesiącach. Prof. Simon wyjaśnia"

Ich odpowiedzią na SARS-CoV-2 ma być guma do żucia. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, to badacze tłumaczą, że jej zadaniem jest redukowanie miana wirusa w ślinie.

W ten sposób zmniejszyłoby to ryzyko transmisji wirusa przez osoby zakażone w trakcie, gdy mówią, kaszlą, a nawet oddychają.

2. Guma ma zawierać białko ACE2

Jak to możliwe? Guma ma zawierać kopie białka ACE2, które wykorzystywane jest przez wirus SARS-CoV-2 do wniknięcia do naszego organizmu i infekowania komórek.

Eksperyment naukowców z użyciem próbek śliny od zakażonych osób pokazał, że cząsteczki wirusa łączyły się ze sztucznie wytworzonymi "receptorami" ACE2, obecnymi w gumie.

Badacze odnotowali spektakularne wyniki badania – miano wirusa w próbkach śliny wskutek kontaktu z antywirusową gumą obniżyło się aż o 95 proc.

Naukowcy poinformowali, że guma wygląda i smakuje jak zwykła guma do żucia dostępna w każdym sklepie. Żucie nie zmniejsza jej skuteczności – badacze nie odnotowali uszkodzenia białek ACE2. Obiecują także niezwykłą trwałość gumy – ma zachowywać swoją wartość przez lata i nie wymagać lodówki.

Czemu miałyby służyć gumy do żucia o potencjale przeciwwirusowym? Badacze przekonują, że mogłyby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, co obok szczepień stanowiłoby skuteczną metodę walki z pandemią.

Co więcej, guma do żucia mogłaby okazać się szczególnie przydatna w krajach, w których dostęp do szczepień jest utrudniony – zatem eksperymentalna guma byłaby tańszą ich alternatywą.

3. Szczepienie na COVID-19

W tej chwili trwają prace nad kolejnymi lekami przeciw COVID-19, badacze analizują także potencjał leków obecnych na rynku farmaceutycznym od dekad.

Eksperci jednak powtarzają, że wciąż najskuteczniejszym i najtańszym sposobem walki z pandemią spowodowaną przez SARS-CoV-2 są szczepionki.

Gwarantują wysoką ochronę przed ciężkim przebiegiem i zgonem z powodu COVID-19, co oznacza, że szczepionki spełniają swój cel.

W tym momencie coraz więcej krajów, w tym Polska, rozpoczęło podawanie trzeciej dawki – dodatkowej – szczepionek na COVID-19.

Na szczepienie mogą umówić się wszyscy pełnoletni obywatele Polski, u których od momentu pełnego zaszczepienia minęło 6 miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze